Lwi piesek
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Piesek o uroczym wyglądzie, inteligentny i radosny. Dostojeństwa dopełnia jego szata przystrzyżona na wzór lwiej fryzury. 

POCHODZENIE

Francja

WYGLĄD

Niewielki piesek o kwadratowej sylwetce, krzepkiej budowie i mocnym kośćcu, strzyżony „na lewka”.

UŻYTECZNOŚĆ

Pies do towarzystwa.

WYMAGANIA

Lwi piesek to dziarski i krzepki pies, mimo ekscentrycznej fryzury jeden z najbardziej „naturalnych” spośród wszystkich bichonów. Nadaje się do każdych warunków, tyle że na wsi utrzymanie włosa w porządku i czystości może być trudniejsze, będzie natomiast doskonałym psem do miejskiego mieszkania. Jest trochę mniej aktywny od cotona czy hawańczyka,  nie musi spacerować godzinami, bo  nadmiar energii rozładuje w trakcie zabawy. Sierść lwiego pieska jest dość łatwa w pielęgnacji.  Jednak wymaga regularnego szczotkowania i czesania oraz niezbyt częstych kąpieli. Ma to spowodować, że pozostanie jedwabista, ale nie nadmiernie powiewna. Strzyżenie jest bardzo proste, poradzi z nim sobie nawet zupełny amator. Z przycinania sierści można też w ogóle zrezygnować, choć wtedy pies będzie wyglądał bardzo zwyczajnie. Z pewnością pielęgnacja jest prostsza niż u innych psów tej grupy. Lwi piesek prawie wcale nie gubi sierści.

CHARAKTER

Cechy pożądane w danej rasie:
- czułość
- posłuszeństwo
- bystrość
- inteligencja
- posłuszeństwo 

ZDROWIE

Oprócz typowych dla ras małych chorób układu kostno – stawowego, przede wszystkim zwichnięcia rzepki kolanowej i choroby Legg – Calve – Perthesa (aseptycznej martwicy główki kości udowej),  jedyna poważną chorobą, stwierdzoną  u tej rasy, uwarunkowaną genetycznie, jest postępujący zanik siatkówki (PRA). Jak u wszystkich psów o wiszących, bogato owłosionych uszach, tak i u lwich piesków często zdarza się zapalenie ucha. Poza tym są one długowieczne, odporne i mało wymagające.

WŁAŚCICIEL

Lwi piesek nadaje się dla każdego, kto chce mieć wesołego, pełnego energii, nieskomplikowanego   domowego towarzysza i nie będzie obawiał się spacerów z psem o fryzurze budzącej komentarze.  Psy tej rasy uwielbiają towarzystwo ludzi i zabawy, nadają się dla starszych dzieci i dla osób w podeszłym wieku, którym na pewno sprawią radość. Lwi piesek ma pewne cechy stróża. Jest czujny, ale na pewno nie agresywny. Szczeniaka trzeba zapoznawać z obcymi ludźmi i psami, aby nie był płochliwy. Ponieważ praktycznie nie gubi sierści, może być bezpiecznym psem dla alergików. W domu można go bez obaw trzymać z innymi zwierzakami.

HISTORIA

Ten pies z grupy bichonów odróżnia się od pozostałych przede wszystkim strzyżeniem, a to z kolei podyktowane jest tradycją. Ostrzyżone psy wyrzeźbione są na trzynastowiecznym nagrobku w katedrze we francuskim Amiens i wielokrotnie przedstawiane na renesansowych gobelinach oraz arrasach. Już w XVIII wieku francuski zoolog Buffon, a za nim Linneus, opisując lwie pieski, podkreślają, że są one rzadkością i występują głównie na dworach Burgundii (choć i Niemcy roszczą sobie prawa do bycia ich ojczyzną). Inna sprawa, że gdyby nie charakterystyczne strzyżenie, trudno odróżnić je od innych bichonów.    Podobnie jak i inne psy tej grupy, w XIX wieku stały się modnymi psami pokojowymi, ale wraz z jego końcem wyginęły niemal zupełnie, przede wszystkim na skutek kojarzeń z różnymi innymi rasami, w szczególności z małymi pudlami. Dopiero po II Wojnie Światowej Francuzka, Madame Bennert, rozpoczęła planową hodowlę i doprowadziła do uznania rasy. W latach 60. XX wieku pierwsze lwie pieski trafiły do Wielkiej Brytanii i do USA. Wszędzie pozostają rasą bardzo nieliczną, także w Polsce, gdzie hodowane są od ponad dwudziestu lat, ale na wystawach spotyka się tylko pojedyncze egzemplarze. Hodowla jest dosyć trudna ze względu na bardzo nieliczną populację.