Norweski leśny
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Norweski kot leśny to bardzo popularna w Polsce i na całym świecie rasa kotów długowłosych cenionych ze względu na przyjazny charakter i interesujący wygląd. Na pierwszy rzut oka koty tej rasy do złudzenia przypominają dziko żyjące żbiki.

POCHODZENIE

Skandynawia

WYGLĄD

duży, masywny, dobrze umięśniony kot o gęstym futrze i puszystym ogonie

UŻYTECZNOŚĆ

kot łowny i do towarzystwa

WYMAGANIA

Norweskie koty leśne to bardzo aktywne koty, które powinny mieć możliwość wychodzenia na dwór. W rezultacie idealnym miejscem dla nich będzie dom z ogrodem. Dodatkowo jak wszystkie mruczki potrzebują zainteresowania i pieszczot ze strony właściciela. Wbrew pozorom nie są zbyt wymagające i nie narzucają się, ale trzeba respektować ich indywidualny charakter. Sierść kotów norweskich jest długa i gęsta, ale pomimo tego nie wymaga regularnego szczotkowania i jest łatwa w utrzymaniu.

CHARAKTER

Charakter norweskich kotów leśnych jest dość zróżnicowany, ale są to mimo wszystko jedne z bardziej dzikich i nieufnych kotów rasowych. Należy pamiętać, że przez setki lat zamieszkiwały trudno dostępne i odludne tereny Skandynawii, gdzie musiały zmagać się z trudnymi warunkami życia i dlatego są to koty o silnym, indywidualnym charakterze. Lubią zabawę i pieszczoty, ale tylko wtedy gdy mają ochotę. Nie dają się do niczego zmuszać, a gdy ktoś próbuje je zdominować potrafią pokazać pazurki. Uwielbiają polować i powinny mieć możliwość wychodzenia z mieszkania. W przeciwnym razie będą cierpieć. Oprócz łapania gryzoni czy ptaków potrafią także łapać ryby w płytkich potokach. Ponadto doskonale wspinają się po drzewach. Te niezwykle wytrwałe koty potrafią godzinami przebywać poza domem nawet podczas srogiej zimy. Niemniej chociaż przejawiają silne zachowania terytorialne względem innych kotów, są bardzo przyjaźnie nastawione do ludzi, których znają. Z kolei wobec obcych pozostają raczej nieufne. Norweskie koty leśne są niezwykle żywiołowe i aktywne, ale dość ciche.

ZDROWIE

Norweskie koty leśne są bardzo zdrowymi kotami, które na ogół bez większych problemów dożywają kilkunastu lat. Niemniej sporadycznie u pojedynczych osobników mogą pojawić się z problemy z biodrami, które znacznie obniżają komfort życia kota.

WŁAŚCICIEL

Wszyscy miłośnicy kotów, którzy potrafią znaleźć czas dla swoich pupili, a w szczególności osoby młode i aktywne, które uwielbiają bawić się z kotami stanowią wymarzonych właścicieli dla norweskich kotów leśnych. Warto pamiętać, że koty tej rasy uwielbiają polować i powinny wychodzić na dwór. Z pewnością nie są to koty dla zapracowanych osób, które w dodatku dysponują niewielkimi mieszkaniami.

HISTORIA

Historia norweskich kotów leśnych nie jest jasna. Najprawdopodobniej ich protoplastami są koty, które w okresie wczesnego średniowiecza zamieszkiwały obszar Bliskiego Wschodu. Do Skandynawii trafiły przywiezione przez rycerzy biorących udział w wyprawach krzyżowych. Następnie rozprzestrzeniły się po norweskich lasach, a także znalazły zastosowanie w tamtejszych gospodarstwach rolnych. Wikingowie wykorzystywali te koty także na statkach do walki z plagą gryzoni, które niszczyły towary transportowane drogą morską. Pierwsza organizacja mająca na celu popularyzację tych kotów w Norwegii powstała już przed II Wojną Światową w 1938 roku. Niemniej w Stanach Zjednoczonych norweskie koty leśne zostały zarejestrowane dopiero w 1994 roku, a pięć lat wcześniej w Wielkiej Brytanii. Obecnie koty tej rasy są niezwykle popularne nie tylko w Skandynawii, ale także pozostałej części Europy. W Polsce istnieje wiele renomowanych hodowli norweskich kotów leśnych i bardzo często można zobaczyć je na krajowych wystawach kotów rasowych.