Historie

Sfinksy pełne kociej miłości Maciej Laskowski

Sfinksy to jedne z najbardziej oryginalnych ras kotów, które rzucają się w oczy głównie ze względu na brak sierści. Niektórym ludziom mruczki tej rasy przypominają czworonogi rodem z innej planety. Tymczasem pierwszy sfinks przyszedł na świat w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku w Toronto.   

Sfinks to jedna z najbardziej oryginalnych ras kotów Sfinks to jedna z najbardziej oryginalnych ras kotów Źródło: shutterstock

Sfinksy wyróżniają się nie tylko swoim niezwykle oryginalnym wyglądem, ale również charakterem. W przeciwieństwie do większości kotów, te mruczki to typowi ekstrawertycy uwielbiający towarzystwo innych zwierząt oraz oczywiście ludzi. Ponadto sfinksy są bardzo rozmowne i potrafią chodzić za swoimi opiekunami po całym domu niczym psy. Ze względu na brak sierści szukają ciepłych miejsc. Dlatego bardzo lubią zagrzebywać się w pościeli lub przesiadywać na kolanach domowników. W chłodniejszych mieszkaniach powinny nosić ubranka. W przeciwnym razie mogą się przeziębić. Ponadto muszą być regularne kąpane, ale z reguły nie boją się wody. Oprócz tego trzeba czyścić im uszy, gdyż brak włosków w uszach powoduje często gromadzenie się wosku. Dodatkowo skórę sfinksów należy smarować specjalnymi olejkami.

Większość ludzi sądzi, że wszystkie sfinksy to koty, które nie powodują wystąpienia objawów alergicznych u osób uczulonych na mruczki. Niestety nie jest to zgodne z prawdą, gdyż reakcję uczuleniową wywołuje najczęściej białko Fel d 1, które występuje w ślinie, łupieżu, moczu i gruczołach łojowych sfinksów. Niemniej sfinksy posiadają spore grono miłośników. Niektóre z nich spotkał nawet zaszczyt zagrania ról filmowych. Najbardziej znanym w krajach anglosaskich celebrytą tej rasy jest mruczek noszący imię Ted Nude-Gent, który wystąpił w serii popularnych filmów z Austinem Powersem.

 

Źródło: Catster

 

Wróć do cyklu