Chausie
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Jeden z najbardziej wyjątkowych i oryginalnych kotów rasowych, którego przodkiem jest żyjący na terenie południowej Azji i Bliskiego Wschodu kot błotny zwany także kotem bagiennym i kotem trzcinowym. Chausie to kot o klasycznym wyglądzie i dużych rozmiarach przeznaczony zarówno dla początkujących jak i doświadczonych hodowców szukających rasy o charakterze zbliżonym do dzikich kotów.

POCHODZENIE

Stany Zjednoczone

WYGLĄD

duży kot o masywnym i dobrze umięśnionym tułowiu przypominającym wyglądem dziko żyjące na terenie Polski żbiki

UŻYTECZNOŚĆ

kot łowny i do towarzystwa

WYMAGANIA

Chausie mają przede wszystkim głęboko zakorzenione instynkty dzikich kotów błotnych. W rezultacie uwielbiają przebywać na łonie natury, są wytrzymałe i odporne na niekorzystne warunki klimatyczne, gdyż ich gęste futro stanowi doskonałą warstwę ochronną przed chłodem i wilgocią. Ponadto Chausie lubią długie, samotne wędrówki po okolicy oraz polowanie. W przeciwieństwie do większości ras kotów, nie boją się wody, a w przypadku przypadkowego wpadnięcia do rzeki czy jeziora potrafią wydostać się na ląd o własnych siłach. Podobnie jak klasyczne mruczki, Chausie mają potrzebę bliskiego kontaktu z człowiekiem i chociaż pozornie mogą wydawać się obojętne i samowystarczalne, tak naprawdę do pełni szczęścia potrzebują regularnej porcji czułości i pieszczot ze strony opiekuna.

CHARAKTER

Chausie to niezwykle inteligentne i bardzo aktywne fizycznie koty, które posiadają jednocześnie potrzebę bliskiego kontaktu z człowiekiem. Pomimo pochodzenia od dziko żyjących kotów nie są agresywne ani złośliwe i doskonale nadają się do życia w rodzinach z dziećmi. Zazwyczaj bez większych problemów dobrze tolerują także popularne zwierzęta domowe. Jak większość kotów, Chausie są indywidualistami, ale potrafią bardzo mocno przywiązać się do opiekuna i domowników, którzy okazują im czułość i szacunek. Najczęściej są głośne i psocą podczas dzieciństwa i wczesnej młodości, ale gdy osiągną pewną dojrzałość stają się spokojniejsze i bardziej zrównoważone. Opieka nad nimi nie jest trudna, gdyż chausie nie wymagają szczególnych warunków do życia. Ponadto ich sierść może być szczotkowana raz na tydzień. Co więcej koty tej rasy nie są wybredne w czasie posiłków i rzadko cierpią na poważne problemy ze zdrowiem chociaż sporadycznie zdarzają się osobniki reagujące uczuleniem na pewne rodzaje pokarmu. Wówczas niezbędne jest podawanie specjalistycznej karmy.

ZDROWIE

Zazwyczaj Chausie nie doświadczają żadnych poważnych problemów ze zdrowiem w czasie swojego życia, które może trwać nawet ponad dwadzieścia lat. Czasami zdarzają się jednak u kotów tej rasy problemy z trawieniem. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest zwykle zmiana diety na bardziej lekkostrawną. W sytuacji gdy pozwalamy kotu na wychodzenie na dwór należy pamiętać o jego regularnym szczepieniu i odrobaczaniu.

WŁAŚCICIEL

Każda osoba, która szanuje zwierzęta i nie pozostaje obojętna na los kota, którego adoptuje, będzie doskonałą właścicielką chausie. Z racji dużej aktywności i sporych pokładów energii drzemiących w naturze chausie, do opieki nad tą rasą kotów lepiej predestynowane są osoby młode, które mogą poświęcić kotu wiele czasu. Niemniej często opiekunami chausie zostają także seniorzy, rodziny z dziećmi czy pary.

HISTORIA

Koty rasy chausie powstały w wyniku skrzyżowania dziko żyjących na terenie Azji kotów błotnych z kotami domowymi. Pierwsze udane próby zostały przeprowadzone w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Niemniej dopiero w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku utworzono komitet mający na celu ustalenie właściwych cech nowej rasy. W 1995 roku koty chausie zarejestrowała organizacja o nazwie T.I.C.A. Od tamtej pory popularność kotów chausie w Stanach Zjednoczonych i Europie systematycznie wzrasta. Obecnie czynione są starania mające na celu uznanie rasy przez prestiżową międzynarodową organizację World Cat Federation. Warto dodać, że protoplaści tej rasy zamieszkiwali między innymi deltę Nilu w okresie gdy na tym terenie istniała starożytna cywilizacja. Istnieją dowody potwierdzające fakt, że starożytni Egipcjanie wykorzystywali te koty w celach myśliwskich, głównie do polowań na ptactwo wodne.