Owczarek szkocki długowłosy
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Niewielkie ostatnio zainteresowanie collie jest trudne do zrozumienia, bo są to doskonałe, a przy tym bardzo efektowne psy do towarzystwa, którym popularności przysporzyła najbardziej znana na świecie suczka Lessie. 

POCHODZENIE

Wielka Brytania

WYGLĄD

Pies elegancki, pełen godności,  harmonijnie zbudowany i  aktywny.

UŻYTECZNOŚĆ

Pies owczarski, dzisiaj hodowany do towarzystwa.

WYMAGANIA

Collie nie jest psem szczególnie wymagającym, z jednym wyjątkiem – potrzebuje sporo ruchu. Najlepiej będzie się czuł i wyglądał w domu z ogrodem lub na wsi, ale może być trzymany i w miejskim mieszkaniu, o ile zapewni mu się codziennie porządny spacer; dla dorosłego psa może to być przebieżka za rowerem, w pełni bezpieczna, bo collie nie odchodzi daleko, ani nie awanturuje się z innymi psami. Sierść nie jest aż tak trudna w pielęgnacji, jak mogłoby się wydawać, ale oczywiście konieczne jest dokładne szczotkowanie raz w tygodniu, a w okresie linienia – codziennie, wtedy też nie obejdzie się bez czesania. Psy trzymane w  gorących mieszkaniach mają zwykle trochę skromniejszą szatę.

CHARAKTER

Cechy pożądane w danej rasie to:
- inteligencja
- przywiązanie do człowieka
- chęć do pracy i szkolenia
- duża tolerancja wobec dzieci
- popęd obronny
- energiczność
- zamiłowanie do ruchu 

ZDROWIE

Jednym  z największych problemów w hodowli collie jest tak zwana anomalia oka collie (CEA), uwarunkowane genetycznie zmiany degeneracyjne siatkówki i rogówki. Choroba może mieć różny przebieg, od braku objawów klinicznych po całkowitą ślepotę. Znacznie rzadszy jest postępujący zanik siatkówki (PRA); obie choroby można wykrywać testem DNA.  Zdarza się dysplazja stawów biodrowych (HD) i padaczka. Chorobą specyficzną dla collie, ale dość rzadko występująca, jest zespół szarego collie, nazwany tak dlatego, że obciążone nim szczenięta mają rozjaśnioną maść. W chorobie tej dochodzi do cyklicznego załamania wytwarzania neutrofilów, a co za tym idzie – odporności. Chore psy giną od normalnie niegroźnych zakażeń.

WŁAŚCICIEL

Collie nadaje się dla każdego,  kto zapewni mu dosyć ruchu. Jest to bardzo dobry pies dla starszych dzieci - karny, inteligentny, i niegroźny dla otoczenia.  Z drugiej strony przyznać trzeba, że nie jest też szczególnie odważny, no może powiedzmy, że jest ostrożny (skądinąd sensowne zachowanie dla psa owczarskiego). Właściciel nie może być zbyt ostry czy nerwowy. Psa tego można trzymać z dowolnymi zwierzakami, na pewno nic im z jego strony nie grozi.  Na spacerach, zwłaszcza, gdy idzie z nim cała rodzina, ma irytujący niektórych zwyczaj ciągłego „zaganiania stada”, ciągle krążąc w kółko – trzeba się do tego przyzwyczaić.

HISTORIA

Przodków collie szukać należy wśród psów z Półwyspu Pirenejskiego, przybyłych na Wyspy z plemionami Celtów, a później także z Rzymianami. W Anglii przez wieki  psy te znane były jako „forest dogges”, bo pomagały przy wypasaniu zwierząt w lasach, a wczesnośredniowieczne teksty odróżniają je wyraźnie od mastyfów.  W miarę postępującego wyrębu lasów hodowla owiec stała się jedną z najważniejszych dziedzin gospodarki, tak w Anglii, jak i w Szkocji,  a pracujące przy owcach psy zaczęto cenić coraz wyżej. Duże drapieżniki wybito w Wielkiej Brytanii już  w późnym średniowieczu, a na rozległych pastwiskach, zwłaszcza szkockich, owce nie zagrażały uprawom, toteż zadaniem psów było pilnowanie, aby stado nie rozproszyło się zbytnio, i odszukiwanie zagubionych sztuk. Do takiej pracy pies nie musiał być ostry, za to bardzo inteligentny i samodzielny.     W  drugiej połowie XIX wieku, gdy zaczęła się „moda na Szkocję”, tamtejszymi owczarkami  zainteresowali się hodowcy psów wystawowych. Po raz pierwszy pokazano je na wystawie w Birmingham w 1871 roku; zadebiutował tam pies o imieniu Cockie, uznany później za żywy wzorzec rasy. Pies ten, wraz ze swym największym rywalem, nazwanym Old Mec, i urodzonym parę lat później Trefoilem, stali się twórcami rasy w jej obecnej postaci. W Polsce collie sporadycznie pokazywano na wystawach rolniczych na przełomie wieków. Apogeum popularności tej rasy przypadło u nas na lata 60te zeszłego wieku, dziś jest znacznie mniejsza.