Ojos Azules
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Jedna z najrzadziej spotykanych ras kotów o charakterystycznych ciemnoniebieskich oczach występująca głównie na terenie Ameryki Północnej. To średniej wielkości kot na pierwszy rzut oka bardzo przypominający popularnego „dachowca”.

POCHODZENIE

Stany Zjednoczone

WYGLĄD

niezbyt duży, ale dość dobrze zbudowany kot o klasycznym wyglądzie bardzo zbliżonym do kotów europejskich

UŻYTECZNOŚĆ

kot do towarzystwa

WYMAGANIA

Potrzeby kotów Ojos Azules są niewielkie. Zadowalają się nawet bardzo skromnym mieszkaniem i oczywiście oczekują odpowiedzialnej opieki i czułości ze strony właściciela. Niemniej nie okazują złości czy frustracji, gdy muszą często pozostawać same w domu. Potrafią docenić towarzystwo ludzi i innych kotów, ale dobrze znoszą także życie w samotności. Lubią przebywać w swoim naturalnym środowisku na świeżym powietrzu, ale nie przeszkadza im także zamieszkiwanie w domu, gdzie mogą znaleźć wiele ciekawych miejsc, w których łatwo się zaszyć.

CHARAKTER

Koty rasy ojos azules posiadają bardzo zróżnicowany charakter. Spotkać można wśród nich bardzo spokojne, łagodne i leniwe wręcz mruczki oraz niezwykle żywe i aktywne koty o bardzo silnie rozwiniętym instynkcie łowieckim. Niemniej jak w przypadku większości kotów, duży wpływ na osobowość dorosłego kocura ma jego wychowanie w młodym wieku. Ponadto Ojos Azules odznaczają się zwinnością, sprytem, inteligencją i wytrwałością. Nie trzeba specjalnie martwić się o ich samopoczucie czy zdrowie fizyczne, gdyż szybko się uczą, są ostrożne i mało wymagające. To idealne koty dla osób, które z różnych powodów nie są w stanie wygospodarować zbyt wiele czasu na zabawę ze swoim ukochanym czworonogiem. Co więcej Ojos Azules potrafią odwdzięczyć się za przyjaźń i czułość. Szybko przystosowują się do zmian. Bez żadnych problemów akceptują dzieci, domowników oraz zwierzęta mieszkające w domu. Nie są wybredne, złośliwe ani głośne i nie narzucają się nikomu. Potrafią same znaleźć sobie ciekawe zajęcie podczas nieobecności właściciela. Czasami lubią się ukryć w szafie czy jakimś zakamarku zwłaszcza gdy potrzebują chwili spokoju i samotności lub gdy coś je trapi. Co ważne zostawią bardzo mało sierści na meblach i dywanach, a ich futerko nie wymaga codziennego szczotkowania.

ZDROWIE

Koty Ojos Azules są na ogół bardzo zdrowymi zwierzętami, których średnia długość życia przekracza 15 lat. Niemniej koty o białym umaszczeniu mają predyspozycję do problemów związanych ze słuchem, które czasami prowadzą nawet do głuchoty. Ponadto od czasu do czasu zdarzają się pojedyncze koty z zezem.

WŁAŚCICIEL

Każda osoba, która posiada wrodzony zmysł empatii i rozumie elementarne potrzeby zwierząt będzie odpowiednim opiekunem kota rasy Ojos Azules. Wcześniejsze doświadczenie w hodowli jest z pewnością atutem, ale bez niego także możemy stać się najlepszym przyjacielem rasowego mruczka o czarujących niebieskich oczach.

HISTORIA

Historia rasy Ojos Azules jest bardzo krótka, gdyż sięga ledwie lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Wówczas w położonym w południowej części USA stanie Nowy Meksyk urodził się kot o charakterystycznych ciemnoniebieskich oczach i został nazwany Cornflower. Jak się później okazało stał się protoplastą nowej rasy. Słowo Ojos Azules oznacza w języku hiszpańskim niebieskie oczy. To niezwykle rzadka rasa kotów, nie spotykana w zasadzie na kontynencie europejskim. Pojedyncze egzemplarze Ojos Azules zobaczyć można jedynie w Stanach Zjednoczonych oraz Meksyku. W 1992 roku prestiżowa międzynarodowa organizacja The International Cat Association oficjalnie uznała rasę Ojos Azules. W Polsce nie istnieje żadna hodowla tych kotów. Dlatego próżno szukać tej rasy podczas wystaw organizowanych w naszym kraju.