Cornish Rex
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Niezwykle oryginalny kot o charakterystycznym wyglądzie i cechach charakteru umożliwiających dostosowanie się do różnych warunków. Sympatyczny, wesoły, towarzyski i niezwykle aktywny kot, który potrafi biegać z bardzo dużą prędkością.

POCHODZENIE

Anglia (Kornwalia)

WYGLĄD

Mały i szczupły kot, o charakterystycznej pofalowanej sierści i dużych uszach oraz cienkim lekko zakręconym na końcu ogonie.

UŻYTECZNOŚĆ

Kot łowny i do towarzystwa

WYMAGANIA

Jak większość kotów Cornish Rexy potrzebują zainteresowania ze strony domowników i nie lubią zostawać na długo samemu w domu. Dlatego nie nadają się dla osób, które często przebywają poza mieszkaniem lub dużo podróżują. Ponadto koty tej rasy lubią duże, przestronne mieszkania najlepiej z możliwością wychodzenia na dwór. Nie pogardzą także różnego rodzaju zabawkami, drzewkami i innymi konstrukcjami ułatwiającymi treningi wspinaczkowe. Na szczęście nie są wybredne przy jedzeniu, więc na ich karmę nie wydamy majątku. Wymagają szczotkowania co kilka dni. Z kolei raz na parę miesięcy trzeba je wykąpać, ale nie ma z tym problemu, gdyż przeważnie nie boją się wody.

CHARAKTER

Koty Cornish Rex cechują się łagodnym temperamentem, wesołym usposobieniem, nadzwyczajną aktywnością, ogromną zwinnością i wysokim poziomem inteligencji. W rezultacie są świetnymi towarzyszami osób samotnych jak również rodzin z dziecmi. Można nauczyć je wielu sztuczek, na przykład aportowania niewielkich przedmiotów. Ponadto koty tej rasy potrafią wykonywać akrobatyczne wręcz ewolucje w powietrzu i skaczą bardzo wysoko. Kolejną istotną cechą Cornish Rexów jest ciekawość, która nie mija wraz z wiekiem. Nawet w okresie starości podążają one za właścicielem i obserwują wszystko co wydaje im się interesujące. Pragną wszystkiego dotknąć, trącić łapką i powąchać. Nawet w środku nocy lubią sobie pobiegać po mieszkaniu lub urządzić polowanie dlatego wymagają wyrozumiałości ze strony właściciela.

ZDROWIE

Koty Cornish Rex są na ogół zdrowe i dożywają nawet do 20 lat. Niemniej podobnie Devon Rexy mogą cierpieć na choroby dziąseł oraz spastyczność.

WŁAŚCICIEL

Każda wrażliwa osoba, która kocha koty i potrafi zadbać o ich potrzeby fizyczne i psychiczne. Najlepiej osoba, która spędza dużo czasu w domu i ma ochotę bawić się z kotem, a gdy zajdzie taka potrzeba pogłaszcze go po futerku i pozwolić wyspać się na poduszce. Cornish Rexy lubią także dzieci, ale trzeba pamiętać, że zwłaszcza małe dziecko może dokuczać kotu, a nawet zrobić mu krzywdę. Dlatego pozwalając maluchowi na zabawę z Cornish Rexem nie wolno spuszczać go z oka.

HISTORIA

Historia rasy Cornish Rex nie jest zbyt długa, ale ciekawa. W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku w historycznej angielskiej krainie Kornwalii kotka o imieniu Serena urodziła pięcioro kociąt, z których jedno różniło się od pozostałych wyglądem i pokryte było charakterystyczną dla Cornish Rexów pofałdowaną sierścią. Jego właścicielka Nina Ennismore nadała mu imię Kallibunker i postanowiła uczynić go protoplastą nowej rasy. Jej pomysł okazał się trafiony i wkrótce udało się stworzyć nową linię Cornish Rexów. Oficjalnie ogłoszono je nową rasą w Anglii w 1967 roku, a w Stanach Zjednoczonych dwanaście lat później. W Polsce Cornish Rexy pojawiły się w latach dziewćdziesiątych XX wieku i z roku na rok ich popularność rośnie.