
POPRZEDNIĄ RASĘ ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
WRAŻENIA OGÓLNE
W Polce niekiedy zwany wodołazem. Nowofunland jest psem o imponującym wyglądzie i miękkim sercu. Często wykorzystuje się go w ratownictwie wodnym i dogoterapii.
POCHODZENIE
Kanada
WYGLĄD
Masywny, prostokątny pies o mocnym kośćcu.
UŻYTECZNOŚĆ
Pomocnik rybaków i pies pociągowy, dziś pies do towarzystwa i ratownik wodny.
WYMAGANIA
Nowofundland to pies duży, potrzebuje sporo miejsca, wiec do mieszkania nadaje się nieszczególnie, także dlatego, że mocno się ślini. Lepiej będzie się czuł w domu z ogrodem, w którym może sobie spacerować tyle, ile zechce, ale poza tym potrzebuje spokojnych, niespiesznych spacerów. Kocha wodę. Psa tego trzeba karmić dobrze i rozważnie, zwłaszcza w okresie wzrostu. Pielęgnacja sierści nie jest trudna, bo nie ma ona tendencji do spilśniania – wystarczy systematyczne szczotkowanie.
CHARAKTER
Cechy pożądane w danej rasie to:
- przyjacielskość
- delikatność
- łagodność
- uwielbienie do pracy w wodzie
- łatwość w szkoleniu
ZDROWIE
Jak większość ras dużych, także i nowofundland nie należy do psów nadzwyczaj zdrowych ani długowiecznych. Częste są u tej rasy choroby stawów i kości : dysplazja stawów biodrowych (HD) i łokciowych (ED), a ponadto młodzieńcze zapalenie kości (panostetitis) i osteochondroza. Te dwie ostatnie choroby objawiają się w okresie wzrostu kulawizną na przednie łapy; w większości przypadków wystarczy ograniczenie ruchu na okres kilku tygodni. Częściej niż przeciętnie występują choroby serca. Jedną z nich jest SAS - podzastawkowe zwężenie aorty. Jest ona uwarunkowane genetycznie, i może przybierać postać od łagodnej do ciężkiej; objawy występują już w wieku 3 tygodni. Uwarunkowane genetycznie są też występujące u nowofundlandów choroby oczu - entropion (podwinięcie powieki do wewnątrz i stałe podrażnienie gałki ocznej) i ektropion – wywinięcie jej na zewnątrz, co predestynuje do stanów zapalnych. Typowe dla dużych psów jest stałe zagrożenie skrętem żołądka, i tak jest też w przypadku tej rasy. Po jedzeniu nowofundland powinien mieć zapewniony zupełny spokój przez co najmniej godzinę.
WŁAŚCICIEL
Nowofundland jest psem dobrodusznym i łagodnym, ale ze względu na swą wielkość i siłę nie bardzo nadaje się dla osób w zaawansowanym wieku. Jest natomiast doskonałym towarzyszem dla dzieci, wobec których nigdy nie przejawia agresji; w ogóle agresja powinna być temu psu obca. Dlatego nie należy od niego oczekiwać stróżowania ani obrony. Wobec właścicieli pies ten jest serdeczny i wylewny (co bywa męczące, bo mocno się ślini!). O ile to tylko możliwe, należy zapewnić nowofundlandczykowi możliwość popływania, a szkolenie go na ratownika wodnego może dać wiele satysfakcji.
HISTORIA
Nowofundland jest potomkiem dużych psów (pirenejczyków?), przywożonych na wyspę przez rybaków z kraju Basków, i szpiców Wikingów, którzy docierali tam już w XI wieku. W trudnych warunkach życia na północnej wyspie powstała ras, doskonale przystosowania do pracy. W czasach, z których pochodzą pierwsze wiadomości o psach z Nowej Fundlandii, służyły one przede wszystkim do transportowania ciężkich ładunków wózkami i saniami, oraz jako pomocnicy rybaków, aportujący z wody zagubione przedmioty. Dzisiejsze nowofundlandy zawdzięczają swój wygląd hodowcom angielskim, dokąd psy z wyspy sprowadzano od początku XIX wieku. Były one zazwyczaj maści biało czarnej, takiej, jak na rycinie z 1792 , zatytułowanej Canis terrae nova. Modne stały się dzięki obrazom cenionego wówczas malarza – animalisty, sir Edwina Landseera. Psy czarne, dzisiaj zdecydowanie dominujące w populacji, uważane były wtedy za mniej typowe. Zarówno pierwsza, jak i druga Wojna Światowa doprowadziły do znacznego zmniejszenia liczby nowofundlandów, tak w Wielkiej Brytanii, jak i na kontynencie; w odbudowie rasy pomogły psy importowane z USA i Kanady. W Polsce nowofundlandy znane były już w wieku XIX i w okresie międzywojennym; po II Wojnie stale hodowane, ale znaczny wzrost popularności przyniosły dopiero ostatnie lata. Dzisiaj pełnią przede wszystkim rolę reprezentacyjnych psów do towarzystwa, a także ratowników wodnych.