Maltańczyk
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Maltańczyk ma jako pokojowy pies do towarzystwa wiele zalet, ale czynnikiem ograniczającym jego popularność jest pracochłonna pielęgnacja białej sierści.

POCHODZENIE

Basen Morza Śródziemnego

WYGLĄD

Mały pies o wydłużonym tułowiu i bardzo długiej, białej sierści.

UŻYTECZNOŚĆ

Pies do towarzystwa.

WYMAGANIA

Powiedzmy szczerze – pielęgnacja wystawowego, utrzymywanego w pełnym włosie maltańczyka jest zadaniem ponad siły przeciętnego właściciela. Sierść jest nie tylko bardzo długa, ale i biała, dlatego wystawowe psy spędzają swój żywot w papilotach, zdejmowanych jedynie na czas cotygodniowych kąpieli, czesania i suszenia,  a podczas tych zabiegów aplikuje się na sierść rozmaite  odżywki. Toteż prawdziwe życie maltańczyka rozpoczyna się dopiero po ostrzyżeniu – choć ciągle trzeba go często kąpać i szczotkować.  Utrapieniem są rude zacieki pod oczami i wokół pyszczka, które wymagają stosowania specjalnych „odbarwiaczy”, trzeba też dbać o uszy i zęby. Maltańczyk jest pieskiem ruchliwym, ale najlepiej wybiega się w domu, podczas zabaw; spacery w słocie i po zeschłych liściach nie są dla niego!

CHARAKTER

Cechy pożądane w danej rasie:
- żywe usposobienie
- czułość
- łagodność
- inteligencja

ZDROWIE

Na ogół są to psy zdrowe, ale moda doprowadziła do rozprzestrzenienia się u tej rasy kilku chorób, przynajmniej częściowo uwarunkowanych genetycznie. Zapadnięcie tchawicy objawia się przyspieszonym oddechem, kaszlem i szybkim męczeniem. Wśród chorób narządu ruchu występuje u maltańczyków wypadnięcie rzepki kolanowej. Zdarza się  tak zwane  zespolenie wrotno-boczne – nieprawidłowe unaczynienie wątroby, wymagające interwencji chirurgicznej, a ponadto postępujący zanik siatkówki (PRA), oraz typowe choroby białych psów - uczulenia i „white shaker”, czyli pojawiające   się  nagle i bez wyraźnej przyczyny drżenie całego tułowia. Ważne, aby małego maltańczyka nabywać  w sprawdzonej hodowli, a nie od „producentów”.

WŁAŚCICIEL

Maltańczyk to pies dla delikatnych ludzi, którzy lubią otaczać swego pupila czułą opieką. Jest malutki i dość delikatnie zbudowany, toteż uważać trzeba, aby niechcący nie zrobić mu krzywdy. Nie należy go jednak traktować jak zabaweczki czy przesadnie rozpieszczać, bo mimo małych rozmiarów jest to piesek dziarski i bystry. Łatwo go nauczyć posłuszeństwa i rozmaitych sztuczek. Piesek ten nie nadaje się dla dzieci, bo łatwo go uszkodzić i wystraszyć. Będzie natomiast doskonałym towarzyszem ludzi starszych.

HISTORIA

Maltańczyk jest niewątpliwie rasą bardzo starą. Już około 230 roku p.n.e. o miniaturowych psach z wyspy Melitaeus pisał Grek Kalimachos; wspominają  o nich także Strabon (I wiek p.n.e) i Pliniusz (I wiek n.e.), tyle że autorzy ci nie są zgodni co do faktu, czy psy te pochodziły z Malty, czy też z Melity, wyspy na Adriatyku.  W każdym razie były one faworytami dam w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Nie wiadomo, gdzie i jak przetrwały one tak zwane „wieki ciemne”, ale ponownie pojawiają się w rzeźbie i malarstwie Renesansu. Dokładnie opisują je szesnastowieczni przyrodnicy – Szwajcar Konrad Gesner   i Anglik Johannes Caius; ten ostatni zalicza je do grupy „comforters”, bo miały nie tylko sprawiać przyjemność swym paniom, ale też - kładzione na bolące części ciała - przynosić szybką ulgę w cierpieniach. Wielką sympatią cieszyły się maltańczyki na dworze Ludwika XIV; kilka towarzyszyło niemal bezustannie jego faworycie, markizie de Pompadour. Zasługa uczynienia z maltańczyków rasy w nowoczesnym rozumieniu tego słowa przypada Anglikom. W XIX wieku psy te były tam bardzo popularne, a nazywano je „terierami maltańskimi”. Z Anglii maltańczyki trafiły do USA, i to właśnie te dwa kraje przodują dziś w ich hodowli. W USA komercyjnie nastawieni hodowcy wymyślili też maltańczyki karłowate, nazywane „teacups”, co oczywiście niewiele ma wspólnego z troską o dobro tej rasy. W Polsce znane były od dawna – suczka maltanka stała się nawet bohaterką wiersza poety okresu baroku, Andrzeja Morsztyna, zatytułowanego Nagrobek Perlisi. Dzisiaj należą do najpopularniejszych ras z grupy psów ozdobnych i do towarzystwa.