Colorpoint długowłosy
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Colorpoint to bardzo bliska kotom syjamskim nowa rasa kotów cechujących się charakterystycznym umaszczeniem z różnokolorowymi znaczeniami na futerku. To średniej wielkości koty o orientalnym wyglądzie i wysokim poziomie inteligencji.

POCHODZENIE

Stany Zjednoczone

WYGLĄD

bardzo podobny do kotów syjamskich, z których się wywodzi, uroku dodaje mu długie i puszyste futerko

UŻYTECZNOŚĆ

kot do towarzystwa

WYMAGANIA

Dla kotów Colorpoint najważniejsze są potrzeby emocjonalne dlatego nadają się jedynie do hodowli przez odpowiedzialne i wrażliwe osoby. Zdecydowanie nie powinno się pozostawiać ich samych na wiele godzin. Jeśli więc ktoś często przebywa poza domem, a chciałby zaopiekować się kotem tej rasy powinien zdecydować się na adopcję dwóch kotów, które zapewnią sobie towarzystwo podczas nieobecności opiekuna. Koty rasy Colorpoint są bardzo aktywne, ale jeśli dysponujemy przestronnym mieszkaniem nie ma konieczności wypuszczania ich na dwór. U kotów długowłosych niezbędne jest regularne czesanie i szczotkowanie sierści.

CHARAKTER

To co wyróżnia koty Colorpoint to przede wszystkim wysoki poziom inteligencji oddziedziczony po kotach syjamskich oraz duża aktywność. Koty Colorpoint są także bardzo rozmowne co może być postrzegane jako męczące zwłaszcza przez osoby starsze. Niemniej ta rasa idealnie nadaje się do rodzin z dziećmi. Ponadto kotki Colorpoint akceptują inne psy i koty o ile te nie są wobec nich wrogo nastawione. Z kolei kocury mają czasem problem z ułożeniem sobie prawidłowych relacji z innymi kotami przekrającymi granice wyznaczonego terrytorium. Charakterystyczną cechą tych sympatycznych mruczków jest także wrażliwa i delikatna psychika. Koty tej rasy źle znoszą wszelkiego rodzaju rozstania z opiekunem, zmiany miejsca zamieszkania czy awantury w domu. Więź jaką tworzą z właścicielem i domownikami, którzy okazują im najwięcej czułości jest niezwykle silna. Dlatego decyzja o opiece nad takim kotem wiąże się z podjęciem dużej odpowiedzialności na co najmniej kilkanaście lat, gdyż koty colorpoint należą do długowiecznych. W zamian zyskujemy wiernego przyjaciela na całe życie. Jeśli poświęcimy takiemu kotu odpowiednio dużo czasu możemy nauczyć go wielu sztuczek. Warto dodać także, że koty colorpoint są bardzo ciekawskie i często podążają za właścicielem w każdy zakamarek domu czy mieszczania, gdyż muszą zawsze znajdować się tam gdzie coś ciekawego się dzieje. Cechuje je także zainteresowanie każdą nową osobą, która znajdzie się w ich otoczeniu i raczej nie mają problemów z okazywaniem uczuć i nawiązywaniem nowych znajomości. Jedynie na samym początku zachowują pewien dystans i są trochę nieufne, ale gdy tylko przekonają się, że obcy nie ma wobec nich złych zamiarów szybko staje się kim bliskim. Podobnie jak koty syjamskie, Colorpointy nie lubią się nudzić i często same zachęcają do zabawy przynosząc opiekunowi w pyszczku piłeczkę lub lekko trącając go łapką.

ZDROWIE

Większość kotów Colorpoint bez większych problemów ze zdrowiem dożyje kilkunastu lat. Niemniej u tej rasy częściej niż u innych mogą występować specyficzne choroby. Najpoważniejszą z nich jest amyloidoza, która z racji powikłań może nawet doprowadzić do przedwczesnej śmierci kota. Dodatkowo zdarza się, że koty pochodzące od nieznanych hodowców chorują na serce. W obu przypadkach choroba znacznie skraca życie mruczka.

WŁAŚCICIEL

Każda odpowiedzialna, wesoła i wrażliwa osoba będzie idealnym właścicielem kotów colorpoint. Koty tej rasy oczekują jedynie zainteresowania oraz czułości i akceptacji. Na pewno stworzą silną więź z każdym kto znajdzie czas na wspólną zabawę. Colorpointy nie są typem kanapowców i zależy im na ciekawych formach spędzania wolnego czasu tak więc idealnymi właścicielami tych kotów będą osoby aktywne, które lubią bawić się z kotem.

HISTORIA

Historia rasy Colorpoint nie jest zbyt długa. Pod koniec ubiegłego wieku pojawił się pomysł stworzenia oryginalnej rasy ze znaczeniami o wysokim poziomie inteligencji i orientalnym wyglądzie. W rezultacie eksperymentowano krzyżując ze sobą wybrane koty syjamskie i w końcu uzyskano osobniki o pożądanym umaszczeniu. Rasę szybko uznała amerykańska organizacja o nazwie Cat Fanciers Association. Ponadto koty colorpoint są także uznawane przez czołowe organizacje z Kanady. Niestety w Europie pozostają póki co mało znane i popularne. W Polsce spotyka się je sporadycznie.