Nebelung
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Nebelung to jedna z najmniej znanych w Polsce ras kotów blisko spokrewniona z kotami rosyjskimi niebieskimi. Sympatyczny wyraz twarzy tych kotów w połączeniu z ich elegancką sylwetką i charakterystycznym futerkiem przywodzi na myśl popularne pluszaki.

POCHODZENIE

Stany Zjednoczone

WYGLĄD

dość duże, dobrze umięśnione koty o nieco wydłużonej sylwetce, długim ogonie i średniej długości kończynach

UŻYTECZNOŚĆ

kot do towarzystwa

WYMAGANIA

Dla kotów rasy nebelung najważniejsza jest potrzeba akceptacji i bezpieczeństwa. W rezultacie trzeba poświęcać im sporo czasu na wspólną zabawę oraz okazywać czułość, miłość i zaufanie. Ponadto jak większość kotów nebelungi lubią czasami pobiegać i odetchnąć świeżym powietrzem. Niemniej jeśli mają do dyspozycji odpowiednio duże mieszkanie to wystarczy im spacer po tarasie czy balkonie. Co ciekawe nebelungi przywiązują także dużą wagę do odpowiedniego pożywienia i czystości w otoczeniu, w którym przebywają.

CHARAKTER

Koty nebelung to spokojne, wesołe i towarzyskie mruczki, które dodatkowo charakteryzują się wysokim poziomem inteligencji. W rezultacie łatwo uczą się sztuczek i szybko zdobywają nowe umiejętności. Są także komunikatywne i po pewnym czasie można odczytać ich nastrój obserwując ich zachowanie i wsłuchując się w wydawane przez nie dźwięki. Niemniej nie są to koty, które narzucają się swoim właścicielom czy domownikom. Z pewnością są ciekawskie i gdy tylko usłyszą intrygujący dźwięk zaraz przybiegną zobaczyć co się wydarzyło. Z początku są dość nieufne i z dystansem podchodzą do obcych osób i innych zwierząt domowych, ale gdy tylko przekonają się o tym, że mogą czuć się w ich otoczeniu bezpiecznie, stają się otwarte, czułe i przyjacielskie. Jak większość kotów nebelungi nie lubią zmian i mocno przywiązują się zarówno do miejsc jak i do ludzi stając się wiernymi przyjaciółmi na lata.

ZDROWIE

Nebelungi to zdrowe i wytrzymałe koty, które żyją przeciętnie ponad 15 lat. Nie wykazują żadnych poważniejszych problemów zdrowotnych. Niemniej trzeba pamiętać o odpowiednio zbilansowanej diecie co ma duże znaczenie zwłaszcza u kocurów po kastracji i u kotek po sterylizacji. Ponadto nebelungi wychodzące na dwór muszą zostać zaszczepione i regularnie odrobaczane.

WŁAŚCICIEL

Każda wrażliwa i odpowiedzialna osoba, która kocha koty i potrafi okazywać im uczucia będzie idealnym właścicielem kota rasy nebelung. W rezultacie nebelungi idealnie nadają się zarówno dla osób młodych i aktywnych zawodowo, nastolatków, osób w średnim wieku oraz seniorów. Te bardzo oddane i czułe koty potrafią odwdzięczyć się swojemu opiekunowi za każdy serdeczny gest. Źle znoszą przebywanie przez długi czas w samotności dlatego ich właściciele powinni spędzać możliwie najwięcej czasu w domu.

HISTORIA

Historia kotów nebelung jest stosunkowo krótka, gdyż rozpoczyna się w połowie lat osiemdziesiątych. Zapoczątkowała ją Amerykanka Cora Cobb właścicielka kota o imieniu Siegfried i kotki o imieniu Brunhilda. Cobb zauważyła, że oba mruczki do złudzenia przypominają koty rosyjskie niebieskie, ale różnią się od nich tym, że posiadają znacznie dłuższą sierść. Skontaktowała się więc z genetykiem doktorem Solveigiem Pfleugerem i stworzyła standard nowej rasy. Pierwszą organizacją, która uznała koty nebelung była The International Cat Association. Następnie nebelungi zostały zaakceptowane przez American Cat Fanciers Association, World Cat Federation oraz Livre Officiel des Origines Félines. Koty tej rasy są dość rzadkie i najczęściej spotyka się je w Stanach Zjednoczonych, Holandii, Belgii i Niemczech. W Polsce istnieje zaledwie kilka hodowli nebelungów. W efekcie rzadko spotyka się te koty na wystawach organizowanych w naszym kraju.