Cavalier King Charles Spaniel
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Ten pełen wdzięku i urody piesek do towarzystwa zaskarbił sobie serca francuzów głównie przez Henryka III, a później Ludwika XIV. Również arystokracja w Anglii ceniła cavaliery m.in. Karol I i II, od którego pochodzi nazwa tego spaniela oraz Hennryk VIII, Elżbieta I i Maria Stuart.

POCHODZENIE

Wielka Brytania

WYGLĄD

Aktywny, ładny pies o łagodnym wyrazie.

UŻYTECZNOŚĆ

Kiedyś pies myśliwski (płochacz) i do towarzystwa, dziś już tylko w tej drugiej roli.

WYMAGANIA

Cavalier jest psem mało wymagającym, przystosowującym się do każdych warunków; nadaje się zarówno na wieś, jak do miasta; mało szczeka i jest zupełnie pozbawiony agresji. Zawsze w dobrym humorze, przyjaźnie odnosi się do wszystkich, potrzebuje stałego kontaktu z ludźmi. Jest psem dość aktywnym, ale bez przesady, karnym, i łatwo się uczy  - cavaliery osiągają  bardzo dobre wyniki w szkoleniu posłuszeństwa i w mini agility.  Niewybredny, i nie wymaga specjalnej pielęgnacji – sierść trzeba tylko szczotkować, rozczesując długie pióra, i sprawdzać stan uszu.

CHARAKTER

Cechy pożądane danej rasy to:
- żywiołowe i wesołe usposobienie
- chęć do zabawy
- przywiązanie do rodziny
- przyjacielskość
- brak agresji
- tolerancja wobec innych zwierzą
- uległość
- ruchliwość

ZDROWIE

Niestety, ta urocza rasa jest w znacznym stopniu obciążona poważnymi chorobami. Syringomyelia (inaczej syndrom Arnolda - Chiari) spowodowana jest  wadą budowy czaszki, która jest zbyt mała, skutkiem czego móżdżek i rdzeń kręgowy po prostu się w niej nie mieszczą, co prowadzi do poważnych zaburzeń neurologicznych. Najbardziej typowym, wczesnym  objawem choroby  jest drapanie powietrza w pobliżu szyi. Według niektórych danych obciążonych może być nią nawet i 50% cavalierów. Zespół epizodycznego upadania (EFS) to dziedziczna choroba, dotykająca wyłącznie tę rasę. Objawia się sztywnieniem mięśni; wprawdzie  nie zagraża życiu psa, ale wyraźnie obniża jego jakość. Możliwe, że powiązana jest z inną chorobą – małopłytkowością.  Najczęstszą przyczyną śmierci jest degeneracja zastawki dwudzielnej serca, która dotyka około  połowy populacji w wieku 5 lat, a praktycznie 100% w wieku lat 10.  Kardiolodzy w Wielkiej Brytanii zaczęli zbierać dane statystyczne od roku 1990. Od tego czasu przebadano tysiące cavalierów na całym świecie; stwierdzono, że około 10% cavalierów ma pierwsze szmery w sercu  już w wieku 1 roku, a około  20%  - między 1 a 2 rokiem życia. Psa tej rasy kupować należy wyłącznie w zarejestrowanych hodowlach, domagając się przedstawienia wyników badań rodziców!!!

WŁAŚCICIEL

Cavalier king charles spaniel jest psem dla każdego, to po prostu idealny pies rodzinny, z którym poradzi sobie zarówno dziecko, byle nie nazbyt żywiołowe), jak i osoba w naprawdę podeszłym wieku. Trzeba pamiętać, że nie jest to rozpieszczony pokojowiec, a niewielki wprawdzie, lecz aktywny pies o łowieckiej przeszłości, stąd wdzięczny będzie za porządny spacer. Nie znosi ostrego lub nerwowego traktowania.

HISTORIA

Dzisiejsze cavaliery są potomkami miniaturowych spanieli, znanych w Anglii od dawna, a za czasów Tudorów i Stuartów faworytów dworu królewskiego i szlachty; przez doktora Caiusa (XVI wiek)  nazywane były „spaniels gentle” albo „comforters”, bo ogrzewały swoje panie, a nawet wierzono, że „wyciągały” z nich choroby. Gdy tron brytyjski objął  holenderski król Wilhelm III, małe spaniele popadły w zapomnienie, ale nie wyginęły – w XIX wieku  niemal w każdym arystokratycznym domu trzymano miniaturowe, nazywane „spanielami króla Karola”. Szczególnie znana była wówczas linia biało rudych psów z zamku Blenheim, należącego do rodziny książąt Marlborough. Gdy w drugiej połowie wieku na większą skalę zaczęto organizować wystawy psów rasowych małe spaniele pojawiały się na nich licznie, a najbardziej pożądane stały się psy o bardzo krótkich kufach i okrągłych głowach (dzisiejsze king charles spaniele). Sytuacja zmieniła się, gdy w roku 1926 pewien Amerykanin, Roswell Eldridge, ufundował, na okres pięciu lat, nagrodę w niebagatelnej wysokości 25 funtów, dla najlepszego psa i suki na wystawie Crufta „w typie, jaki pokazany jest na obrazach z czasów króla Karola II, z długą kufą i płaską głową”. Choć pomysł ten wzbudził wiele emocji i sporów, to jednak szybko znalazła się grupa hodowców, którzy postanowili taki właśnie typ miniaturowego spaniela hodować i popularyzować, niemniej nowa rasa uznana została przez  brytyjski Kennel Club dopiero w roku 1945. Nadano jej nazwę cavalier king charles spaniel. Już wówczas była ona dość popularna, a od początku XXI wieku należy do najpopularniejszych psów nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale w całej Europie. W Polsce znaczną popularność rasa ta zdobyła w obecnym wieku.