Historie

Najpopularniejsze rasy psów w 2013 roku Maciej Laskowski

Wpływowa i największa w Stanach Zjednoczonych organizacja kynologiczna American Kennel Club opublikowała listę najpopularniejszych w zeszłym roku ras psów. Na pierwszym miejscu po raz dwudziesty trzeci z rzędu znalazł się labrador retriever. W ten sposób ustanowił rekord w historii statystyk najpopularniejszych ras, które są prowadzone od czasu założenia American Kennel Club w 1884 roku.

Wszystkie są urocze, ale to Labradory retrievery zdominowały listę najpopularniejszych ras psów w USA Wszystkie są urocze, ale to Labradory retrievery zdominowały listę najpopularniejszych ras psów w USA Źródło: Shutterstock

Na kolejnych miejscach w zestawieniu znalazły się następujące rasy: owczarek niemiecki, golden retriever, beagle, buldog, yorkshire terrier, bokser, pudel, rotweiler oraz jamnik. Bardzo duża popularność labradorów retrieverów nie powinna nikogo dziwić. Przede wszystkim są to bardzo inteligentne i łagodne czworonogi. Większość psów tej rasy można wyszkolić tak, aby mogły służyć ludziom chorym czy niepełnosprawnym. Labradory retrievery są także wykorzystywane przez służby celne do wykrywania narkotyków oraz do poszukiwań ludzi, którzy zostali ranni w kataklizmach lub katastrofach i znajdują się w ruinach budynków. Najbardziej znany reprezentant tej rasy psów- Jake, wsławił się ratowaniem wielu ludzi, którzy ucierpieli w wyniku huraganu Katrina oraz ataków terrorystycznych na nowojorskie wieże World Trade Centre. Ponadto pracował w domach starców w stanie Utah, gdzie uczestniczył w terapiach schorowanych osób. Jake pomagał także w prawidłowym wyszkoleniu swoich następców. Psy rasy labrador retriever są niezwykle popularne nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także w kilku krajach europejskich zwłaszcza Wielkiej Brytanii, Francji, Szwecji i Finlandii. Ponadto czworonogi tej rasy są często spotykane w Kanadzie, Izraelu, Nowej Zelandii i Australii. Coraz częściej można zobaczyć je także w Rosji. Labradorem retrieverem o imieniu Koni opiekuje się sam Władymir Putin.

Analizując najpopularniejsze rasy według American Kennel Club warto zauważyć, że coraz więcej osób zaczyna preferować duże rasy psów. Niemniej zdarzają się także spektakularne awanse wśród czworonogów reprezentujących małe rasy. Najlepszy przykład to buldog francuski, który na liście najpopularniejszych ras w 2002 roku zajmował pięćdziesiąte ósme miejsce, a obecnie znajduje się tuż za pierwszą dziesiątką. Alternatywne zestawienie stworzyła firma Google, która wzięła pod uwagę najczęściej wyszukiwane przez internautów rasy psów. Na pierwszym miejscu znalazł się buldog, a tuż za nim na podium uplasował się chihuahua i pudel. Ponadto w pierwszej dziesiątce listy Google znaleźć można kilka ras, których nie uwzględnia lista American Kennel Club: mopsa, szpica miniaturowego, shih tzu oraz maltańczyka. Z kolei z zestawienia opracowanego przez Polski Związek Kynologiczny wynika, że w Polsce w połowie ubiegłego roku trzema najpopularniejszymi rasami psów były: owczarek niemiecki, yorkshire terrier i labrador retriever.

 

Źródło: PawNation.com, Polski Związek Kynologiczny

Wróć do cyklu