Syjamski
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Jedna z najpopularniejszych ras ceniona głównie ze względu na wysoki poziom inteligencji, niezwykle bogate życie uczuciowe, elegancki wygląd oraz zdolności łowieckie.

POCHODZENIE

Syjam (Tajlandia)

WYGLĄD

Koty syjamskie wyglądają bardzo elegancko ze względu na smukłą, proporcjonalną sylwetkę oraz atrakcyjne umaszczenie i wspaniałe błękitne oczy.

UŻYTECZNOŚĆ

kot łowny i do towarzystwa

WYMAGANIA

Koty syjamskie to niezwykle inteligentne i wyjątkowo ruchliwe, energiczne koty, których charakterystyczną cechą jest łowność. Dlatego powinny mieć zapewnione możliwości wybiegania się najlepiej w ogrodzie lub w dużym domu z różnymi zakamarkami i przeszkodami, które umożliwią im regularne ćwiczenie i doskonalenie umiejętności fizycznych i zdolności łowieckich.

CHARAKTER

Koty syjamskie są jednymi z najbardziej inteligentnych kotów. Mają spokojny charakter, a z racji dużej aktywności lubią spędzać czas polując lub goniąc piłeczkę. Potrafią bardzo silnie związać się z właścicielem i mają delikatną psychikę. W rezultacie łatwo je skrzywdzić. Nie lubią zostawać same w domu i oczekują od właściciela czułości, pieszczot i zainteresowania. Nie są zbyt wymagające i wybredne, ale potrafia stanowczo dopominać się o posiłek czy wspólną zabawę. Są gadatliwe i dość głośne. Dobrze znoszą obecność dzieci i innych kotów. Potrafią odwzajemnić przyjaźń i miłość oraz zrewanżować się za okazane zainteresowanie i wspólnie spędzany czas.

ZDROWIE

Jak każda rasa koty syjamskie są narażone na różne specyficzne problemy zdrowotne. Oprócz delikatnej psychiki dość częstą przypadłością występującą głównie w starszym wieku są choroby serca. Rzadko u młodych kotów może wystąpić mukopolisacharydoza, której objawem są problemy z kośćmi, stawami oraz mętnienie rogówki. Niestety w przypadku wystąpienia tych dolegliwości, większość kotów nie dożywa czwartego roku życia. Mniej niebezpieczną wadą jest zez zbieżny. Sporadycznie może wystąpić także załamanie ogona, które nie jest groźne dla życia kota, ale dyskwalifikuje go z udziału w oficjalnych imprezach.   

WŁAŚCICIEL

Koty syjamskie nadają się zarówno dla osób posiadających duże mieszkania w mieście jak i osób mieszkających w domach z ogrodem na przedmieściach czy terenach wiejskich. Na opiekę nad kotem syjamskim powinna się zdecydować przede wszystkim osoba odpowiedzialna nastawiona na przyjaźń i silną wieloletnią więź, gdyż koty syjamskie są z natury długowieczne i często dożywają nawet 20 lat. Dobrze tolerują inne zwierzęta trzymane w domu. Idealnie czują się w dużych rodzinach z dziećmi. Wymagają sporej uwagi i dużej ilości poświęcanego czasu. Odwdzięczają się za to ogromnym przywiązaniem. Można nauczyć je także wielu sztuczek np. aportowania piłeczek czy innych drobnych przedmiotów. Z racji szybkiego dojrzewania i wysokiej płodności, koty syjamskie doskonale nadają się do hodowli. Pewnym mankamentem może być znacznie większy niż u innych kotów apetyt. Z drugiej strony duża aktywność i ruchliwość powoduje, że koty syjamskie rzadko bywają otyłe. 

HISTORIA

Kot syjamski to jedna z najstarszych ras wywodząca się z Azji. Jego historia sięga wczesnego średniowiecza. W Europie po raz pierwszy koty syjamskie pojawiły się na wystawie w Wielkiej Brytanii, a następnie w Stanach Zjednoczonych pod koniec XIX wieku. W tamtych czasach ich ceny były bardzo wysokie. W rezultacie posiadanie kota syjamskiego stało się symbolem prestiżu i wysokiego statusu społecznego. Z racji dużej popularności zaczęto krzyżować koty syjamskie w celu stworzenia nowych ras takich jak między innymi: kot balijski, kot burmski, kot himalajski, ocicat, kot orientalny, savannah, snowshoe czy kot tonkijski.