Selkirk Rex
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Pochodząca ze Stanów Zjednoczonych rasa kotów o charakterystycznym poskręcanym futerku. To sympatyczne, bardzo wesołe, ciekawskie i inteligentne koty, które nie sprawiają żadnych poważniejszych problemów wychowawczych.

POCHODZENIE

Stany Zjednoczone

WYGLĄD

średniej wielkości, dobrze zbudowany i umięśniony, długowłosy, posiadający charakterystyczne poskręcane futerko

UŻYTECZNOŚĆ

kot do towarzystwa

WYMAGANIA

Koty selkirk rex nie mają zbyt dużych wymagań fizycznych. Lubią czasem pobiegać, ale do pełni szczęścia wystarczy im duże mieszkanie. Oczywiście jeśli mają taką możliwość od czasu do czasu zajrzą chętnie do ogrodu, ale raczej nie przepadają za długimi spacerami po okolicy. Zdecydowanie lepiej czują się w domowych zakamarkach, które doskonale znają. Dla mruczków tej rasy ważniejsze są potrzeby emocjonalne. Uwielbiają być głaskane i przytulane, a ponadto zazwyczaj śpią w łóżku ze swoim właścicielem. Źle znoszą dłuższe okresy samotności, gdyż bardzo mocno przywiązują się do osób, które są im bliskie. Nie przepadają za zmianami, gdyż cenią sobie stabilne i uporządkowane życie. Ich sierść wymaga regularnego czesania i szczotkowania. Co pewien czas warto także umyć sierść kota w wodzie przy użyciu specjalnego szamponu. Nie wolno także zapominać o przemywaniu oczu.

CHARAKTER

Koty selkirk rex zaliczane są do wesołych i sympatycznych kotów o zrównoważonym temperamencie. W młodości bywają psotne i ruchliwe, ale gdy tylko osiągną dojrzały wiek stają się bardzo spokojne. Mocno przywiązują się nie tylko do swoich opiekunów, ale także pozostałych domowników i wszystkich osób, z którymi spędzają dużo czasu. Są bardzo czułe, delikatne i uczuciowe. Zazwyczaj chowają pazurki podczas zabawy, aby przez pomyłkę nie zadrapać opiekuna. Ponadto są to inteligentne mruczki, które przy odrobinie cierpliwości łatwo nauczyć różnych prostych sztuczek, na przykład aportowania drobnych przedmiotów. Dodatkowo selkirk rexy są zwinne i dość skoczne. Nie przepadają za wspinaczkami i zazwyczaj nie niszczą mebli ani dywanów czy firanek. Niestety zdarza im się czasami pozostawiać sierść na ubraniach i tkaninach. W dodatku ich futro jest bardzo gęste dlatego nie są to odpowiednie koty dla osób uczulonych na sierść. Za to są to mruczki o interesującym i atrakcyjnym wyglądzie, które potrafią zadbać o dobre samopoczucie swoich właścicieli i same dopominają się pieszczot zwłaszcza wtedy, gdy jest im smutno lub czują potrzebę pogłębienia więzi ze swoim opiekunem.

ZDROWIE

Koty selkirk rex należą do zdrowych mruczków, ale sporadycznie zdarzają się im różne dolegliwości zdrowotne. Najpoważniejsze z nich to choroby nerek, w tym wielotorbielowatość oraz kardiomiopatia przerostowa. Mogą one doprowadzić do przedwczesnej śmierci kota. Ponadto jeśli nasz kot wychodzi na dwór trzeba dbać o regularne szczepienia przeciwko popularnym chorobom zakaźnym oraz odrobaczanie.

WŁAŚCICIEL

Idealnym właścicielem kota rasy selkirk rex może być nawet osoba, która nie miała wcześniej doświadczenia w opiece nad zwierzętami. Koty tej rasy nadają się dla osób samotnych, seniorów, par oraz rodzin z dziećmi. Jedyne czego wymagają od opiekunów to czułości, życzliwości i zaangażowania. Doceniają także poświęcany im czas, gdyż uwielbiają różne zabawy podczas których mogą ćwiczyć swój refleks i zwinność.

HISTORIA

Historia kotów selkirk rex rozpoczyna się w 1987 roku w niewielkim miasteczku Livingston położonym w amerykańskim stanie Montana. Wówczas amerykańska hodowczyni kotów Jeri Newman znalazła młodą kotkę o nietypowym futerku i postanowiła się nią zaopiekować. Swoją nową podopieczną nazwała Miss DePesto, gdyż podobne imię nosiła postać z serialu „Na wariackich papierach”, w której rolę wcieliła się amerykańska aktorka Allyce Beasley znana z tego, że od lat nosi długie bardzo mocno poskręcane włosy. Kotka o nietypowym futerku urodziła wkrótce młode, które krzyżowano z kotami takich ras jak: amerykański krótkowłosy, brytyjski krótkowłosy, egzotyczny, himalajski i perski. Szybko nastąpił duży wzrost popularności selkirk rexów i zyskały uznanie w oczach międzynarodowych organizacji felinologicznych takich jak: The International Cat Association (TICA), Cat Fanciers\\\' Association (CFA), American Cat Fanciers\\\' Association (ACFA) i United Feline Organization (UFO). Najwięcej hodowli selkirk rexów znajduje się w Australii, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, ale coraz częściej koty tej rasy pojawiają się także w Europie. W Polsce są dość rzadkie, ale z pewnością wzrost ich popularności w naszym kraju jest jedynie kwestią czasu, gdyż niedawno pojawiły się już ich pierwsze hodowle.