Rosyjski niebieski
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Ciekawa rasa krótkowłosych kotów wywodząca się z Rosji. Są to bardzo towarzyskie, przyjazne i spokojne koty, które uważane są za idealne dla osób mieszkających w blokach. 

POCHODZENIE

Rosja

WYGLĄD

Eleganckie, niezwykle przyjazne i towarzyskie koty o charakterystycznym błyszczącym niebiesko-srebrnym futerku i smukłej sylwetce, na pierwszy rzut oka przypominają pluszowe zabawki.

UŻYTECZNOŚĆ

kot łowny i do towarzystwa

WYMAGANIA

Koty rosyjskie niebieskie są wrażliwe i potrzebują zainteresowania i czułości ze strony człowieka do dobrego samopoczucia. Nie powinno się zostawiać ich na dłuższy czas samych w domu. Z kolei podczas pobytu w mieszkaniu trzeba poświęcać im trochę czasu na wspólną zabawę i nie odtrącać gdy domagają się przytulenia czy pogłaskania.

CHARAKTER

Wszystkie koty rosyjskie niebieskie cechują się łagodnym charakterem i przyjaznym nastawieniem do ludzi. Miauczą rzadko i poruszają się wyjątkowo cicho. W dodatku są niezwykle zwinne i inteligentne co sprawia, że łatwo uczą się nowych sztuczek i potrafią aportować drobne przedmioty. Stąpają po meblach tak, aby niczego nie zrzucić i nic nie uszkodzić. Są lojalne, wierne i wrażliwe, a więź emocjonalna, którą nawiązują z właścicielem jest bardzo silna. Dlatego trzeba dbać o to, aby jej nie naruszyć. Ponadto koty tej rasy nie przepadają za wychodzeniem na dwór, a jeśli już znajdą się poza domem nie odchodzą nigdzie daleko, żeby się nie zgubić. Niemniej lubią podróże i dobrze znoszą przewożenie w kontenerku, chociaż najchętniej obserwują świat z kolan ukochanej osoby. Tolerują obecność innych kotów, psów oraz obcych osób, ale trzymają się do nich na dystans. Jeśli chce się zdobyć sympatię kota rosyjskiego niebieskiego, trzeba poświęcać mu sporo czasu. Kotki tej rasy są niezwykle czułymi i opiekuńczymi matkami, które przez pierwsze kilka tygodni nie odstępują potomstwa na krok. Zwykle rodzą od trzech do pięciu młodych.

ZDROWIE

Koty rosyjskie niebieskie są na ogół bardzo zdrowymi kotami i nie cierpią na żadne choroby genetyczne. Ich długość życia wynosi przeciętnie 15 lat.

WŁAŚCICIEL

Dla kota tej rasy idealnym właścicielem jest każda osoba, która stanie się ich przyjacielem. Koty rosyjskie nie są wybredne. Zaakceptują każdego spokojnego człowieka, który obdarzy je szacunkiem i znajdzie dla nich czas. Wskazane są różne zabawy ćwiczące i doskonalące umiejętności łowieckie kota.

HISTORIA

Kot rosyjski niebieski posiada długą i ciekawą historię. Rasa została wyhodowana na dalekiej północy Rosji nad Morzem Białym w okolicach Archangielska. Ich wielkim miłośnikiem i znanym hodowcą był car Mikołaj II. Już w XVII wieku koty rosyjskie niebieskie dotarły do Polski, a ich właścicielami byli przede wszystkim przedstawiciele bogatej i uprzywilejowanej magnaterii. Co ciekawe na Wyspy Brytyjskie rosyjskie koty przypłynęły z marynarzami dopiero w XIX wieku, a pierwszą wystawę zaliczyły w 1875 roku. Niemniej jako oddzielną rasę uznano je dopiero na początku ubiegłego wieku. W czasie Drugiej Wojny Światowej nikt nie troszczył się o ich los i pojedyncze koty rosyjskie cudem ocalały w nieprawdopodobnych okolicznościach. W Polsce pozostawały praktycznie nieznane aż do lat 90-tych ubiegłego stulecia, gdy zza wschodniej granicy trafiły do kraju nad Wisłą pierwsze egzemplarze. Obecnie w naszym kraju znajduje się kilka renomowanych hodowli tych kotów.