German Rex
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Bardzo rzadka rasa kotów powstała w wyniku krzyżówek kotów Cornish Rex. Z racji tego, że pierwsze koty tej rasy urodziły się na terenie Niemiec, nazywa się je german rex. To sympatyczne i bardzo oryginalne, ale trudno dostępne w Polsce koty dla koneserów.

POCHODZENIE

Niemcy

WYGLĄD

średniej wielkości kot posiadający charakterystyczne duże uszy i pofałdowane bardzo przyjemne w dotyku futerko

UŻYTECZNOŚĆ

kot łowny i do towarzystwa

WYMAGANIA

Koty rasy German Rex znane są z tego, że wyjątkowo źle znoszą samotność. Dlatego jeśli często przebywamy poza domem, powinniśmy zdecydować się na adopcję co najmniej dwóch kotów. Ponadto German Rexy przyzwyczajają się do miejsc i niespecjalnie lubią częste zmiany i przeprowadzki. Oczywiście z racji swojej żywiołowości wymagają ciągłego zainteresowania ze strony opiekuna. Potrafią bardzo mocno przywiązać się emocjonalnie do właściciela i bardzo za nim tęsknią, gdy nie pojawia się w ich otoczeniu przez dłuższy czas. Co istotne german rexy nie mają specjalnych wymagań odnośnie pożywienia, a ich sierść nie potrzebuje codziennej pielęgnacji. W rezultacie posiadacze tych kotów nie muszą posiadać specjalistycznej wiedzy, aby móc zaspokoić najważniejsze potrzeby swoich pupili.

CHARAKTER

Koty German Rex to bardzo inteligentne, żywiołowe i towarzyskie mruczki, które uwielbiają towarzystwo człowieka. Są do tego bardzo ciekawskie, wręcz wścibskie i gdy tylko usłyszą lub zauważą, że coś ciekawego się dzieje, od razu biegną, żeby to sprawdzić. Ponadto dobrze tolerują inne zwierzęta o ile te nie przejawiają w ich kierunku agresji. Niemniej trzeba pamiętać, że w German Rexach drzemie głęboko zakorzeniony instynkt łowiecki. Jeśli więc posiadamy w domu rybki czy gryzonie, niezbędne jest odpowiedne zabezpieczenie ich przed kotem. Z kolei w przypadku obecności małego dziecka w domu, nie mamy się czego obawiać, gdyż German Rexy uwielbiają bawić się z dziećmi i są niezwykle łagodne. Co więcej koty tej rasy są bardzo zwinne i sprawne fizycznie. W rezultacie potrafią wspinać się nie tylko po meblach, ale także po drzewach oraz podskakiwać na wysokość kilku metrów. Zdarza się, że bywają głośne i dużo miauczą. Ich komunikatywność sprawia, że łatwo zrozumieć ich potrzeby. German Rexy to koty bardzo wesołe, którym sporadycznie zdarza się mieć gorszy nastrój. Zazwyczaj bardzo łatwo sprowokować je do wspólnej zabawy.

ZDROWIE

German Rexy są na ogół zdrowymi kotami, które żyją przeciętnie kilkanaście lat. W sytuacji, gdy pozwolimy naszemu kotu wychodzić na dwór musimy wcześniej go zaszczepić oraz regularnie odrobaczać. Warto także obserwować sierść i skórę kota, aby usunąć ewentualne kleszcze oraz opatrzyć zadrapania i skaleczenia, o które łatwo z racji krótkiej sierści German Rexów. Ponadto warto co pewien czas obserwować jamę ustną kotów, gdyż zdarzają im się stosunkowo często choroby dziąseł. Bardzo rzadką, ale charakterystyczną dla tej rasy chorobą jest spastyczność, której objawem jest sztywność mięśni.

WŁAŚCICIEL

Idealnym właścicielem german rexa będzie każda osoba, która większość czasu spędza w domu, kocha koty i lubi poświęcać im każdą wolną chwilę. German Rexy lubią wychodzić na dwór, ale zadowolą się także dużym mieszkaniem. Bez problemu zaakceptują dzieci i będą zachęcać je do wspólnych zabaw.

HISTORIA

Historia kotów German Rex nie jest zbyt długa, ale dość ciekawa. Pierwsze wzmianki o kotach tej rasy pojawiły się jeszcze przed wybuchem Drugiej Wojny Światowej. W niemieckich archiwach znajdują się zdjęcia z lat trzydziestych ubiegłego wieku na których widnieje kocur z okolic Królewca o imieniu Munk, który jest łudząco podobny do współczesnych german rexów. Płynęła w nim zmieszana krew ras turecka Angora i rosyjski niebieski. Nazwano go wówczas pruskim rexem i doceniono jego łowność, która oprócz oryginalnego wyglądu przysporzyła mu sporo sympatii. Niemniej za pierwszą osobę, która przyczyniła się do wyodrębnienia rasy german rex uważa się niemiecką lekarkę z Berlina Rose Scheuer-Karpin. Przygarnięta przez nią kotka zapoczątkowała nową rasę German Rexów w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Koty tej rasy uznawane są przez dwie prestiżowe międzynarodowe organizacje Fédération Internationale Féline oraz Livre Officiel des Origines Félines. W Polsce koty german rex spotyka się bardzo rzadko zarówno na wystawach jak i w hodowlach.