Historie

Pies z telewizji może rozpocząć modę na rasę Redakcja

A to ciekawe! Popularne filmy z psami mogą zapoczątkować modę na daną rasę. Dobry obraz ze świetnym psem może wpływać na dużą popularność konkretnej rasy nawet przez dziesięć lat!

Słynna Lassie zapoczątkowała modę na rasę collie Słynna Lassie zapoczątkowała modę na rasę collie Źródło: Internet

Amerykańscy naukowcy związani z University of Bristol, City University of New York i Western Carolina University twierdzą, że wpływ filmów, w których obok ludzkich aktorów pojawiają się czworonogi, na popularność różnych ras, może się utrzymywać nawet przez dekadę i ma związek z ogólną popularnością filmu.  

W badaniach naukowcy wykorzystali dane z American Kennel Club, największej organizacji kynologicznej w Stanach Zjednoczonych. Oprócz tego przeanalizowali niemal 90 produkcji, w których aktorom towarzyszyły czworonogi.

Jednoznacznie uznali, że emisja tych filmów przekładała się na wzrost popularności ras, obecnych w filmie. Ten efekt zwykle utrzymuje się przez rok, ale może trwać nawet do dziesięciu.

Badacze doszli do wniosku, że zmiany w popularności ras mają duży związek z liczbą widzów podczas weekendu, w którym film trafia do kin. Liczba widzów w tym okresie uznawana jest zwykle za zapowiedź późniejszej popularności produkcji. Najistotniejszy wpływ na modę miały kultowe przeboje kinowe z dawnych lat z „Lassie wróć!” na czele, a w Polsce co drugi pies na podwórku przez długie lata wabił się Szarik. 

Wróć do cyklu