Burmilla
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Burmilla to mało znana w Polsce nowa rasa kotów, której historia sięga lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. To bardzo sympatyczny kot o klasycznym wyglądzie i spokojnym, zrównoważonym charakterze.

POCHODZENIE

Wielka Brytania

WYGLĄD

średniej wielkości kot o masywnym wyglądzie i dużej głowie, przypominający wyglądem nieco koty brytyjskie

UŻYTECZNOŚĆ

kot łowny i do towarzystwa

WYMAGANIA

Z powodu dużej aktywności fizycznej i potrzeby zaspokajania potrzeby trenowania zdolności wspinaczkowych i umiłowania do biegania, koty burmilla powinny mieć do dyspozycji duże mieszkanie, a najlepiej dom z możliwością wychodzenia do ogrodu. Te koty zdecydowanie nie nadają się do mieszkania w blokach. Ponadto ich sierść wymaga szczotkowania co kilka dni. Niemniej koty burmilla nie są wybrednie jeśli chodzi o pożywienie i zwykle nie wymagają żadnej specjalistycznej opieki medycznej.

CHARAKTER

Koty Burmilla są idealnymi kotami dla osób, które szukają żywego, aktywnego i czułego przyjaciela na lata. Burmilla są bardzo czułe, delikatne i przyjazne, niemniej oprócz okazywania miłości i przyjaźni uwielbiają wielogodzinne zabawy. Potrafią spędzić mnóstwo czasu na podążaniu za piłeczką lub zabawie w chowanego. Ponadto są bardzo zwinne, skaczą wysoko i dobrze wspinają się nie tylko po drzewach, ale także po meblach. Dlatego każdy kto zdecyduje się nabyć takiego kota musi wykazać się dużą cierpliwością i wyrozumiałością. Z kolei jeśli chodzi o charakter, koty Burmilla są dość uczuciowe i pragną bliskości człowieka. Jeśli tylko ich właściciel będzie potrafił poświęcić im co kilka dni trochę czasu na wspólną zabawę i pozwalał siadać na kolanach, a także odwzajemniał pieszczoty to staną się jego najlepszymi przyjaciółmi. Niemniej z racji azjatyckich przodków, koty Burmilla od czasu do czasu lubią czuć się niezależne. Dlatego jeśli zauważymy, że mają ochote na chwilę samotności w szafie czy ogrodzie nie należy im przeszkadzać. Warto dodać, że koty Burmilla nie mają zwykle problemów z zaakceptowaniem dzieci jak również psów oraz kotów o ile te nie są wobec nich agresywne.

ZDROWIE

Koty Burmilla są zazwyczaj zdrowe i bez problemu dożywają kilkunastu lat. Niestety czasami pojedyncze osobniki dziedziczą po przodkach różne choroby, między innymi policystowatość nerek, która zwykle w przeciągu kilku lat prowadzi do śmierci kota. Oczywiście jeśli zamierzamy pozwalać naszemu kotu na wychodzenie na dwór, należy wcześniej przeprowadzić wszystkie niezbędne szczepienia oraz dbać o regularne odrobaczanie kota.

WŁAŚCICIEL

Idealnym właścicielem kota Burmilla jest każda aktywna osoba, która szanuje zwierzęta i potrafi zrozumieć zarówno fizyczne jak i emocjonalne potrzeby kotów. Warto zaznaczyć, że z racji silnego linienia koty burmilla nie są wskazane dla alergików. Za to dobrze rozumieją się z dziećmi i nadają się do życia w rodzinie. Niemniej ich opiekunem może być także odpowiedzialna osoba samotna lub para.

HISTORIA

Historia rasy Burmilla jest krótka, gdyż pierwsze koty tej rasy przyszły na świat w Wielkiej Brytanii w 1981 roku. Tamtejsza organizacja Governing Council of the Cat Fancy zaliczyła rasę do grupy ras azjatyckich, gdyż de facto burmilla została stworzona w wyniku skrzyżowania kotów perskich szynszylowych i burmskich. Z kolei inna międzynarodowa organizacja Fédération Internationale Féline dotychczas uznała jedynie odmianę srebrną. Natomiast w Australii koty burmilla funkcjonują pod nazwą Australian Tiffanie. W Polsce koty tej rasy są praktycznie nieznane i bardzo rzadko spotykane na wystawach, ale wzrost ich popularności jest z pewnością jedynie kwestią czasu. Póki co ich posiadanie w naszym kraju jest oznaką prestiżu.