Amerykański krótkowłosy
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Niezwykle popularna w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie rasa kotów o niezwykłym wyglądzie oraz niewygórowanych wymaganiach. Idealna dla początkujących hodowców oraz osób szukających zdrowego, wytrwałego i towarzyskiego kota, który stanie się ich najlepszym przyjacielem na lata.  

POCHODZENIE

Stany Zjednoczone

WYGLĄD

Średniej wielkości kot o nietypowym, przyciągającym wzrok umaszczeniu.

UŻYTECZNOŚĆ

kot do towarzystwa

WYMAGANIA

Z racji ogromnych pokładów energii i silnie zakorzenionego instynktu łowieckiego, koty amerykańskie krótkowłose muszą mieć zapewnioną możliwość wychodzenia na dwór. Oprócz tego jak wszystkie mruczki, koty tej rasy wymagają jedynie szacunku, przyjaźni, miłości i zainteresowania ze strony właściciela.

CHARAKTER

Koty amerykańskie krótkowłose są towarzyskie, łagodne i bardzo aktywne. Uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu i polować. Są zresztą doskonałymi myśliwymi podobnie jak ich przodkowie, którzy zdobywali doświadczenie na statkach handlowych i w pierwszych osadach założonych przez Europejczyków na amerykańskiej ziemi. Ponadto cechuje je odwaga, wytrwałość i pozytywne nastawienie do ludzi. W efekcie doskonale nadają się nie tylko dla osób samotnych, ale także rodzin z dziećmi. Nie grymaszą przy jedzeniu chociaż szczególnie smakują im kurczaki i wołowina. Potrafią wspaniale się bawić, są przy tym łagodne i ciche. Nie mają zapędów niszczycielskich tak więc ich właściciele nie muszą martwić się o stan wyposażenia domu.

ZDROWIE

Od wieków przodkowie kotów tej rasy musieli zmagać się z trudnymi warunkami życiami, surową zimą oraz upalnym latem. Dobór naturalny sprawił, że przetrwały tylko najsilniejsze jednostki. Gęsta, krótka sierść chroni je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. W przeważającej większości są to koty bardzo zdrowe, odporne i długowieczne. Sporadycznie może występować u nich dość poważna choroba serca kardiomiopatia przerostowa. Niemniej długość życia kotów amerykańskich krótkowłosych wynosi maksymalnie nawet 20 lat.

WŁAŚCICIEL

Osoba samotna, rodzina z dziećmi lub grupa przyjaciół, którzy kochają koty i są w stanie zapewnić im odpowiednie warunki życia oraz obdarzyć przyjaźnią i miłością.

HISTORIA

Historia kotów amerykańskich krótkowłosych jest dość długa i ciekawa. Ich protoplaści przybyli na kontynent amerykański wraz z angielskimi osadnikami w XVII wieku na pokładzie legendarnego statku „Mayflower”. Niemniej dopiero trzysta lat później skrzyżowano je z kotami brytyjskimi krótkowłosymi uzyskując w ten sposób współcześnie znane koty amerykańskie krótkowłose. Przełomowym momentem dla tych niezwykle sympatycznych mruczków był rok 1965. Wówczas jeden z ich przedstawicieli uzyskał tytuł „Kota Roku” w Stanach Zjednoczonych przyczyniając się do ogromnego wzrostu popularności kotów tej rasy.