Rottweiler
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Jeszcze  niedawno, w okresie wielkiej mody na rottweilery, często spotykało się psy niekontrolowane przez właścicieli, wręcz niebezpieczne. Dzisiaj, na szczęście, rasą tą zajmują się w większości ludzie, zdajający sobie sprawę z tego, że jest ona dość trudna, a posiadanie rottweilera wymaga sporego nakładu pracy i poczucia odpowiedzialności.    

POCHODZENIE

Niemcy

WYGLĄD

Więcej niż średniej wielkości mocny i krzepki pies, pozostawiający wrażenie siły, sprawności i wytrzymałości.

UŻYTECZNOŚĆ

Kiedyś pies do zaganiania bydła, dzisiaj stróż i obrońca.

WYMAGANIA

Rottweiler to pies spory i dość aktywny, wiec nie bardzo nadaje się do miejskiego mieszkania. Najlepiej służyć mu będzie duże podwórze (gdzie sprawdzi się jako niezawodny stróż), ale oczywiście z dostępem do domu, bo  musi mieć stały kontakt z ludźmi. Pies ten potrzebuje, i to koniecznie, starannej socjalizacji, i  szkolenia, przynajmniej w zakresie psa towarzyszącego; szkolenie obronne musi być prowadzone wyłącznie przez kompetentnego fachowca, bo każdy błąd może się srodze zemścić.  W młodości rottweiler wymaga starannego, bogatego w składniki odżywcze pokarmu; u psów dorosłych trzeba liczyć się ze skrętem żołądka, toteż powinno się je karmić częściej, niż raz dziennie, i zapewnić spokój po  karmieniu. Sierść nie wymaga większej pielęgnacji, ale szczotkowanie, zwłaszcza w okresie linienia, na pewno się przyda. Samce rottweilerów z zasady nie są przyjaźnie nastawione do innych psów.

CHARAKTER

Cechy pożądane w danej rasie:
- zrównoważona psychika
- pewność siebie
- umiłowanie ruchu
- chęć do szkolenia
- przywiązany do właściciela i rodziny
- czułość

ZDROWIE

Rottweilery to jedna z najdokładniej przebadanych ras. Choć zasadniczo są to psy odporne i długowieczne, to jednak kilka chorób zdarza się u nich niepokojąco często,  na przykład dysplazja stawów biodrowych (HD) i – jeszcze częściej – stawów łokciowych (ED), a także zerwanie więzadła krzyżowego. Zdarzają się częściej niż przeciętnie nowotwory kości i układu limfatycznego, a także choroby serca – kardiomiopatia i podzastawkowe zwężenie aorty (SAS).

WŁAŚCICIEL

Rottweiler jest silnym, zdecydowanym  psem o mocno wyrażonych cechach stróża i obrońcy, i potrafi być groźny, a jeśli nie jest właściwie wychowany, może być naprawdę niebezpieczny. Dlatego  jego właściciel musi być co najmniej równie zdecydowany, stanowczy, opanowany i spokojny; w żadnym razie nie może to być ktoś, kto będzie chciał się popisywać „groźnym psem”.   Nie jest to pies dla dzieci, ani dla osób starszych, ani dla ludzi, którzy nie są w stanie poświęcić dostatecznie dużo czasu na jego wychowanie. Od małego trzeba zwracać uwagę na wszelkie próby agresji, konsultując je ze specjalistami w zakresie szkolenia i behawiorystami.

HISTORIA

Rottweiler jest potomkiem rzymskich molosów, które wraz z legionami dostały się za Alpy. Ich zadaniem było przeganianie prowadzonego z wojskiem bydła i pilnowanie obozowisk. Jedna z dróg legionów prowadziła do Arae Flaviae, żyznego terytorium nad brzegami rzeki Neckar.  Około roku 260 n.e. obszar ten zajęty został przez germańskie plemię Szwabów, rolników i hodowców bydła – pozostawione przez Rzymian psy znalazły więc zajęcie, a powstałe w VIII wieku miasto Rottweil przez wieki budowało swą pozycję na handlu bydłem. Podupadło dopiero w wieku XIX, i niebawem także i tamtejsze psy rzeźnickie stały się rzadkością. Na pierwszej lokalnej wystawie w 1882 pokazany był tylko jeden, i to podobno marny. Kolejna wzmianka o tej rasie pochodzi dopiero z roku 1901, kiedy to powstał klub hodowców i spisano wzorzec, obowiązujący w prawie niezmienionej postaci do dzisiaj. Psy rzeźnickie okazały się doskonałymi obrońcami i tropicielami, szybko  zainteresowały się nimi policja i wojsko, i przede wszystkim w takim charakterze hodowane były w okresie międzywojennym. Dopiero po II Wojnie Światowej zainteresowało się nimi większe grono cywilnych hodowców, ale do dzisiaj w hodowli rottweilerów wielką wagę przykłada się do cech użytkowych, może z wyjątkiem agresji, która  w ostatnich latach zdecydowanie „wyszła z mody”. Odpowiednio wychowany i wyszkolony rottweiler jest niezawodnym stróżem i obrońcą. Dziś rottweilery hodowane są na całym świecie, w Polsce od lat 70tych zeszłego wieku; apogeum mody na tę rasę przypadło u nas na jego koniec,  ale nagłośnione przypadki ataków rottweilerów na ludzi  wyraźnie zaszkodziły rasie.