Peterbald
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Peterbaldy to niezwykle oryginalne i wyróżniające się zarówno pod względem wyglądu jak i charakteru koty wywodzące się z Rosji. Koty tej rasy są niezwykle podobne do kotów syjamskich i są z nimi spokrewnione.

POCHODZENIE

Sankt Petersburg, Rosja

WYGLĄD

pozbawione sierści koty o smukłym tułowiu, bardzo cienkich, ale długich kończynach i stosunkowo niewielkiej głowie z charakterystycznymi dużymi uszami

UŻYTECZNOŚĆ

kot do towarzystwa

WYMAGANIA

Z racji bogatego wnętrza i wrażliwej psychiki koty rasy peterbald potrzebują dużo ciepła, czułości i zainteresowania ze strony opiekuna. Ponadto ich niezwykle krótka i delikatna sierść wymaga specjalnej pielęgnacji. Z kolei z powodu potrzeby rozwijania zdolności fizycznych i trenowania umiejętności łowieckich warto umieścić w mieszkaniu różnego rodzaju zabawki i instalacje umożliwiające peterbaldom urozmaicanie ich zabaw. Wiele z takich elementów można wykonać samemu bez konieczności ponoszenia dużych nakładów finansowych.

CHARAKTER

Koty rasy peterbald są bardzo zwinnymi, ruchliwymi i towarzyskimi zwierzętami, które uwielbiają aktywnie spędzać wolny czas. To niezwykle skoczne i doskonale wygimnastykowane koty. Potrafią szybko wskoczyć na najwyższą szafę w pokoju, albo wspiąć się na drzewo. Ponadto dużo biegają i uwielbiają zabawę w polowanie. Z racji wrodzonej inteligencji łatwo nauczyć je wielu prostych sztuczek np. aportowania piłeczki. Warto dodać, że peterbaldy są kotami bardzo uczuciowymi co sprawia, że więzi emocjonalne łączące je z opiekunem są bardzo silne, a każde ich przerwanie powoduje silny stres u kota. Peterbaldy nie lubią przebywać same w domu. Dlatego jeśli jesteśmy tylko przez kilka godzin na dobę w mieszkaniu, powinniśmy adoptować co najmniej dwa koty tej rasy. Peterbaldy doskonale komunikują się z dziećmi i są bardzo łagodne względem ludzi i innych zwierząt. To niezwykle sympatyczne, towarzyskie i wesołe koty, które doskonale wyczuwają nastrój ludzi i potrafią rozbawić nawet największego ponuraka. W zamian za czułą i troskliwą opieką odwdzięczą się każdemu miłością i przyjaźnią przez całe swoje kocie życie.

ZDROWIE

Decydując się na zakup peterbalda trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, że sierść nie chroni kotów tej rasy przed promieniowaniem słonecznym. Dlatego jeśli pozwalamy im wychodzić na dwór musimy stosować kremy z odpowiednim filtrem w celu ochrony ich skóry przed poparzeniem słonecznym. Ponadto sporadycznie u peterbaldów zdarzają się problemy z układem trawiennym. Dlatego należy dbać o dobór odpowiednio zbilansowanej karmy zwłaszcza u kotek po sterylizacji i u kocurów po kastracji. Poza tym peterbaldy zazwyczaj nie przejawiają żadnych poważniejszych kłopotów ze zdrowiem i dożywają co najmniej kilkunastu lat.

WŁAŚCICIEL

Idealny właściciel peterbalda to osoba, która umie zadbać o poczucie bezpieczeństwa i zaspokojenie potrzeb emocjonalnych kota. Ponadto trzeba pamiętać o właściwej pielęgnacji sierści i skóry peterbalda co wymaga pewnego doświadczenia. Peterbaldy nie są nachalne ani głośne dlatego ich opiekunami mogą zostać nawet starsze osoby, które od czworonoga oczekują przyjaźni, wierności i lojalności.

HISTORIA

Historia kotów rasy peterbald jest bardzo krótka, gdyż rozpoczyna się w połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku w Rosji. W 1994 roku w Sankt Petersburgu rosyjska felinolog Olga Mironowa skrzyżowała dońskiego sfinksa z kotem orientalnym krótkowłosym. W ten sposób przyszły na świat cztery pierwsze kocięta, które zapoczątkowały rasę peterbald. Dwa lata później rasę uznała Rosyjska Federacja Felinologiczna (SFF). Z kolei w 1997 roku peterbald został wpisany na listę ras prestiżowej międzynarodowej organizacji The International Cat Association (TICA). Od 2008 roku koty peterbald są uznawane także przez American Cat Fanciers Association (ACFA). Inną znaną organizacją akceptującą te koty jest World Cat Federation (WCF). W Polsce istnieje kilka znanych hodowli peterbaldów. Niemniej koty te nie są zbyt popularne w naszym kraju i dość często znajdują nabywców w państwach Europy Zachodniej.