Japoński Bobtail krótkowłosy
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Mało znana w Polsce rasa o bardzo długiej historii charakteryzująca się nietypowym wyglądem, którego charakterystyczną cechą jest bardzo krótki ogon porośnięty włosami. Co ciekawe japoński bobtail nie został jeszcze oficjalnie zarejestrowany na Starym Kontynencie. To kot dla koneserów, którzy szukają mało znanej rzadkiej rasy o ciekawym rodowodzie i wyjątkowym wyglądzie.

POCHODZENIE

Japonia

WYGLĄD

Średniej wielkości kot o smukłym i dość dobrze umięśnionym tułowiu posiadający charakterystyczny bardzo krótki ogon pokryty włosami.

UŻYTECZNOŚĆ

kot do towarzystwa

WYMAGANIA

Koty tej rasy nie posiadają specjalnych potrzeb. Oczywiście oczekują troski, czułości i opieki ze strony właściciela. Ponadto większość japońskich bobtaili lubi pływać i bawić się w wodzie, więc czasami można przygotować im wannę czy mały basenik do zabaw. Dodatkowo warto poświęcać bobtailom dużo czasu, gdyż w przeciwnym razie mogą popaść w apatię. Pielęgnacja tych kotów nie jest specjalnie czasochłonna czy skomplikowana. Japońskie bobtaile wymagają jedynie szczotkowania raz na tydzień.

CHARAKTER

Japońskie bobtaile to niezwykle uczuciowe, towarzyskie i sympatyczne koty, które nie są wybredne i łatwo przyzwyczajają się do mieszkania z innymi zwierzętami. Akceptują także dzieci. Są bardzo rozmowe, momentami wręcz hałaśliwe i zwinne. Dużo biegają, są aktywne, uwielbiają się bawić i można nauczyć je różnych sztuczek. Lubią znajdować się w centrum uwagi i potrafią odwdzięczyć się za okazane zainteresowanie i miłość. Dzięki temu są idealnymi towarzyszami na długie lata, a przeciętnie żyją ponad 15 lat. Potrafią i uwielbiają pływać co jest ewenementem wśród kotów. Dobrze znoszą też mycie pod bieżącą wodą. W rezultacie łatwo zadbać o ich higienę.

ZDROWIE

Japońskie bobtaile nie cierpią na żadne szczególne problemy zdrowotne. Niemniej należy pamiętać, aby nie krzyżować ich z manxami ze względu na możliwe choroby genetyczne.

WŁAŚCICIEL

Każda osoba, która kocha i rozumie koty oraz dysponuje czasem, który może im poświęcić. W roli opiekunów dobrze sprawdzi się zarówno osoba samotna jak i rodzina z dziećmi. Opiekunem musi być na pewno osoba wyrozumiała i tolerancyjna, gdyż japoński bobtail lubi czasem zaszaleć w mieszkaniu, a ponadto jest dość głośny. W rezultacie zdecydowanie bardziej nadaje się dla osoby młodej niż starszej, która szuka spokoju i cichego, dyskretnego przyjaciela.

HISTORIA

Historia kotów rasy japoński bobtail jest długa i dość skomplikowana. Pojawiły się w Japonii już w średniowieczu, ale początkowo zarezerwowane były jedynie dla tamtejszych elit. Z czasem zaczęły coraz częściej krzyżować się z dziko żyjącymi kotami i trafiły pod strzechy domów zwykłych Japończyków. Pierwszym Europejczykiem, który opisał japońskie bobtaile był niemiecki podróżnik i lekarz Engelbert Kaempfer. Jego książka ukazała się na początku XVIII wieku i opisuje florę, faunę i krajobraz Japonii. Od tamtej pory musiało minąć ponad 250 lat zanim japońskie bobtaile dotarły do świata zachodniego. Stało się tak w 1968 za sprawą Elizabeth Freret. Osiem lat później amerykańska organizacja Cat Fanciers Association oficjalnie zarejestrowała rasę japoński bobtail na terenie Stanów Zjednoczonych. Obecnie w Ameryce znajduje się większość hodowli tej rasy. W Europie i w Polsce japońskie bobtaile spotyka się bardzo rzadko.