Springer spaniel angielski
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Springer spaniel angielski jest wszechstronnym psem myśliwskim. Dzięki wspaniałemu charakterowi sprawdza się również jako pies rodzinny. Do tego ma piękny wygląd, jest inteligentny i posłuszny, szkoda, że nie jest to rasa popularna w Polsce, bo z pewnością zasługuje na większą uwagę. 

POCHODZENIE

Wielka Brytania

WYGLĄD

Wrażenie ogólne: mocny, zwarty, aktywny pies, spośród wszystkich lądowych spanieli ma najdłuższe nogi. W wolnych tempach często porusza się inochodem.

UŻYTECZNOŚĆ

Pies myśliwski.

WYMAGANIA

Springer spaniel jest psem aktywnym, z silnym instynktem myśliwskim, i wyraźnie ostrzejszym od pozostałych spanieli, bo jako jedyny spośród nich polował nie tylko na ptactwo, ale na królika i lisa. Nadaje się do trzymania na wsi i w mieście, wymaga starannego wychowania, aby można było z nim spacerować bez obaw, że ucieknie na dłużej. Zawsze jednak trzeba liczyć się z tym, że pójdzie w trzciny za kaczką  ( w ogóle wodę lubi nadzwyczajnie) lub pobiegnie za kotem. Sierść springera nie jest trudna w pielęgnacji , tym  niemniej konieczne jest regularne   szczotkowanie i czesanie piór, oraz lekkie trymowanie. Długie uszy brudzą się, gdy pies karmiony jest inną niż sucha karmą, trzeba też często je kontrolować, bo łatwo o stan zapalny.

CHARAKTER

Cechy pożądane w danej rasie:
- inteligencja
- posłuszeństwo
- instynkt łowiecki
- chęć do nauki i pracy
- zamiłowanie do wody
- uwielbienie ruchu
- towarzyskość
- tolerancja wobec dzieci

ZDROWIE

U springerów, podobnie jak u innych spanieli, występuje kilka uwarunkowanych dziedzicznie chorób oczu: postępujący zanik siatkówki (PRA), dysplazja siatkówki, zaćma i jaskra. PRA może być wykrywana testem DNA, więc z pewnością zostanie w najbliższych latach opanowana.  Groźna chorobą jest rodzinna nefropatia  - objawy niewydolności nerek występują w wieku od 6 miesięcy do 2 lat, a choroba nieuchronnie prowadzi do śmierci. Obecnie jest już dostępny test genetyczny, pozwalający na wykrycie osobników chorych i nosicieli. U springer spanieli występuje też rzadka choroba genetyczna  - niedobór enzymu fruktokinazy, objawiająca się, zwłaszcza po większym wysiłku fizycznym,  brakiem apetytu, ciemnym moczem, podwyższoną temperaturą  i bladością dziąseł. Nieco częściej niż przeciętnie występuje u tej rasy dysplazja stawów biodrowych (HD) i padaczka.

WŁAŚCICIEL

Podobnie, jak springer spaniel, tak i jego właściciel powinien być człowiekiem aktywnym, który wyjdzie z psem na spacer w każdą pogodę. Problemy, jakie mogą wystąpić u tych psów, które lubią ludzi i towarzystwo,  to lęk separacyjny , przejawiający się niszczeniem, oraz występująca w niektórych liniach agresja na tle dominacyjnym, czasem ujawniająca się bez wyraźnego powodu, a niekiedy wręcz groźna. Ważne jest, aby kupować springera dopiero po obserwacji  zachowania matki. Z tego powodu pies ten nie jest najlepszym towarzyszem dla dzieci.

HISTORIA

Wszystkie spaniele są potomkami dawnych ptaszników, które na  Wyspy Brytyjskie dostały się razem z plemionami Celtów z Półwyspu Iberyjskiego.  Około XVII wieku spaniele, wcześniej bardzo różne jeśli idzie o wielkość i wygląd, dzielić poczęto na większe „spaniele wodne”,  i mniejsze – „lądowe”.    Dość długo hodowla spanieli prowadzona była bez rozróżniania ras; w jednym miocie rodziły się dzisiejsze cockery, springery i field spaniele, przy czym nazwa związana była bardziej z wielkościa i sposobem użytkowania, niż z typem rasowym. Najwcześniejsze psy, odpowiadające wyglądem dzisiejszym springer spanielom, hodowała w czystości linii rodzina Boughey ze Shropshire; w roku 1812 w ich hodowli urodził się pies o imieniu Mop, uważany , razem ze swymi synami Mopem II i Friskem, za przodka obecnej rasy.  Klub rasy powstał w roku 1899, ale dzisiejsza nazwa nadana została jej dopiero w  roku 1902,   a  w rok później po raz pierwszy pokazano je na wystawie Crufta.  Springer spaniele nigdy nie uzyskały takiej popularności, jak mniejsze od nich cockery,  i  jeszcze do niedawna traktowane były jako psy „dual purpose”, polujące i wystawowe w jednym. Dziś jednak psy wystawowe różnią się już od polujących wyraźnie. W Polsce springer spaniele pojawiły się w latach 60tych ubiegłego wieku, na fali ogromnej popularności na cockery; w końcu wieku praktycznie zniknęły, i dopiero ostatnio powracają jako psy wystawowe.