Historie

Najmniej znane rasy psów na świecie Maciej Laskowski

Większość miłośników zwierząt potrafi wymienić co najmniej kilkanaście najpopularniejszych ras psów. Warto jednak uświadomić sobie, że oprócz czworonogów, które spotykamy na co dzień na ulicach czy w parkach, w różnych zakątkach świata żyją również mniej znane, ale bardzo ciekawe psy reprezentujące niezwykle oryginalne rasy.

Bedlington Terrier na pierwszy rzut oka wygląda jak owieczka. Bedlington Terrier na pierwszy rzut oka wygląda jak owieczka. Źródło: Facebook / Bedlington Terrier Wellness & Rescue Association

Najlepszym przykładem jest szwedzki vallhund, który praktycznie nie występuje nigdzie poza Skandynawią. Z kolei w Szwecji uważa się go niemalże za skarb narodowy. Psy należące do tej rasy żyły na północy Europy już w VIII wieku. Plemiona Gotów powszechnie korzystały z pomocy tych dość niepozornych czworonogów, które strzegły krów, pilnowały domów i wyłapywały gryzonie. O niespożytej energii i ogromnej wytrzymałości szwedzkich vallhundów krążą legendy. W latach czterdziestych ubiegłego wieku cudem udało się uchronić je przed wyginięciem. Dzięki temu nadal możemy podziwiać ich walory podczas pobytu w Skandynawii.

Innymi niezwykle oryginalnymi psami są Bedlington terriery, które wywodzą się z pogranicza Anglii i Szkocji. Oprócz zdolności fizycznych i silnego charakteru, czworonogi tej rasy cechują się charakterystycznym, bardzo oryginalnym wyglądem i na pierwszy rzut oka przypominają młode owieczki. W rzeczywistości są jednak odważnymi i pewnymi siebie zwierzętami o dość wojowniczym usposobieniu. Dlatego w przeszłości często zabierano je na polowania, gdzie wykazywały się swoimi umiejętnościami łowieckimi.

Dużo poważniejszym i wzbudzającym respekt psem jest mastif tybetański. Pomimo groźnego wyglądu większość czworonogów tej rasy cechuje spokojny i zrównoważony charakter. Stają się agresywne tylko w obliczu zagrożenia i wówczas nie wahają się ani chwili, aby stanąć w obronie swojego opiekuna i jego dobytku. Ze względu na swoje cechy osobowości, mastify tybetańskie od lat gwarantują bezpieczeństwo ludziom mieszkającym w odległych i słabo zaludnionych regionach Azji. Począwszy od XIX wieku te bardzo inteligentne psy można spotkać w Europie, w tym także w Polsce.

Z Bliskiego Wschodu pochodzi praktycznie nieznana w naszym kraju rasa catalburun. Największą popularnością cieszy się obecnie w Turcji. Czworonogi zaliczane do catalburun cechują się między innymi doskonałym węchem. Poza tym są bardzo zwinne i niezwykle wytrzymałe. Dlatego sprawdzają się jako towarzysze podczas długich wędrówek oraz w trakcie polowań.

Podczas pobytu na Węgrzech mamy szansę spotkać niezbyt masywne, ale bardzo energiczne psy należące do rasy mudi. W przeszłości wykorzystywano je w roli pasterzy strzegących owiec i innych zwierząt hodowlanych. Obecnie docenia się ich wysoki poziom inteligencji i bardzo dobry węch. Dlatego mudi pomagają często celnikom i policjantom w wykrywaniu narkotyków i innych niedozwolonych substancji. Poza tym Węgrzy traktują je jako psy do towarzystwa.

Dużo trudniej zobaczyć na żywo czworonoga rasy catahoula. W tym celu najlepiej udać się do Stanów Zjednoczonych, gdyż w Europie jest on praktycznie nieznany. Rodowód tych sympatycznych zwierząt sięga epoki odkryć geograficznych. Wówczas hiszpańscy osadnicy przetransportowali do Nowego Świata charty, a te skrzyżowały się z dziko żyjącymi w Ameryce Północnej wilkami. W ten sposób przyszły na świat czworonogi o uniwersalnych cechach, które dodatkowo świetnie sprawdzają się w terenie. Co więcej, potrafią też obronić swojego właściciela przed niebezpieczeństwem oraz strzec zwierząt hodowlanych.

W Europie zwłaszcza na terenie Belgii i Holandii sporą popularnością cieszą się psy o nazwie schipperke. Pomimo niepozornego wyglądu są to niezwykle waleczne i odważne czworonogi. Ich historia sięga XVI wieku. Ze względu na wiele zalet, takich jak między innymi bardzo dobrze rozwinięte umiejętności fizyczne, wytrzymałość i wysoki poziom inteligencji, przez wiele lat pełniły rolę psów pasterskich. Oprócz Niderlandów, dużą popularnością cieszyły się na Wyspach Brytyjskich. Obecnie spotyka się je także w Stanach Zjednoczonych.

Dużo bardziej egzotyczną rasą nie tylko ze względu na wygląd, ale także z racji pochodzenia jest thai ridgeback. Znane w Tajlandii od niemal czterystu lat czworonogi służyły mieszkańcom jako psy obronne i myśliwskie. Współcześnie oprócz Azji, występują głównie na terenie Ameryki Północnej.

Na koniec warto wspomnieć o legendarnych chartach afrykańskich, które znane były już w okresie starożytności. Z ich pomocy podczas polowań korzystały liczne plemiona żyjące na Czarnym Lądzie, głównie na obszarach położonych na południe od Sahary. Ze względu na umiejętność poruszania się z prędkością niemal 70 km/h, charty afrykańskie potrafiły schwytać nie tylko zające, ale nawet gazele. Ponadto te niezwykle sprawne fizycznie czworonogi są wyjątkowo odporne na upał i cechują się dużą wytrzymałością w trudnym afrykańskim klimacie.

 

Źródło: http://pets.amerikanki.com

Wróć do cyklu