Tonkijski
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

elegancki, proporcjonalny, smukły, sympatyczny kot o inteligentnym spojrzeniu i miękkim w dotyku, ściśle przylegającym do skóry futerku

POCHODZENIE

Kanada

WYGLĄD

bardzo podobny do pozostałych azjatyckich kotów zwłaszcza kotów orientalnych, burmańskich, syjamskich i koratów

UŻYTECZNOŚĆ

kot do towarzystwa

WYMAGANIA

Koty tej rasy są bardzo energiczne i potrzebują dużej powierzchni, aby móc się wybiegać. Dlatego dobrze będą czuły się jedynie w dużych mieszkaniach. Dodatkowo koty tonkijskie lubią wychodzić na dwór tak więc idealnym rozwiązaniem byłby dom z ogrodem. W przeciwnym razie warto pomyśleć o różnych zabawkach, a nawet specjalnych instalacjach dla kotów tak, aby mogły potrenować swoje wspinaczkowe umiejętności w domu. Z racji krótkiej sierści koty tonkijskie nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Wystarczy czesać je raz na tydzień.

CHARAKTER

Koty tonkijskie to jedne z najbardziej przyjaznych kotów dla człowieka. To koty o silnym charakterze, wytrwałe i odważne. Niemniej koty tonkijskie są jednocześnie delikatne, wrażliwe, niezwykle uczuciowe i czułe. Bardzo mocno przywiązują się do swoich opiekunów i towarzyszą im we wszystkich codziennych czynnościach. Zawsze mają ochotę na zabawę, ale są grzeczne i nie niszczą mebli ani wyposażenia mieszkania w czasie szaleńczej gonitwy po pokojach. Lubią dzieci i potrafią skutecznie zachęcać je do wspólnej zabawy. Ich łagodne usposobienie jest gwarancją tego, że nie zrobią maluchom żadnej krzywdy. Dodatkowo koty tonkijskie są dość gadatliwe, ale ich głos jest całkiem przyjemny.

ZDROWIE

Koty tonkijskie dożywają zazwyczaj w zdrowiu piętnastu lat. Niestety z racji podobieństw genetycznych z kotami syjamskimi i burmańskimi cierpią czasami na pewne dolegliwości zdrowotne charakterystyczne dla tych ras jak: syndrom płaskiej klatki piersiowej, zez, załamany ogon czy deformację czaszki.

WŁAŚCICIEL

Idealnym właścicielem kota tonkijskiego może być zarówno osoba młoda, w średnim wieku jak i senior, a także grupa przyjaciół czy rodzina z dziećmi. Najważniejsza jest świadomość potrzeb emocjonalnych i fizycznych kota. Kotów tonkijskich nie można zaniedbywać, gdyż są wrażliwe na stres i bardzo źle znoszą samotność. W rezultacie ich opiekunami powinny być wyłącznie odpowiedzialne i uczuciowe osoby.

HISTORIA

Kot tonkijski to sztucznie stworzona rasa powstała w wyniku skrzyżowania kotów burmańskich z syjamskimi. W rezultacie jej historia jej dość krótka. Koty tonkijskie pojawiły się w Kanadzie w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Dziesięć lat później po raz pierwszy pokazano je na oficjalnych wystawach i zaczęły powoli zyskiwać popularność. W Polsce pojawiły się dopiero w latach dziewięćdziesiątych. Obecnie istnieje kilka hodowli tych sympatycznych kotów w naszym kraju.