Snowshoe
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Snowshoe to bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie rasa kotów posiadających charakterystyczne białe znaczenia na łapkach. To bardzo sympatyczne koty o przyjaznym i łagodnym usposobieniu, przyjemnym w dotyku futerku i eleganckim wyglądzie.

POCHODZENIE

Stany Zjednoczone

WYGLĄD

średniej wielkości, dobrze umięśniony, ale niezbyt masywny kot o proporcjonalnej sylwetce i atrakcyjnym wyglądzie

UŻYTECZNOŚĆ

kot łowny i do towarzystwa

WYMAGANIA

Dla kotów rasy Snowshoe potrzeby emocjonalne są dużo ważniejsze od potrzeb fizycznych. Mruczki tej rasy oczekują od ludzi przede wszystkim przyjaźni i miłości. Nie wolno lekceważyć ich uczuć, gdyż psychika Snowshoe jest wrażliwa. Te delikatne koty posiadają wrodzoną empatię i doskonale wyczuwają nastawienie i intencje ludzi. Uwielbiają towarzyszyć domownikom w codziennych zajęciach. Zazwyczaj spędzają większość czasu w tym samym pomieszczeniu co ich właściciel. Z kolei jeśli chodzi o potrzeby fizyczne to w zupełności zadowolą się dużym mieszkaniem. Niemniej jeśli ktoś dysponuje domem z ogrodem to w upalne letne dni chętnie odpoczną na trawniku.

CHARAKTER

Snowshoe to wesołe, sympatyczne i bardzo towarzyskie koty, które uwielbiają spędzać każdą wolną chwilą ze swoimi opiekunami. Mruczki tej rasy źle znoszą samotność i nie przepadają za podróżowaniem. Ze względu na bliskie pokrewieństwo z kotami syjamskimi, Snowshoe cechują się wysoką inteligencją i komunikatywnością. Przy odrobinie cierpliwości i zaangażowania można nauczyć je nawet aportowania dobrych przedmiotów. Ponadto koty Snowshoe same często prowokują do wspólnych zabaw, gdyż pomimo tego, że zazwyczaj nie wychodzą z domu potrzebują sporej ilości ruchu. Niemniej nawet gdy doskonalą swój refleks i zdolności łowieckie pozostają łagodne względem ludzi. Ich poziom agresji jest bardzo niski dlatego czasami wykorzystuje się Snowshoe do felinoterapii. Warto dodać również, że mruczki nie sprawiają żadnych problemów wychowawczych i nie są złośliwe. Potrzebują bliskości, czułości i zainteresowania ze strony człowieka dlatego czasami miauczą dopominając się pogłaskania czy przytulenia. Zazwyczaj w nocy śpią na poduszce obok swojego właściciela i bardzo przeżywają, gdy zauważą, że jest chory lub zmęczony. Ich głos jest dość donośny co może irytować osoby szukające ciszy i spokoju. Niemniej za każdy życzliwy gest Snowshoe potrafią się wspaniale odwdzięczyć. Są bardzo wierne i uczuciowe zarówno w stosunku do swojego właściciela jak i pozostałych domowników. Dość dobrze rozumieją się z innymi zwierzętami domowymi o ile te nie są wobec nich agresywne czy złośliwe. Co ciekawe w przeciwieństwie do większości kotów, Snowshoe lubią wodę i chociaż nie przepadają za pływaniem to często zdarza im się obserwować krople cieknące z kranu. Dodatkowo te sympatyczne koty są bardzo skoczne i dzięki temu często potrafią same otworzyć sobie zamknięte drzwi. Lubią także przesiadywać na półkach, karolyferach czy kominkach. Stosunkowo rzadko zdarza im się zaszyć w mieszkaniu, aby odpocząć w samotności.

ZDROWIE

Zdecydowana większośc kotów Snowshoe cieszy się dobrym zdrowiem przez całe życie, ale sporadycznie mogą pojawiać się poważne choroby. Najczęstszą dolegliwością jest zanik siatkówki, który może doprowadzić do utraty wzroku przez kota. Bardzo rzadko zdarzają się nowotwory oraz choroby urologiczne. Koty Snowshoe żyją przeciętnie kilkanaście lat.

WŁAŚCICIEL

Najważniejszym kryterium przy doborze idealnego właściciela dla kota Snowshoe jest ilość czasu, którą może poświęcić swojemu ukochanemu pupilowi. Mruczki tej rasy nie mogą zostawać same w domu na dłużej niż kilka godzin i nie nadają się dla osób, które często podróżują i są goścmi we własnych mieszkaniach. Ponadto źle znoszą hałas, dym papierosów i każdy przejaw przemocy czy obojętności. Dlatego najlepszym opiekunem kota Snowshoe będzie odpowiedzialna osoba, która kocha zwierzęta i potrafi znaleźć dla nich czas każdego dnia.

HISTORIA

Historia kotów Snowshoe rozpoczyna się w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku w Filadelfii. Wówczas amerykańska hodowczyni kotów Dorothy Hinds-Daugherty zauważyła, że kilka jej nowonarodzonych syjamskich mruczków posiada niezwykle oryginalne białe znaczenia na łapkach. Niestety nie udało się jej zainteresować swoim odkryciem żadnej z lokalnych organizacji felinologicznych. Więcej cierpliwości miała Vikki Olander, która wraz z Jimem Hoffmanem i Georgią Kuhnell kontynuowała rozwój rasy. Zaangażowanie hodowców zostało w końcu docenione i koty Snowshoe zaczeły zyskiwać coraz większą popularność. Obecnie są rozpoznawane przez kilka prestiżowych stowarzyszeń felinologicznych jak: Fédération Internationale Féline (FIFE), The International Cat Association (TICA), American Association of Cat Enthusiasts (AACE) oraz American Cat Fanciers Association (ACFA). W Polsce Snowshoe z roku na rok stają się coraz popularniejsze, ale nie są tak rozpowszechnione jak w Ameryce Północnej.