Australijski Mist
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Jedna z najmniej znanych ras w Polsce wywodząca się z dalekiej Australii. Sympatyczny, łatwy w pielęgnacji i spokojny kot o tradycyjnym wyglądzie idealny dla osób, które nie miały jeszcze doświadczenia w hodowli kotów.

POCHODZENIE

Australia

WYGLĄD

niewielkich rozmiarów, drobny kot o szczupłej sylwetce i pyszczku przypominającym popularne „dachowce”

UŻYTECZNOŚĆ

kot do towarzystwa

WYMAGANIA

Australijskie Mist to typowe koty rasowe, które oczekują przede wszystkim życzliwości, otwartości i czułości ze strony właściciela. Nie są specjalnie wybredne jeśli chodzi o pożywienie, ale zdecydowanie trzeba poświęcać im sporo czasu na głaskanie i zabawę. Delikatna psychika sprawia, że Australijskie Mist bardzo mocno przywiązują się do swoich opiekunów i mocno przeżywają wszelkie rozstania, a także sytuacje, w których czują się odrzucone i niepotrzebne przez domowników. Warto dodać, że sierść Australijskich Mist nie wymaga szczególnej pielęgnacji i koty tej rasy nie pozostawiają wiele sierści na meblach czy ubraniach.

CHARAKTER

Koty rasy Australijski Mist cechują się spokojnym, łagodnym charakterem i pozytywnym stosunkiem do zwierząt i ludzi. Nie muszą wychodzić na dwór i nie potrzebują dużej przestrzeni co czyni je idealnymi towarzyszami dla osób zapracowanych, które rzadko bywają w domu lub osób starszych. Dodatkowo z racji wysokiego poziomu inteligencji, koty Australian Mist można nauczyć wielu sztuczek oraz chodzenia na smyczy. Nie są to koty bardzo aktywne ani leniowe, ich energiczność można określić jako umiarkowaną. Są także dość ciche, miauczą tylko wtedy gdy są głodne, czegoś potrzebują lub odczuwają ból. Uwielbiają za to mruczeć zwłaszcza gdy są głaskane lub ich właściciel pozwoli im położyć się na łóżku lub na kolanach podczas odpoczynku. Wszystko to czyni Australijskie Mist idealnymi kotami dla osób, które nie posiadają jeszcze dużego doświadczenia w hodowli kotów.

ZDROWIE

Koty australijskie mist nie mają żadnych poważnych problemów ze zdrowiem i zwykle dożywają kilkunastu lat. Niemniej jeśli planujemy wypuszczać kota na dwór, musimy pamiętać o regularnych szczepieniach i odrobaczaniu.

WŁAŚCICIEL

Każda osoba, która kocha koty i potrafi zaspokoić ich potrzeby emocjonalne, zwłaszcza potrzebę bliskości, przyjaźni czy bezpieczeństwa. Koty Australijskie Mist dobrze tolerują zarówno dzieci jak i osoby starsze i idealnie nadają się do zamieszkania w dużych rodzinach.

HISTORIA

Australijski Mist to jedna z najmłodszych ras kotów, której początki sięgają 1976 roku. Wówczas Truda Straede skrzyżowała kota burmskiego i abisyńskiego z „dachowcem” uzyskując w ten sposób nową rasę, którą nazwała Australian Mist. Nowe mruczki szybko zyskały popularność w rodzimej Australii i uzyskały w tym kraju status championów przyznawany przez międzynarodową organizację World Cat Federation w 1986 roku. Z kolei w Wielkiej Brytanii tamtejsza organizacja Governing Council of the Cat Fancy uznała Australijskie Mist dopiero w 2011 roku, a pierwsze mruczki tej rasy pojawiły się w Anglii dopiero w 2007 roku sprowadzone przez Mary Stuart. Obecnie na terenie Wielkiej Brytanii zarejestrowanych jest kilkaset Australijskich Mist. Kolejne egzemplarze trafiły już do Norwegii. W Polsce próżno szukać hodowli tych kotów, ale ich pojawienie się w naszym kraju jest z pewnością jedynie kwestią czasu.