Catahoula Leopard Dog
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Pies silny, a jednocześnie dostojny i wesoły. Bardzo sprawny motorycznie, lubi zabawy z właścicielem.

POCHODZENIE

USA

WYGLĄD

Catahoula Leopard Dog jest psem mocno zbudowanym, muskularnym, o kwadratowej sylwetce i bardzo lekkim. Z wyglądu często kojarzony z psem gończym. Ma dosyć długie, ale grube, mocne i bardzo silne łapy. Ich opuszki są bardzo twarde i grube; dobrze chronią przed urazami

UŻYTECZNOŚĆ

psy gończe i pasterskie obronno-stróżujące

WYMAGANIA

Pies obronno-stróżujący, którego cechuje wesołe usposobienie oraz duża sprawność i siła. Lubi pracować i być zajęty. Ma sierść łatwą w utrzymaniu- krótką i gęstą; nie przesiąka przez nią woda. Słabo linieją na wiosnę. Catahoula potrzebuje wiele ruchu i nie zadowoli się krótkimi spacerami po parku. Psy, które nie mają możliwości wybiegania się, mogą przejawiać skłonności destrukcyjne.

CHARAKTER

Puszczony swobodnie może dać ponieść się instynktom i gonić za tropem zwierzyny. Jest bardzo wytrzymały. Jest bardzo przyjacielski, inteligentny i łagodny. Z natury odważny i czujny, o silnie rozwiniętym instynkcie terytorialnym, dzięki czemu doskonale sprawdza się w roli stróża. Uwielbia bawić się z właścicielem i ma świetną pamięć. Do nieznajomych odnosi się z nieufnością. Dobrze się socjalizuje. Pełną dojrzałość osiągaja w wieku ok. 2 lat.  Nadrzędnym celem szkoleniu jest osiągnięcie statusu przywódcy stada – psy mają silny instynkt przywódczy i na pewno spróbują przejąć rolę samca alfa w stadzie.

ZDROWIE

Przejawia skłonność do dysplazji stawów biodrowych i głuchoty. Psy mogą mieć problemy z oczami, np. widzenie tunelowe. Średnia długość życia wynosi 12-14 lat.

WŁAŚCICIEL

Konsekwentny i stanwczy. Nie może być "początkującym" właścicielem. Aktywny i energiczny. Catahoula nie jest polecany osobom, które nie mają zbyt dużo czasu i nie będą mogły na poważnie zająć się wychowaniem i szkoleniem. Może to być rodzina z dziećmi. Do domu z małymi dziećmi szczególnie są polecane suki, które przejawiają wielki instynkt opiekuńczości wobec ludzkich dzieci.

HISTORIA

Często używa się nazwy Louisiana Catahoula Leopard Dog, która jednocześnie mówi nam o pochodzeniu tej rasy. Dokładne pochodzenie nie jest jednak znane, ale uważa się, że rasa ta jest wynikiem krzyżówki Amerykańskich rodzimych psów i Wilczarza. Kolejno dzięki francuzom do rasy dodano najprawdopodobniej krew Beauceronów, od których uważa się Catahoula Leopard Dog przejęły m.in. gen marmurkowatości.  Do powstania rasy doszło kilkaset lat temu. Nie jest ona uznawana przez FCI. Psy te zalicza się zarówno do psów gończych, jak i do psów pasterskich obronno – stróżujących.
Sposób Użytkowania: Pies pasterski, broni

Często nazywa się nazwy Lousiana Leopard Dog, która jednocześnie mówi nam o pochodzeniu tej rasy. Dokładne pochodzenie nie jest jednak znane. Mówi się, że jest to krzyżówka Amerykańskich Rodzimych Psów i Wilczarza. Kolejno, dzięki francuzom dodano najprawdopodobniej krew Beauceronów, od których Catahoula Leopard Dog przejęły prawdopodobnie m.in. gen marmurkowatości. Do powstania rasy doszło kilkaset lat temu. Nie jest ona zaliczana przez FCI.