Havana Brown
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Bardzo oryginalna chociaż stosunkowo słabo znana w naszym kraju rasa niezwykle eleganckich i towarzyskich kotów o ciekawej osobowości. To sympatyczne, towarzyskie koty o dużych zdolnościach fizycznych i wysokiej inteligencji.

POCHODZENIE

Syjam (Tajlandia)

WYGLĄD

niewielkich rozmiarów kot o orientalnym wyglądzie występujący najczęściej w kolorze brązowym

UŻYTECZNOŚĆ

kot łowny i do towarzystwa

WYMAGANIA

Najważniejsze dla kotów havana brown jest zaspokojenie ich potrzeb emocjonalnych. Koty tej rasy źle znoszą samotność i nie powinny przebywać same w domu przez wiele godzin. Uwielbiają zabawę i lubią być głaskane oraz brane na ręce. Są wytrwałe i cierpliwe w trakcie zabaw z dziećmi i nie zaatakują malucha nawet gdy ten będzie im dokuczał. Jeśli chodzi o potrzeby fizyczne to z przyjemnością wyjdą na dwór, ale zadowolą się także przebywaniem w mieszkaniu. Ich sierść nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Ponadto havana brown nie grymaszą w trakcie posiłków ani nie potrzebują wyszukanej diety.

CHARAKTER

Koty rasy havana brown są towarzyskimi i bardzo inteligentnymi mruczkami. Ich delikatna psychika sprawia, że to niezwykle czułe i wrażliwe koty, które cechują się empatią i wyczuciem potrzeb człowieka. Chociaż pragną bliskości opiekuna i pozostałych domowników, są ciche i nie narzucają się nikomu cierpliwie czekając na kolejną porcję pieszczot. Co ważne koty havana brown łatwo przystosowują się do zmian i różnych losowych sytuacji co sprawia, że opieka nad nimi nie wymaga specjalistycznego podejścia. To otwarte i wesołe zwierzęta, które uwielbiają się bawić, a z racji wysokiego poziomu inteligencji łatwo uczą się różnych sztuczek. Uwielbiają biegać za piłeczką, potrafią aportować drobne przedmioty i bawić się w chowanego. Chętnie zwiedzają wszystkie możliwe zakątki mieszkań i domów. Z racji niewielkich rozmiarów potrafią łatwo ukryć swoją obecność tak, że można szukać ich godzinami. Niemniej jeśli tylko usłyszą lub zauważą coś ciekawego szybko opuszczą swoją kryjówkę. Te wyrozumiałe i mądre koty bez problemu akceptują dzieci co czyni je wspaniałymi zwierzętami rodzinnymi. Łagodny temperament wraz z niewygórowanymi wymaganiami sprawia, że havana brown nadają się zarówno dla doświadczonych hodowców jak i osób, które jeszcze nie miały w domu kota.

ZDROWIE

Koty rasy havana brown nie cierpią na żadne poważne problemy ze zdrowiem. Sporadycznie zdarzają się u nich problemy z oddychaniem, ale zwykle nie prowadzą one do poważnych powikłań, a tym bardziej śmierci. W przypadku kotów wychodzących na dwór, należy pamiętać o obowiązkowym zestawie szczepień.

WŁAŚCICIEL

Wszystkie osoby, które kochają koty i są w stanie znaleźć w swoim życiu czas dla czworonogów będą idealnymi właścicielami havana brown. Jedynym warunkiem jest możliwość zapewnienia mruczkowi optymalnych warunków życia i towarzystwa ze strony człowieka lub innego kota. Ponadto osoba, która zdecyduje się na opiekę nad havana brown musi mieć na uwadze, że koty tej rasy mogą żyć nawet dwadzieścia lat. Tak więc decyzja o przygarnięciu kota nie może być podjęta zbyt pochopnie.

HISTORIA

Historia kotów havana brown liczy sobie kilkaset lat. Pierwsza wzmianka o ich przodkach pojawiła się w dokumencie datowanym na połowę XIV wieku. Na początku dziewiętnastego wieku protoplaści kotów havana brown przybyli statkiem z ówczesnego Syjamu (obecnie Tajlandia) do Anglii. Pierwsza wzmianka o tej rasie pojawiła się w jedenastym wydaniu słynnej encyklopedii Britannica. Prace nad rozwojem rasy przerwała Druga Wojna Światowa. Dopiero w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku rozpoczęto starania o uznanie rasy, które przyniosły powodzenie w 1959 roku, gdy licząca się międzynarodowa organizacja CFA (Cat Fanciers\\\\\\\\\\\\\\\' Association) uznała rasę, ale pierwszy champion został wybrany dopiero w 1964 roku. Od tamtej pory popularność kotów havana brown systematycznie wzrasta zwłaszcza w takich krajach jak: Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Kanada. W Polsce są one obecnie mało znane.