Munchkin krótkowłosy
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Munchkin to jedna z najmłodszych, a zarazem najciekawszych ras kotów, których cechą charakterystyczną są wyjątkowo krótkie nogi. To zabawnie wyglądający kot, który wielu osobom przywodzi na myśl jamnika.

POCHODZENIE

Stany Zjednoczone

WYGLĄD

średniej wielkości kot o nieco wydłużonym tułowiu i krótkich nogach występujący w odmianie krótkowłosej i długowłosej

UŻYTECZNOŚĆ

kot do towarzystwa

WYMAGANIA

Jak w przypadku większości kotów, dla Munchkinów najważniejsze jest zaspokojenie ich potrzeb emocjonalnych. Przede wszystkim są to koty nastawione na stworzenie silnej i trwałej więzi z opiekunem. Bardzo źle czują się w samotności i nie można zostawiać ich zbyt często na wiele godzin w domu. Ponadto w przypadku kota długowłosego musimy dbać o pielęgnację jego sierści. Specjalna karma nie jest wymagana przez koty munchkin, ale po zabiegu kastracji kocura czy sterylizacji kotki trzeba uważać, aby nie spowodować nadwagi u naszego ulubieńca. Z racji tego, że koty munchkin rzadko wychodzą z domu, mają tendencję do tycia co później może powodować różne choroby wynikające z nieprawidłowej przemiany materii.

CHARAKTER

Koty rasy Munchkin charakteryzują się spokojnym, wesołym, żywym, ale jednocześnie zrównoważonym temperamentem. Są to niezwykle uczuciowe mruczki, które bardzo mocno przywiązują się do swojego właściciela i źle znoszą każdą dłuższą rozłąkę z opiekunem. Zazwyczaj są dość nieśmiałe i nie lubią oddalać się od domu ani od właściciela. Długie wędrówki po okolicy nie są w ich stylu za wyjątkiem okresu rui. W rezultacie koty tej rasy idealnie nadają się nie tylko dla właścieli domów, ale także osób posiadających niewielkie mieszkania w blokach. Munchkiny są idealnymi towarzyszami dla osoby w każdym wieku. Prawie zawsze mają dobry humor, uwielbiają się bawić i potrafią dyskretnie zachęcić każdą osobę do poświęcania im czasu. Są komunikatywne, ale nie nachalne, niemniej doskonale rozumieją się z ludźmi dorosłymi i dziećmi. Akceptują także popularne zwierzęta domowe chyba, że te są wobec nich agresywne. To wszystko czyni Munchkiny doskonałymi kotami rodzinnymi. Co ciekawe pomimo posiadania krótkich nóżek, koty tej rasy nie wykazują szczególnych problemów w poruszaniu się. Bardzo dobrze radzą sobie także ze skokami i stosunkowo szybko biegają.

ZDROWIE

Paradoksalnie pomimo posiadania bardzo krótkich nóg, koty rasy Munchkin stosunkowo rzadko cierpią na problemy związane z kręgosłupem. Niemniej obserwuje się wśród nich przypadki wygięcia kręgosłupa w stronę brzuszną określane w weterynarii mianem lordozy. Skutkiem tego typu problemów są dolegliwości bólowe, a w zaawansowanej formie tej patologii hiperlordozie mogą wystąpić nawet trudności z poruszaniem się. Drugim poważnym objawem u Munchkinów jest zapadanie się mostka do wewnątrz klatki piersiowej, które w profesjonalnej terminologii nosi nazwę klatki piersiowej lejkowatej. Na sam koniec warto wspomnieć o wysokiej śmiertelności płodów w przypadku krzyżowania się ze sobą dwóch kotów rasy Munchkin.

WŁAŚCICIEL

Wszystkie osoby będące właścicielami kotów, posiadające wrodzony zmysł empatii, kochające koty i rozumiejące ich potrzeby będą idealnymi właścicielami munchkinów. Koty tej rasy idealnie nadają się dla nastolatków, młodych rodziców, osób w średnim wieku i emerytów. Ponadto z racji niewielkich potrzeb fizycznych potrafią dotrzymywać towarzystwa i poprawić nastrój osobom niepełnosprawnym lub mającym problemy z wychodzeniem z domu. Wszystko to sprawia, że munchkiny posiadają zakorzenione zdolności terapeutyczne.

HISTORIA

Po raz pierwszy koty o karłowatych, bardzo krótkich nogach pojawiły się jeszcze przed wybuchem II Wojny Światowej w Wielkiej Brytanii. Pojedyncze przypadki takich kotów opisano także w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku w Rosji i w latach siedemdziesiątych w Stanach Zjednoczonych. W 1983 roku nauczycielka muzyki z amerykańskiego stanu Luizjana Sandra Hochenedel zaopiekowała się porzuconą kotką, która wkrótce urodziła małe. Kilkoro z nich miało bardzo krótkie, zabawnie wyglądające nogi. Wraz z przyjaciółką Kay LaFrance, Sandra skonsultowała się z ekspertem reprezentującym prestiżową organizację The International Cat Association. W 1991 roku oficjalnie zaprezentowano kota Munchkin w nowojorskiej hali Madison Square Garden. Z kolei od 2003 roku mruczki tej rasy mogą już ubiegać się o status championa. Munchkiny zostały uznane także przez amerykańską organizację The American Association of Cat Enthusiasts, brytyjską United Feline Organization, południowoafrykańską Southern Africa Cat Council oraz australijską Waratah National Cat Alliance. Niemniej obecność kotów tej rasy na różnego rodzaju wystawach zawsze wzbudza sporo kontrowersji. Wiele osób uważa, że hodowanie kotów o tak krótkich nogach jest nieetyczne, gdyż miałyby one spore problemy z przeżyciem w naturalnym środowisku. Ponadto na skutek ingerencji w genotyp kotów tej rasy przez człowieka, munchkiny mają predyspozycje do wielu problemów ze zdrowiem. W przypadku krzyżowania dwóch kotów tej rasy, śmiertelność noworodków jest bardzo wysoka i wynosi aż 25 %. W naszym kraju bardzo ciężko znaleźć hodowców kotów Munchkin. Na wystawach organizowanych w Polsce prezentowane są zazwyczaj koty tej rasy przywiezione z zagranicy. Niemniej z racji coraz większej popularności munchkinów na świecie, ich popularność w Europie, a co za tym idzie w kraju nad Wisłą będzie z pewnością wzrastać.