Ashera
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Eksperymentalna rasa stworzona w Stanach Zjednoczonych w celu zaspokojenia gustów najbogatszych i najbardziej wymagających właścicieli kotów. Kot dla wybranych, którzy bez względu na cenę chcą posiadać w domu kota o łagodnym charakterze i dzikim wyglądzie

POCHODZENIE

Stany Zjednoczone

WYGLĄD

Ashera jest bardzo dużym kotem przypominającym wyglądem dziko żyjące koty

UŻYTECZNOŚĆ

kot do towarzystwa

WYMAGANIA

Pomimo tego, że koty ashera pochodzą od kotów bengalskich i dziko żyjących serwali, ich potrzeby są zbliżone do potrzeb tradycyjnych kotów rasowych. Oznacza to, że ashery posiadają subtelną kocią psychikę i przywiązują dużą wagę do prawidłowych relacji z opiekunem. W rezultacie należy pamiętać o zaspokajaniu ich potrzeb emocjonalnych. Oczywiście ashery nie nadają się do małych mieszkań, gdyż potrzebują dużych przestrzeni.

CHARAKTER

Koty rasy Ashera są dość łagodnymi i bardzo towarzyskimi kotami co może zaskakiwać biorąc pod uwagę ich egzotyczne pochodzenie. Można nauczyć je wielu sztuczek, a ponadto są grzeczne i nie niszczą mebli ani wyposażenia mieszkania. Dodatkowo ich poziom agresji jest bardzo niski tak więc nie zdarza się, żeby atakowały właściciela czy osoby przebywające w domu. W rezultacie bez obaw można się nimi zaopiekować. Niemniej należy pamiętać, że są to duże koty potrzebujące dużej przestrzeni i możliwości wybiegania się. Ponadto utrzymanie kotów rasy Ashera jest kosztowne ze względu na duże ilości pokarmu, który konsumują. Co ciekawe pomimo sztucznego krzyżowania są one niezwykle odporne na choroby i dożywają nawet 25 lat co jest rzadkością wśród większości kotów rasowych.  

ZDROWIE

Koty Ashera nie mają żadnych poważnych problemów ze zdrowiem i żyją ponad 20 lat. Niemniej należy pamiętać o pielęgnacji ich futra oraz obowiązkowych szczepieniach jeśli zamierzamy wypuszczać je na dwór.

WŁAŚCICIEL

Najlepszym właścicielem Ashery będzie osoba młoda lub w średnim wieku o dobrym stanie zdrowia, posiadająca dużą wiedzę na temat zdrowia kotów. Ponadto z racji żywiołowego temperamentu opiekun Ashery powinien poświęcać dużo czasu na wspólną zabawę celem zaspokojenia łowieckich instynktów kota.

HISTORIA

Ashera to jedna z najnowszych ras kotów stworzona przez genetyków pracujących dla amerykańskiej firmy „Lifestyle Pets”, którzy skrzyżowali kota domowego z kotem bengalskim i dziko żyjącym serwalem. W efekcie uzyskano kota o łagodnym charakterze i dzikim wyglądzie. Pierwsze Ashery przyszły na świat w 2007 roku tak więc historia tej eksperymentalnej rasy jest bardzo krótka. Na świecie znajduje się w tej chwili zaledwie kilkanaście egzemplarzy kotów Ashera. W rezultacie koszty ich zakupu są astronomiczne. Najtańsze koty można kupić za nieco ponad 20 000 dolarów. Za kota przeznaczonego dla alergików, który nie powoduje uczulenia trzeba zapłacić prawie dwukrotnie więcej podczas gdy zakup egzemplarza z nietypowym umaszczeniem to wydatek rzędu ponad 100 000 dolarów.