Owczarek belgijski malinois
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Maliniaki w środowisku psów sportowych i służbowych określane są mianem psiego ferrari. Wyszkolone psy pracują z ogromną pasją i zacięciem. Błyskawicznie reagują na polecenia przewodnika i bodźce z otoczenia. Wśród tych psów bywają osobniki bardzo agresywne i ostre dlatego szczenięta trzeba wybierać z dobrych hodowli. 

POCHODZENIE

Belgia

WYGLĄD

Średniej wielkości, harmonijnie zbudowany pies, łączący siłę i elegancję; głowę nosi wysoko, a porusza się szybko i zwinnie.

UŻYTECZNOŚĆ

Pies owczarski, służbowy, sportowy i do towarzystwa.

WYMAGANIA

Owczarki belgijskie nadają się do trzymania zarówno na wsi, jak i w mieście, i o ile zapewni im się bardzo dużo ruchu. W przeciwnym razie mogą kompletnie zdemolować mieszkanie. Na wsi lub w domu z ogrodem są dobrymi, trochę może zbyt hałaśliwymi stróżami, na pewno nie przeoczą niczego podejrzanego. Szczenię owczarka belgijskiego wymaga od właściciela dużo wsparcia  i bardzo wczesnej socjalizacji - zapoznawania się z nowymi rzeczami, miejscami i ludźmi; z tego względu miasto jest wygodniejszym miejscem do posiadania belga. Z natury nieufne belgi mają tu duże potrzeby i wymagają od właściciela spokoju i cierpliwości. Malinois jest najostrzejszym z owczarków belgijskich, a niektóre psy z linii użytkowych są  mocno agresywne. Pies ten gubi sierść przez okrągły rok, w okresie jej wymiany trzeba go codziennie szczotkować.

CHARAKTER

Cechy pożądane w danej rasie to:
- żywy i pełne temperamentu charakter
- inteligencja
- zorientowanie na człowieka
- sile przewiązanie do właściciela
- reaktywność
- nieufność wobec obcych
- popęd obronny
- instynkt stróżujący
- chęć do szkolenia i pracy
- umiłowanie ruchu i zajęcia
- wrażliwe i czułe usposobienie 

ZDROWIE

Belgi to do późnej starości psy aktywne i pełne temperamentu. Nie są psami chorowitymi, niemniej jednak niektóre choroby występują u nich częściej, niż przeciętnie. Zdarza się dysplazja stawów biodrowych, ale u lekkich belgów rzadko stwierdza się ją w ciężkiej postaci, i nie przeszkadza  w codziennym życiu, choć oczywiście eliminuje psa ze sportu.  W niektórych liniach występuje padaczka i wrodzona zaćma, poza tym zdarza się spondyloza (zniekształcające zwyrodnienie kręgów).

WŁAŚCICIEL

Owczarki malinois  to  nadzwyczaj energiczne, impulsywne, dość agresywne psy, wyłącznie dla osób aktywnych lubiących ruch ,długie spacery,  i szkolenie.  Może to być szkolenie posłuszeństwa, tropienie,frisbee i agility.  Belg nie znosi nudy i monotonii ,ale też bardzo lubi unormowane życie; dobrze na niego działają rytuały w życiu codziennym. To psy, które ciągle chcą być przy człowieku, co może być męczące. Malinois zupełnie nie nadaje się dla dzieci i osób starszych, powinien trafić w ręce ludzi, mających już doświadczenie w pracy z agresywnymi psami. Belgi źle znoszą ostre traktowanie, ale wymagają od przewodnika konsekwencji. Błędy wychowawcze bardzo głęboko zapadają belgom w pamięć,  i odpracowanie ich jest bardzo trudne. Pies ten ciężko zapomina traumatyczne przeżycia, jednocześnie szybko się uczy (szybciej oczywiście złych rzeczy), dlatego jest jednocześnie łatwy i bardzo trudny w prowadzeniu.

HISTORIA

Wraz z rozwojem hodowli owiec i zanikiem dużych drapieżników w całej Europie powstały rozmaite geograficzne odmiany psów owczarskich. Uwagę kynologów zwróciły one w XIX wieku i wówczas droga planowej hodowli i selekcji powstały ich obecnie znane rasy. W roku 1891 w Brukseli powstał związek hodowców owczarków, który zorganizował przegląd ich odmian i dokonał ich klasyfikacji.  Pierwsza wojna światowa  spowodowała znaczne straty w populacji owczarków, dlatego przez kilka lat później dopuszczone było krzyżowanie różnych odmian, a nawet wykorzystywanie psów innych, nieprzewidzianych we wzorcu umaszczeń. Owczarki belgijskie szybko zainteresowały tamtejszą policję, która szkoliła je na psy tropiące i patrolowe, a także służb celnych.  Do dzisiaj cechy użytkowe są priorytetem hodowli  i od psów kwalifikowanych do reprodukcji wymagane są próby pracy. Owczarek belgijski malinois pochodzi z okolic miasta o tej nazwie, a za protoplastów tej odmiany uważany jest pies o imieniu Tomy, po raz pierwszy wystawiony w roku 1899 i niespokrewnione  z nim Devet i Tjop. Ich potomstwo wykazywało wybitne cechy użytkowe, a z czasem malinois stały się psem numer jeden w służbie policyjnej i granicznej. Tak pozostaje do dzisiaj – ta odmiana praktycznie nie jest, jak jej długowłosi kuzyni, hodowana na wystawy, lecz w celach użytkowych, a na wygląd zewnętrzny malinois nie zwraca się specjalnej uwagi.