Ukrainian Levkoy
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Ukrainian Levkoy to stosunkowo mało znana w Polsce rasa pozbawionych sierści kotów o charakterystycznych odwiniętych uszach. Jest to rasa kotów dla koneserów, gdyż pod względem wyglądu Ukrainian Levkoy znacznie różnią się od większości pozostałych ras.

POCHODZENIE

Ukraina

WYGLĄD

średniej wielkości, dobrze umięśniony, chociaż niezbyt masywny kot o dość nietypowym, ale bardzo oryginalnym wyglądzie

UŻYTECZNOŚĆ

kot łowny i do towarzystwa

WYMAGANIA

Potrzeby fizyczne kotów Ukrainian Levkoy ograniczają się do uczestniczenia w różnych zabawach wymagających refleksu i zwinności. Mruczki tej rasy nie muszą i nawet nie powinny wychodzić same na dwór. Z racji braku sierści łatwo mogą się przeziębić, a latem ich skóra może ulec poparzeniu słonecznemu. Dodatkowo brak sierści i cienka warstwa skóry sprawia, że Ukrainian Levkoy są narażone na skaleczenia, zadrapania i różne drobne urazy. Warto pamiętać, że podobnie jak w przypadku pozostałych kotów rasowych pozbawionych sierści, mruczki z Ukrainy wymagają regularnego mycia przy użyciu specjalnego szamponu. Potrzeby emocjonalne Ukrainian Levkoy wynikają z dość delikatnej psychiki tych kotów. Do prawidłowego rozwoju i szczęścia potrzebują czułej opieki właściciela. Więzi emocjonalne, które łączą je z opiekunem są bardzo silne i każde ich przerwanie odbija się negatywnie na wrażliwej, kociej psychice. Dlatego ich właścicielem powinna być uczuciowa i odpowiedzialna osoba.

CHARAKTER

Ukrainian Levkoy to sympatyczne i wesołe koty o umiarkowanym temperamencie, które cechują się bardzo niskim poziomem agresji w stosunku do ludzi oraz zwierząt domowych. Dodatkowo są to bardzo spokojne zwierzęta, które nie narzucają się swoim właścicielom ani domownikom, a ich głos nie jest zbyt donośny. To bardzo inteligentne i ciekawskie koty, które uwielbiają gdy dzieje się coś ciekawego i jeśli tylko coś wyda im się interesujące będą niezwykle podekscytowane. Łatwo sprowokować je do wspólnej zabawy. Wystarczy tylko trochę pomysłowości lub ciekawa z punktu widzenia kota zabawka, aby Ukrainian Levkoy oszalał ze szczęścia. Przy odrobinie wytrwałości i cierpliwości można nauczyć go nawet prostych sztuczek, w tym aportowania drobnych przedmiotów. Ponadto mruczki tej rasy oczekują czułości i życzliwości ze strony swoich opiekunów. Uwielbiają być głaskane i przytulane, poza tym zazwyczaj przez większość dnia przebywają w tym samym pomieszczeniu co ich ukochana osoba. Źle znoszą każdą większą zmianę, nie lubią także podróżować. Przyzwyczajają się zarówno do miejsc jak i do ludzi. Ze względu na brak sierści narażone są na przeziębienie dlatego w mieszkaniu zwykle wybierają miejsca blisko grzejników. Ponadto brak włosów powoduje, że koty Ukrainian Levkoy nie powodują reakcji uczuleniowych u większości alergików.

ZDROWIE

Ukrainian Levkoy zwykle nie mają żadnych poważniejszych problemów ze zdrowiem. Niemniej ze względu na brak sierści są narażone na uszkodzenia skóry. Dodatkowo sporadycznie zdarzają się u nich dolegliwości związane z układem kostnym. Innym problemem jest kardiomiopatia przerostowa. Na szczęście zazwyczaj większość mruczków tej rasy bez większych dolegliwości dożywa kilkunastu lat.

WŁAŚCICIEL

Każda wrażliwa osoba, która kocha koty i potrafi okazywać im czułość oraz traktuje je z szacunkiem będzie odpowiednym właścicielem Ukrainian Levkoy. Ze względu na konieczność częstej pielęgnacji skóry tych kotów, wymagane jest przynajmniej podstawowe doświadczenie i elementarna wiedza z zakresu felinologii. Niemniej z racji łagodnego charakteru Ukrainian Levkoy idealnie nadają się dla osób samotnych, rodzin z dziećmi oraz tych miłośników kotów, którzy dysponują zaledwie niewielkimi mieszkaniami w blokach.

HISTORIA

Historia Ukrainian Levkoy jest bardzo krótka, gdyż mruczki tej rasy pojawiły się na świecie dopiero na początku XXI wieku. Są one efektem skrzyżowania dońskiego sfinksa ze szkockim zwisłouchym w hodowli prowadzonej przez Elenę Biriukową na Ukrainie. W rezultacie powstał kot bez sierści o nietypowych odwiniętych uszach. Obecnie Ukrainian Levkoy jest najbardziej popularny w Rosji i na Ukrainie. W Polsce występuje sporadycznie, ale z pewnością jest liczącą się konkurencją dla pozostałych ras kotów pozbawionych sierści i wraz z upływem czasu ukraińskie mruczki będą zdobywać coraz większą popularność. Póki co są one akceptowane jedynie przez International Cat Fanciers' Association (ICFA) Rolandus Union International (RUI). Niemniej hodowcy tych kotów czynią starania mające na celu zarejestrowanie kotów Ukrainian Levkoy w najbardziej prestiżowych organizacjach felinologicznych na świecie.