Balijski
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Młoda rasa kotów powstała w wyniku mutacji genetycznych kotów syjamskich. W rezultacie koty balijskie bardzo przypominają swoich bliskich krewnych – koty syjamskie. To inteligentne, orientalne koty o sporych zdolnościach fizycznych i przyjaznym charakterze

POCHODZENIE

Stany Zjednoczone

WYGLĄD

Stosunkowo szczupłe, ale dobrze umięśnione koty o charakterystycznej klinowatej głowie i długich uszach  

UŻYTECZNOŚĆ

kot do towarzystwa

WYMAGANIA

Koty balijskie potrzebują przede wszystkim czułej opieki i dużej ilości okazji do wspólnych zabaw. Ponadto trzeba pamiętać o regularnej pielęgnacji ich futerka, gdyż sierść kotów balijskich jest zdecydowanie dłuższa niż u kotów syjamskich. Koty balijskie potrzebują stale zainteresowania i towarzystwa dlatego nie mogą zostawać same na wiele godzin. W efekcie jeśli często przebywamy poza domem powinniśmy wziąć dwa koty lub zdecydować się na inną rasę. W przeciwnym razie samotny kot balijski może czuć się opuszczony i popaść w apatię, a nawet w depresję. Dlatego biorąc kota tej rasy do domu trzeba mieć na względzie jego delikatną i wrażliwą psychikę.

CHARAKTER

Koty balijskie to niezwykle towarzyskie, pogodne i przyjazne ludziom mruczki. Uważa się je także za jedną z najbardziej inteligentnych ras spośród wszystkich kotów. Koty balijskie uwielbiają się bawić i są bardzo aktywne. Ich delikatna psychika sprawia, że potrafią bardzo mocno związać się emocjonalnie z opiekunem. Ponadto przywiązują się także do miejsc i nie lubią przeprowadzek. Łatwo je zranić dlatego potrzebują odpowiedzialnego, uczuciowego i wrażliwego opiekuna. Bywają złośliwe, ale tylko wtedy gdy czują się lekceważone czy źle traktowane. Idealnie nadają się dla osób, które szukają żywego kota do wieloletniej przyjaźni, wspólnych zabaw i wspaniałej przyjaźni. Potrafią odwzajemnać okazywane im uczucia i autentycznie martwią się, gdy ich opiekun jest smutny lub nie ma go długo w domu, gdyż źle znoszą samotność.

ZDROWIE

Koty balijskie nie cierpią na żadne poważne dolegliwości zdrowotne. Niemniej trzeba pamiętać o ich regularnym szczepieniu jeśli wychodzą na dwór oraz rutynowych badaniach weterynaryjnych raz na kilka lat.

WŁAŚCICIEL

Każda osoba, która posiada predyspozycje do opieki nad zwierzętami i jest gotowa do poświęceń będzie idealnym opiekunem kota balijskiego. Najważniejsza jest umiejętność okazywania kotu zainteresowania i odwzajemnianie jego uczuć. Trzeba też być świadomym, że koty balijskie żyją ponad 15 lat, a nie można się ich pozbyć jak niepotrzebnej zabawki.

HISTORIA

Historia kotów balijskich jest krótka, gdyż ta rasa kotów została sztucznie wyhodowana w wyniku krzyżówek kotów syjamskich. Pierwsze takie koty zaprezentowano już w 1920 roku, ale wówczas nazywano je kotami syjamskimi długowłosymi. Dopiero w połowie lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia dwójka Amerykanów postanowiła założyć profesjonalną hodowlę kotów balijskich. Szybko okazało się, że istnieje spore zainteresowanie takimi kotami, gdyż łączą one w sobie bardzo elegancki wygląd i wysoki poziom inteligencji. Rasę oficjalnie uznano w Europie dopiero w latach osiemdziesiątych.