Thai Ridgeback
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Jest to pies muskularny o bardzo krótkiej i gładkiej sierści. Jego ciało jest mocne i umięśnione, co czyni go bardzo zwinnym i sprawia, że idealnie nadaje się do sportów w typie agility, frisbee, czy flyball, gdzie liczy się zwinność. Bardzo charakterystyczna jest pręga rozciągająca się od barków aż do linii bioder, którą tworzą rosnące „pod włos” włosy. Co ciekawe, zdarza się, że niektóre szczenięta rodzą się bez pręgi i takowe powinno się wykluczyć z dalszej hodowli. Włosy na prędze układają się w jeden z ośmiu charakterystycznych wzorów, przypominających: igłę, piórko, strzałę, lutnię, skrzypce, kręgle, liść lub delfina.

POCHODZENIE

Tajlandia

WYGLĄD

Pies średniej wielkości, muskularny, o sylwetce wpisanej w kwadrat, krótkowłosy z pręgą sierści (miecz) na grzbiecie rosnącej w przeciwnym kierunku. Ten pies sprawia wrażenie zwinnego i szybkiego.

UŻYTECZNOŚĆ

pies myśliwski; do towarzystwa

WYMAGANIA

Ze względu na fakt, iż są to psy niezależne, a nawet półdzikie, nie nadają się dla początkujących, ani dla tych, którzy nie rozumieją zachowań psów! Źle prowadzone szybko mogą stać się agresywne, lękliwe i nerwowe, co może się skończyć tragicznie, będą miały też skłonności do włóczęgostwa. Psy te prawie że nie linieją i nie posiadają podszerstka, dlatego nadają się dla alergików. Ich pielęgnacja nie jest czasochłonna i nie gubię wiele wiele sierści. Linieją raz, maksymalnie dwa razy do roku.

Wymaga konsekwentnego prowadzenia i ze względu na bardzo pierwotne cechy powinien znajdować się w rękach znawcy. Jest typowym psem myśliwskim i nigdy nie był hodowany na towarzysza rodziny. Jest inteligentny i pojętny, łatwy do wychowania, ale jego pasja łowiecka bierze zawsze górę nad posłuszeństwem. Swobodny wybieg jest więc prawie niemożliwy. Dzięki ogromnej skoczności umie pokonać prawie każde ogrodzenie. Potrzebuje sensownego zajęcia i dużo ruchu. Nie nadaje się dla wygodnickich ani do życia w mieście. Krótka sierść z charakterystyczną pręgą jest łatwa wpielęgnacji.

CHARAKTER

Tajski ridgeback to pies bardzo inteligentny. Jeśli dobrze go wychowamy i zadbamy o rozwój we wczesnym szczenięctwie, wyrośnie na lojalnego i spokojnego domownika, doskonale dogadującego się z innymi zwierzętami. Nie należą do psów szczególnie energicznych, nie są wulkanem energii, ale zdarzają im się sporadyczne wybuchy aktywności. Na ogół raczej kanapowce. Są nieustraszone, silne i skoczne.

ZDROWIE

Psy te cieszą się ogólnie dobrym zdrowiem. Do niedawna kojarzyły się tylko i wyłącznie przez dobór naturalny, kontrolowana hodowla to stosunkowo nowy wymysł, jeśli chodzi o te rasę i psów wywodzących się z hodowli jest stosunkowo niewiele. Stary typ jest podatny przede wszystkim na choroby skórne, głównie na dermoid sinus, czyli torbiele skórzaste. Uwaga, jeśli u psa wykryto taką chorobę, należy go wykluczyć z hodowli, gdyż jest ona przypadłością genetyczną i dziedziczną. W nowych liniach thaiów, gdzie rozmnażanie jest kontrolowane, może występować dysplazja i inne powszechne choroby genetyczne.

WŁAŚCICIEL

Zdecydowany przewodnik; alergik; doświadczony 'psiarz' rozumiejący zachowania tych zwierząt. Aby dogadać się z tajskim ridgebackiem należy mieć przede wszystkim dużo cierpliwości, konsekwencji, ale też umieć się bawić. Nauka w formie zabawy przyniesie lepsze efekty niż twarda musztra, której Thai nie będzie się chciał poddać. Thaiski pies nie będzie sługą człowieka, będzie jego przyjacielem i partnerem.

HISTORIA

Thai ridgeback to stara rasa, której istnienie potwierdzają materiały źródłowe, powstałe ok. 360 lat temu w Tajlandii. Psy te używane były głównie do polowania we wschodnich rejonach Tajlandii. Miejscowa ludność używała ich także do eskortowania wozów oraz jako psów stróżujących. Rasa zachowała przez tak wiele lat swój pierwotny typ dzięki ubogiej komunikacji we wschodnich rejonach Tajlandii; nie miała wielu okazji do krzyżowania się z innymi rasami.