Savannah
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Savannah to ekskluzywna i prestiżowa rasa niezwykle rzadkich i drogich zwierząt domowych będących krzyżówką kotów syjamskich z serwalami. Wygląd zewnętrzny kota budzi skojarzenia z dzikimi kotami, z którymi Savannah jest blisko spokrewniony

POCHODZENIE

Stany Zjednoczone

WYGLĄD

proporcjonalny, elegancki kot o identycznym cętkowanym umaszczeniu jak jego dziki krewny serwal, reprezentanci pierwszej i drugiej generacji tych kotów określanych w fachowej terminologii symbolami F1 i F2 są sporych rozmiarów, a ich waga przekracza często nawet 10 kilogramów

UŻYTECZNOŚĆ

kot do towarzystwa

WYMAGANIA

Pomimo bliskiego pokrewieństwa z dzikimi serwalami, koty Savannah nie różnią się specjalnie od większości kotów. Ze względu na spore rozmiary nie nadają się do małych mieszkań, a idealnym otoczeniem będzie dom z ogrodem położony z dala od miejskiego zgiełku. Wówczas koty Savannah będą miały przestrzeń, aby się wybiegać. Ponadto te niezwykle oryginalne mruczki oczekują szacunku i przyjaźni ze strony opiekuna. Warto dodać, że z powodu sporych rozmiarów i co za tym idzie dużego apetytu utrzymanie kotów Savannah jest dość kosztowne.

CHARAKTER

Savannah to bardzo rzadkie i dość niezwykłe koty zaliczane podobnie jak toygery i chausie do grupy hybryd. Dlatego w niektórych stanach lokalne amerykańskie prawo zabrania ich posiadania. Dotyczy to między innymi Hawajów, Massachusetts i Georgii. Ponadto z obawy przed wytępieniem miejscowej fauny rząd australijski zakazał importu tych kotów do Australii. Faktem jest, że większość Savannah to bardzo bliscy krewni serwali, ale nie oznacza to wcale wyższego poziomu agresji u kotów tej rasy. Zresztą same serwale również nie należą do groźnych drapieżników i ludzie mieszkający w Afryce na terenach występowania serwali nie boją się tych dzikich kotów, a często podejmują nawet skuteczne próby ich udomowienia. Wracając do Savannah są to bardzo inteligentne zwierzęta, które z łatwością radzą sobie w potencjalnie trudnych sytuacjach. Przykładowo potrafią otwierać drzwi do pomieszczeń podskakując i trącając łapką klamkę. Często skaczą nawet na wysokość trzech metrów. W przeciwieństwie do większości kotów nie boją się wody. Niektóre z nich uwielbiają wręcz zabawy w wodzie i lubią się kąpać. Ponadto bardzo często machają ogonem niczym psy zwłaszcza gdy są zadowolone lub podekscytowane. Koty Savannah są łagodne względem dzieci, ale czasami mogą zupełnie nieświadomie zagalopować się w zabawie z maluchem. Dlatego w przypadku kontaktu z kotem należy przez cały czas dotrzymywać towarzystwa dziecku.

ZDROWIE

Koty Savannah cechują się bardzo dobrym zdrowiem i stosunkowo długim jak na koty życiem przekraczającym dwadzieścia lat. Co ciekawe weterynarze odkryli, że podobnie jak serwale koty rasy Savannah mają nieco mniejszą wątrobę od pozostałych ras, ale nie wpływa to niekorzystnie na ich zdrowie. Eksperci podkreślają jednak, że pokarm Savannah powinien być bogaty w taurynę dlatego do standardowej karmy należy dodawać specjalne suplementy. Warto także pamiętać, że podobnie jak koty bengalskie, Savannah nie powinny być znieczulane do zabiegów przy wykorzystaniu ketaminy.

WŁAŚCICIEL

Ze względu na żywy temperament kotów Savannah ich opiekunami powinny być raczej osoby młode lub w średnim wieku, które w dodatku dysponują dużą ilością wolnego czasu oraz posiadają możliwość zapewnienia kotu optymalnej przestrzeni życiowej i warunków godnego życia. Biorąc pod uwagę rozmiary i pochodzenie kota, opiekunem kota może zostać wyłącznie osoba odpowiedzialna, która nie porzuci Savannah oraz zabezpieczy teren posesji przed ewentualną ucieczką kota.

HISTORIA

Początki rasy sięgają połowy lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. W kwietniu 1986 roku w hodowli Judee Franka urodził się pierwszy kot Savannah, a jego nabywcą został Patrick Kelley, który rozpoczął starania o uznanie rasy. W 1996 roku wraz z Joycem Sroufe opracował standardy rasy Savannah, a w 2001 roku te niezwykłe koty zostały zarejestrowane przez amerykańską organizację The International Cat Association (TICA). Ponadto uznało je stowarzyszenie Cat Fanciers\\\' Association. Od tamtej pory koty Savannah zaczęły zyskiwać coraz większą popularność. Niestety ze względu na bardzo wysoką cenę, która wynosi kilkadziesiąt tysięcy dolarów na ich zakup mogą pozwolić sobie jedynie dobrze sytuowane osoby. Na terenie Polski przebywa obecnie zaledwie kilka kotów tej rasy.