Ocicat
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Nawiązujący wyglądem do dziko żyjących ocelotów, ocicat jest niezwykle przyjaznym ludziom, towarzyskim kotem o łagodnym usposobieniu i pełnym energii temperamencie. Ta młoda rasa powstała po skrzyżowaniu kota syjamskiego z abisyńskim.

POCHODZENIE

Stany Zjednoczone

WYGLĄD

Elegancki, dobrze umięśniony, ale smukły i niezwykle zwinny kot. Na pierwszy rzut oka wygląda jak mały lampart lub ocelot.

UŻYTECZNOŚĆ

kot łowny i do towarzystwa

WYMAGANIA

Ocicaty to koty przyzwyczajone do życia w stadzie. W efekcie jeśli posiadamy jednego kota nie powinniśmy zostawać go samego w domu. Po drugie ocicaty są bardzo energiczne i ruchliwe. W rezultacie najlepiej nadają się do dużych domów z możliwością wychodzenia na dwór. Jeśli nie zaspokoimy im tych potrzeb, staną się apatyczne i osowiałe. Mogą także zacząć gubić sierść i stracić apetyt.

CHARAKTER

Ocicaty wyglądają na dzikie koty, ale w rzeczywistości są łagodne i przyjazne nawet dla małych dzieci. Po syjamskich przodkach odziedziczyły wysoki poziom inteligencji, który sprawia, że potrafią nauczyć się wielu sztuczek. Z kolei dzięki związkom z abisyńczykami posiadają eleganckie, dzikie umaszczenie. Ich hodowla nie jest szczególnie trudna. Ocicaty bez problemu komunikują się z ludźmi i innymi domowymi zwierzętami. Te koty to doskonali myśliwi więc właściciela nie powinno dziwić jeśli raz na jakiś czas ocicat przyniesie mu w prezencie trofeum łowieckie w postaci myszy lub niewielkiego ptaszka. W ten sposób ocicat pokazuje jak silne więzi łączą go z opiekunem.

 

ZDROWIE

Poza pewnymi rzadko występującymi problemami z dziąsłami, ocicaty to zdrowe koty, które żyją przeciętnie około 15 lat.

WŁAŚCICIEL

Idealny właściciel ocicata to osoba, która spędza dużo czasu w domu i lubi poświęcać każdą wolną chwilę na zabawę z kotem. Ponadto ocicat nie zaakceptuje osoby hałaśliwej, agresywnej czy ignorującej koty. Podobnie jak większość mruczków, ocicaty doskonale wyczuwają nastroje i nastawienie osób znajdujących się w ich najbliższym otoczeniu.

HISTORIA

Ocicat to bardzo młoda rasa, która powstała w latach 60-tych ubiegłego stulecia. Wówczas mieszkająca w Michigan amerykańska hodowczyni Virgina Daly skrzyżowała kota abisyńskiego z syjamskim uzyskując ocicata. Dość długo rasa pozostawała w cieniu pozostałych. Dopiero w 1987 roku umożliwiono ocicatom ubieganie się o tytuł championa. W Polsce pojawiły się dziesięć lat później. Obecnie istnieje zaledwie kilka ich hodowli w naszym kraju. Niemniej za granicą ocicaty powoli zyskują coraz większą popularność. Całkiem możliwe, że podobny trend wystąpi także w Polsce.