Neva Masquarade
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Neva masquarade to coraz popularniejsza rasa kotów wywodzących się z Rosji będąca krzyżówką kotów syjamskich z kotami syberyjskimi. To niezwykle wesołe, towarzyskie i eleganckie koty o łagodnym charakterze i czarującym spojrzeniu.

POCHODZENIE

Rosja

WYGLĄD

elegancki, średniej wielkości długowłosy kot o bardzo puszystym futerku i posiadającym orientalne cechy wyglądu pyszczku

UŻYTECZNOŚĆ

kot do towarzystwa

WYMAGANIA

Koty rasy neva masquarade posiadają przede wszystkim potrzebę ruchu i dlatego najlepiej nadają się do dużych mieszkań lub domów z ogrodem. Niezbyt dobrze znoszą upały i w gorące, letnie dni warto zapewnić im ciche, chłodne i zacienione miejsce np. w piwnicy. Ponadto pomimo dość masywnej budowy są to wrażliwe i delikatne koty, które muszą być głaskane i przytulane każdego dnia. Trzeba także pamiętać o zapewnieniu im różnych zabaw i rozrywek. W przeciwnym razie szybko popadną w apatię, a nawet depresję.

CHARAKTER

Neva masquarade to łagodne, spokojne i wesołe koty o bogatej psychice i wysokim poziomie inteligencji. Uwielbiają wszystkie formy aktywności fizycznej, potrafią nie tylko szybko biegać, ale także wysoko skaczą, wspinają się po drzewach i … meblach oraz godzinami bawią się w polowanie. Są także bardzo uczuciowe co sprawia, że niezwykle silnie przywiązują się do swojego właściciela i innych osób oraz zwierząt, które często przebywają w ich otoczeniu. Co dość nietypowe, koty tej rasy lubią podróżować i bardziej przywiązują się do ludzi niż do miejsc. Ponadto są bardzo rozmowne i posiadają charakterystyczny głos. Z ciekawostek warto dodać, że koty neva masquarade nie boją się wody i uwielbiają aportować drobne przedmioty. Często zdarza się także, że wędrują za opiekunem od pokoju do pokoju oraz w widoczny sposób okazują swoje przywiązanie do właściciela. Z racji braku agresji i łagodnego temperamentu idealnie nadają się dla osób starszych i rodzin z dziećmi. Mogą być także wykorzystywane w felinoterapii. To lojalni i wierni przyjaciele na lata. Niemniej nie można zapominać, że są także bardzo wrażliwe i łatwo zranić ich uczucia.

ZDROWIE

Koty neva masquarade nie cierpią na żadne szczególne dolegliwości związane ze zdrowiem i bez większych problemów dożywają kilkunastu lat. Niestety kotki po sterylizacji oraz kocury po kastracji mają skłonność do tycia. Dlatego dojrzałe koty powinny otrzymywać odpowiednio zbilansowaną dietę.

WŁAŚCICIEL

Każda osoba, która kocha koty i gotowa jest na wiele lat opieki nad ukochanym mruczkiem może zostać właścicielem neva masquarade. Wiek ani wcześniejsze doświadczenie nie odgrywają w tym przypadku istotnej roli. Odpowiedzialny opiekun powinien pamietać także o zapewnieniu swojemu kotu bezpieczeństwa. Jeśli ktoś mieszka w blokach musi odpowiednio zabezpieczyć balkon, żeby jego kot nie spadł z wysokości np. podczas polowania na gołębia. Z kolei koty wychodzące do ogrodu powinny posiadać obrożę z informacją do kogo należą na wypadek, gdyby się zgubiły.

HISTORIA

Historia kotów neva masquarade liczy sobie kilkaset lat i sięga czasów carskich, gdy na rosyjskich dworach ogromną popularnością cieszyły się koty syjamskie. Niestety na przełomie XVII i XVIII wieku moda na ich posiadanie przez możnowładców zaczęła zanikać i w efekcie coraz więcej kotów syjamskich wyrzucano z dworów. Wówczas w naturalny sposób zaczęły krzyżować się z kotami syberyjskimi tworząc w ten sposób nową rasę. Jej nazwa pochodzi od położonej na północy Rosji rzeki Newy. Z kolei słowo masquarade nawiązuje do balów maskowych, które były popularną formą spędzania czasu przez elity carskiej Rosji. Po raz pierwszy standard rasy opracowano w 1987 w ówczesnym Związku Radzieckim. Do pozostałych krajów europejskich koty neva masquarade trafiły w połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Z kolei w Polsce pojawienie się większej ilości tych kotów przypada na okres ostatnich dziesięciu lat. Obecnie istnieje w naszym kraju kilka hodowli tych kotów co oznacza, że neva masquarade z roku na rok zyskują na popularności. Spośród międzynarodowych organizacji felinologicznych koty tej rasy są uznawane przez Fédération Internationale Féline oraz The Cat Fanciers’ Association.