Egzotyczny
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Młoda rasa powstała w wyniku krzyżówki kota amerykańskiego krótkowłosego z perskim. Pod względem wyglądu koty egzotyczne bardzo przypominają persy. Niemniej biorąc pod uwagę ich charakter można łatwo zauważyć, że mają również mnóstwo cech zbliżonych do kotów amerykańskich krótkowłosych. To atrakcyjne z wyglądu i potulne z charakteru koty idealnie nadające się dla początkujących hodowców

POCHODZENIE

Stany Zjednoczone

WYGLĄD

Średniej wielkości kot zbliżony pod względem wyglądu do persa. Posiada gęste futro i umaszczenie niemal we wszystkich możliwych kolorach.

UŻYTECZNOŚĆ

kot do towarzystwa

WYMAGANIA

Koty egzotyczne są mało wymagające i dlatego idealnie nadają się dla początkujących hodowców oraz osób, które z różnych powodów nie są w stanie poświęcać kotu wielu godzin każdego dnia. Ich pielęgnacja ogranicza się do szczotkowania raz w tygodniu oraz mycia kota raz na kilka miesięcy. Ponadto trzeba pamiętać, żeby przynajmniej raz na kilka dni poświęcić kotu czas na zabawę, najlepiej w polowanie. Oczywiście nie można odrzucać czułości czy zignorować potrzeb emocjonalnych kota. Dlatego trzeba pozwalać mu poleżeć na naszych kolanach czy przytulić go i pogłaskać gdy będzie się tego dopominał.

 

CHARAKTER

Jeśli szukamy spokojnego, towarzyskiego, niezbyt nachalnego, a momentami wręcz leniwego kota o atrakcyjnym wyglądzie to kot egzotyczny będzie doskonałym wyborem. Mruczki tej rasy są bardzo otwarte nawet w stosunku do obcych ludzi i nie odpuszczają na krok swojego właściciela stale dopominając się zainteresowania, pieszczot i zabawy. Ponadto nie są zbyt trudne w pielęgnacji. Wystarczyć wyczesać ich futerko szczotką mniej więcej raz w tygodniu. Zazwyczaj koty egzotyczne nie domagają się wyprowadzania na dwór tak więc jeśli mieszkamy w blokach lub w centrum miasta i nie mamy gdzie wyjść z kotem na spacer, nie musimy tego robić. Co więcej koty tej rasy cechują się dość wysokim poziomem inteligencji. W rezultacie można wymyślać im coraz bardziej skomplikowane zabawy. 

ZDROWIE

Koty egzotyczne są na ogół zdrowe. Niemniej jednak ze względu na specyficzną budowę pyszczka, podobnie jak u persów cierpią czasami na problemy z oddychaniem oraz choroby zębów i dziąseł. Ponadto bardzo rzadko zapadają na choroby nerek. Na ogół jednak dożywają w zdrowiu późnej starości (nawet ponad 15 lat).

WŁAŚCICIEL

Osoba, która kocha i szanuje zwierzęta, opiekuńcza i wyrozumiała w stosunku do kota. Koty egzotyczne są otwarte i nie przejawiają żadnej agresji w stosunku do ludzi, dzieci, psów i kotów innych ras. W efekcie doskonale odnajdują się zarówno w domach osób samotnych jak i wśród dużych rodzin.

HISTORIA

Koty egzotyczne zostały wyhodowane w latach 50-tych ubiegłego wieku na skutek skrzyżowania kota amerykańskiego krótkowłosego i persa. Ponadto niektórzy hodowcy potajemnie krzyżowali te koty dodatkowo z rosyjskimi niebieskimi oraz burmskimi, jednak od 1987 roku jest to surowo zakazane. Rasę oficjalnie uznano w Europie rok wcześniej. W Polsce koty tej rasy nie są zbyt popularne, aczkolwiek istnieje kilka ich hodowli.