Ural Rex
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Ciekawa i bardzo oryginalna rasa kotów o charakterystycznym pofałdowanym futerku. To sympatyczne, niezbyt duże koty o proporcjonalnej sylwetce i klasycznym wyglądzie.

POCHODZENIE

Rosja

WYGLĄD

średniej wielkości, dobrze umięśnione, ale niezbyt masywne koty o typowym dla większości rexów mocno pofałdowanym futerku

UŻYTECZNOŚĆ

kot łowny i do towarzystwa

WYMAGANIA

Dla kotów Ural Rex ważne są zarówno potrzeby fizyczne jak i emocjonalne. Mruczki tej rasy lubią aktywność fizyczną i jeśli nie mogą wychodzić na dwór, powinny mieć do dyspozycji zabawki umożliwiające trenowanie zdolności łowieckich, refleksu i zwinności. Ponadto jak wszystkie prawdziwe koty, Ural Rexy uwielbiają głaskanie, przytulanie i wszelkie przejawy czułości i sympatii ze strony opiekuna. Zazwyczaj układają się do snu na poduszce tuż obok swojego właściciela. Ponadto bardzo lubią dzieci i potrafią się z nimi grzecznie bawić. Nie przepadają z kolei za impulsywnymi i hałaśliwymi ludźmi dlatego dom imprezowiczów to zdecydowanie niewłaściwe miejsce dla tych sympatycznych i delikatnych kotów. Warto pamiętać, że półdługowłosa sierść Ural Rexów wymaga szczotkowania i czesania raz na kilka dni.

CHARAKTER

Ural Rexy to bardzo wesołe, dość ruchliwe i bardzo komunikatywne koty, których nie trzeba specjalnie zachęcać do wspólnej zabawy. Mruczki tej rasy nie znoszą nudy i jeśli tylko nadarzy się taka okazja wykorzystują ją do sprawdzenia swojego refleksu, zwinności i skoczności. Ponadto uwielbiają wspinać się po drzewach i … meblach. Nie przepadają za długimi wycieczkami po okolicy, ale od czasu do czasu lubią chodzić po ogrodzie. Bardzo mocno przywiązują się do swoich właścicieli. Nie najlepiej znoszą samotność i wszelkie poważniejsze zmiany w swoim życiu. Za to cenią sobie spokój i stabilizację. Zazwyczaj dość dobrze dogadują się z innymi zwierzętami domowymi, o ile te nie są wobec nich agresywne. Łatwo nawiązują kontakty z osobami odwiedzającymi mieszkanie oraz domownikami. Bardzo rzadko bywają humorzaste czy złośliwe. Za to przy odrobinie chęci i wytrwałości można nauczyć je prostych sztuczek takich jak np. aportowanie drobnych przedmiotów. Ural Rexy potrafią także często nauczyć się wskakiwać na klamkę i otwierać drzwi do zamkniętych pomieszczeń. Poza tym są bardzo ciekawskie i muszą być wszędzie tam gdzie dzieje się coś ciekawego i obwąchać każdą nową rzecz w domu. Niemniej nie są zbyt gadatliwe, a ich głos nie jest donośny co powinno ucieszyć osoby poszukującego spokojnego domowego zwierzątka.

ZDROWIE

Koty rasy Ural Rex to zdrowe i odporne zwierzęta, które żyją średnio kilkanaście lat. Niemniej w przypadku kotów wychodzących nie wolno zapominać o niezbędnych szczepieniach. Ponadto jeśli chcemy uniknąć znaczenia terenu przez mruczka, musimy pamiętać o wysterylizowaniu kotki i wykastrowaniu kocura. W przypadku jakichkolwiek niepokojących zachowań naszego ulubieńca należy zdecydować się na wizytę u weterynarza.

WŁAŚCICIEL

Koty rasy Ural Rex są stosunkowo mało wymagające w hodowli. Dlatego ich właścicielami mogą stać się nawet osoby, których doświadczenie w opiece nad kotami jest niewielkie. Mruczki tej rasy dobrze odnajdują się w domach osób samotnych, par i rodzin z dziećmi. Idealnym opiekunem tych kotów będzie każda osoba, która potrafi okazywać czułość kotom i z szacunkiem traktuje zwierzęta dbając o ich dobre samopoczucie i prawidłowy rozwój psychofizyczny.

HISTORIA

Historia kotów Ural Rex jest krótka, gdyż pierwsze mruczki tej rasy przyszły na świat dopiero na początku lat dziewięćdziesiątych w Jekaterynburgu. To historyczne miasto pełni funkcję głównego ośrodka w Uralskim Okręgu Federalnym i stanowi również świetną bazę wypadową do wycieczek po stokach gór Ural. Zdaniem miejscowych Rosjan, protoplaści Ural Rexów pomieszkiwali na terenie miasta już w czasie II Wojny Światowej, ale wówczas nikt nie zaprzątał sobie nimi głowy. Z racji licznych podobieństw do doskonale znanych miłośnikom kotów Cornish Rexów, rosyjskie mruczki nazwano Ural Rexami. Pierwsi przedstawiciele nowej rasy zaprezentowani publicznie nosili oryginalnie brzmiące imiona: Bonnie, Clyde i Markiza. Obecnie Ural Rexy mogą rywalizować o tytuł championa organizacji World Cat Federation (WCF). W Polsce koty tej rasy są bardzo słabo rozpowszechnione. Dużą popularnością cieszą się w krajach byłego ZSRR, w tym Rosji oraz w kilku krajach zachodniej Europy, głównie Niemczech.