Ragdoll
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

sympatyczny kot posiadający bardzo puszyste futro i wygląd pluszowej zabawki

POCHODZENIE

Stany Zjednoczone

WYGLĄD

duży, dobrze zbudowany kot o gęstym futrze i miłym pyszczku

UŻYTECZNOŚĆ

kot do towarzystwa

WYMAGANIA

Ragdolle nie są zbyt wymagającymi kotami. Lubią spędzać czas w mieszkaniu na fotelu, kanapie, a nawet na kolanach właściciela. Czasami wychodzą na dwór, ale nie są zapalonymi łowcami. Oczekują jedynie zainteresowania i czułości ze strony właściciela. Ich opiekun musi także pamiętać o regularnej pielęgnacji sierści ragdolli.

CHARAKTER

Ragdolle zaczerpnęły swoją nazwę od połączenia dwóch angielskich słów rag oznaczającego szmatkę oraz doll oznaczającego lalkę. Stąd ich nazwę można przetłumaczyć jako „szmaciana lalka”. Choć brzmi ona dziwnie nie jest przypadkowa. Koty tej rasy po wzięciu na ręce rozluźniają mięśnie i w ten sposób można odnieść wrażenie, że trzyma się szmacianą lalkę. Jeśli chodzi o usposobienie to ragdolle są wyjątkowo spokojnymi i łagodnymi mruczkami. Uwielbiają się bawić, ale robią to delikatnie tak więc nie zdarza się, żeby zadrapały czy ugryzły swojego opiekuna. Dodatkowo ragdolle są dyskretne i rzadko miauczą, a nawet jeśli im to zdarza to ich odgłosy nie są doniosłe. Potrafią bardzo przywiązać się do opiekuna, ale akceptują także innych domowników, dzieci, a nawet zwierzęta. Rzadko i raczej niechętnie wychodzą na dwór, ale lubią bawić się w polowanie. Im więcej poświęcimy im czasu, tym silniejszą wieź z ragdollami uda nam się zbudować.

ZDROWIE

Ragdolle są zwykle zdrowe i nie cierpią na żadne poważne dolegliwości. Sporadycznie zdarza się jednak, że dokuczają im choroby nerek i pęcherza moczowego. Innym poważnym problemem jest kardiomiopatia przerostowa, której skutkiem mogą być poważne zaburzenia pracy serca, a nawet nagła śmierć kota. W lżejszych przypadkach stosuje się farmakoterapię.

WŁAŚCICIEL

Każda osoba, która szanuje zwierzęta i wyczuwa potrzeby kota będzie świetnym opiekunem ragdolla. Dla kotów tej rasy trzeba mieć przede wszystkim czas i poświęcać go na wspólne zabawy, głaskanie i pieszczoty. Ragdoll musi czuć, że jest potrzebny i doceniany i wówczas znajdzie najlepszego przyjaciela w osobie swojego właściciela. Koty tej rasy są długowieczne więc decydując się na zakup ragdolla trzeba być przygotowanym na wiele lat opieki.

HISTORIA

Historia kotów ragdoll jest dość krótka, gdyż te niezwykle sympatyczne mruczki zostały wyhodowane dopiero w latach 60-tych ubiegłego wieku dość przypadkowo w wyniku skrzyżowania półdzikiej kotki wyglądem przypominającej angorę z kotem birmańskim. Miejscem narodzin pierwszego ragdolla była miejscowość Riverside położona w amerykańskiej Kalifornii. Kot spotkał się z ogromnym zainteresowaniem i szybko przeprowadzono procedurę zatwierdzenia nowej rasy. W rezultacie ragdolle zostały wpisane do rejestru kocich ras w Stanach Zjednoczonych już w 1965 roku. Jego pierwszą w pełni profesjonalną hodowlę w Ameryce założyli w 1971 roku Laura i Danny Deyton, którzy otrzymali koty od ich poprzedniej właścicielki Ann Baker. W Polsce pierwsze koty tej rasy pojawiły się pod koniec ubiegłego wieku, ale początkowo były bardzo drogie i trudno dostępne dla potencjalnych nabywców. Obecnie istnieje kilka hodowli kotów ragdoll w naszym kraju, a ceny kotków są przystępne.