Orientalny długowłosy
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Wyjątkowy kot dla osób ceniących subtelną elegancję i łagodny, przyjazny charakter.

POCHODZENIE

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania

WYGLĄD

Bardzo podobny do kota syjamskiego, różni się od niego jedynie niewielkimi detalami. Szczupły, elegancki, delikatny i bardzo oryginalny kot.

UŻYTECZNOŚĆ

kot do towarzystwa

WYMAGANIA

Koty orientalne są bardzo delikatne i wrażliwe. W rezultacie oczekują miłości, czułości i bliskości ze strony człowieka. Ich więź z właścicielem jest bardzo silna, a każde jej naruszenie powoduje problemy emocjonalne u kota. Ponadto koty tej rasy nie lubią zostawać same w domu jeśli więc ktoś przebywa długo poza mieszkaniem, powinien wziąć pod dach co najmniej dwa koty tej rasy, aby mogły bawić się ze sobą podczas nieobecności właściciela. Wszystkie koty orientalne posiadają duże pokłady energii i uwielbiają bawić się, biegać i aktywnie spędzać czas. W przypadku posiadania kota długowłosego orientalnego nie wolno zapominać o codziennej pielęgnacji sierści.

CHARAKTER

Koty orientalne mają bardzo łagodny charakter i nie są wymagające. Dlatego idealnie nadają się dla początkujących hodowców. Czasami może przeszkadzać ich nadmierna aktywność, ale z drugiej strony nie pozwalają one nigdy nudzić się swojemu właścicielowi. Zawsze mają ochotę na małe szaleństwo, polowanie czy wspólną zabawę. Ponadto są bardzo inteligentne i łatwo uczą się nowych rzeczy, potrafią aportować drobne przedmioty, bawić się różnymi zabawkami oraz wykonywać różne akrobacje w powietrzu. Są również bardzo ciekawskie. Nic nie może umknąć ich uwadze i zawsze muszą być tam gdzie coś się dzieje. Potrafią przystosowywać się do różnych warunków, a także akceptują inne zwierzęta. Koty orientalne są bardzo zwinne i skoczne. Umieją wspinać się po drzewach. Pomimo potrzeby wolności i niezależności nie przeszkadza im, gdy są wyprowadzane na spacer na smyczy.

ZDROWIE

Koty orientalne są zwykle bardzo zdrowe i bez problemu dożywają nawet do 18 lat. Niemniej niektóre z nich cierpią na choroby charakterystyczne dla tej rasy. Rzadko u kotów orientalnych występuje kardiomiopatia, czyli choroba mięśnia sercowego. Zdecydowanie częściej może pojawić się zapalenie dziąseł dlatego należy często obserwować jamę ustną kota.

WŁAŚCICIEL

Osoba dysponująca dużym mieszkaniem lub domem z ogrodem, rozumiejąca zarówno potrzeby fizyczne jak i psychiczne kotów. Koty orientalne będą czuły się lepiej w rodzinach z dziećmi i z osobami młodymi i energicznymi. Dla osób starszych ich ruchliwość i ciągła potrzeba zabawy może stanowić pewien problem.

HISTORIA

Historia kotów orientalnych jest zbieżna z historią kotów syjamskich, które trafiły do Wielkiej Brytanii z Tajlandii w połowie XIX wieku. Z racji tego, że koty syjamskie zyskały ogromną popularność zaczęto je krzyżować z różnymi kotami rasowymi i mieszanymi. W ten sposób uzyskano koty orientalne, które najpierw w Wielkiej Brytanii nosiły nazwę kotów zagranicznych, a dopiero później w Stanach Zjednoczonych zatwierdzono obecnie stosowaną nazwę. W 1978 roku Cat Fanciers Association zarejestrowała rasę kot orientalny. Od tamtej pory koty orientalne rozprzestrzeniły się po całym świecie i nawet w Polsce zyskały sporą popularność.