Historie

Koty i... komiksy Sonia Grodek

Chyba żadne zwierzę nie jest tak wdzięcznym bohaterem komiksów, jak kot. Od Garfielda, przez Kota Simona, do Toma (z "Toma i Jerrego") - koty są wszędzie.

Źródło: Facebook

Garfield

Najbardziej znanym przedstawicielem kociej rodziny jest gruby rudzielec, który uwiielbia jeść, spać, dokuczać psu i doprowadzać do rozpaczy swojego pana. Choć Garfield ma wiele cech typowo kocich, nie gardzi też kawą , gazetą i kawałkiem dobrej pizzy. Próbowano przenieść go na ekrany kin i do telewizyjnej kreskówki, jednak to jego komiksowe wcielenie zyskało największą ilość zwolenników.

Klakier

Klakiera znamy z komiksów o Smurfach. Niebieskie stworki żyją w lesie, a ich największym wrogiem jest zły czarownik Gargamel i jego sługa o imieniu Klakier. Nie da się go lubić - jest złośliwy, nierozgarnięty i zawsze służy złej sprawie. To typowy przykład na komiksowego kota, stworzonego raczej przez miłośnika psów.

Tom 

Tom i Jerry - najsłynniejsza filmowa para kota i myszy. Źródło: FORUM / ©Rue des Archives/PVDE

Tom jest nieco podobny do Klakiera. Również jest nierozgarnięty, ma zawsze złe intencje (poluje na sympatycznego Jerrego) i nigdy nic mu się nie udaje. Odpowiednikiem wyprodukowanego przez Hanna Barbera "Toma i Jerrego" jest firmowany przez Looney Toones Sylwester i Tweety. I znów - Tweety jest przesympatycznym, małym i słodkim ptaszkiem a Sylwester - nierozgarniętym i drapieżnym kocurem. Zdecydowanie nie są to pozytywne kocie postaci...

Cat in the Hat

"Kot w kapeluszu" to postać wykreowana przez Dr. Seussa - najpierw w książkach, następnie w komiksach i kreskówkach. Kot występujący w nieodłącznej muszce i pasiastym cylindrze ma zwariowane pomysły i dobre serce. Przemawia zarówno do najmłodszych, jak i do dorosłych.

Maus

To chyba najmniej pozytywne wcielenie kotów w historii (nie tylko ) komiksu. Amerykański rysownik Art Spiegelman stworzył komiks opowiadający o holokauście. W roli nazistów obsadził jednak... koty, ofiarami mianując myszy. Choć dzięki temu uzyskał wyjątkowo przejmującą historię trafiającą do każdego, właścicielom kotów wciąż trudno zrozumieć wybór głównych bohaterów.

Sailor Moon

W "Czarodziejka z księżyca" jednymi z głównych bohaterów są dwa koty. Czarna Luna i Biała Artemis pomagają tytułowej czarodziejce, wybawiają ją z kłopotów i służą radą. Komiks o ich przygodach stał się międzynarodowym hitem.

Kot Simona, bohater popularnej na youtube kreskówki, doczekał się własnej książki i serii kalendarzy. Źródło: Copyright Simon\'s Cat Ltd. 2009-2012

Kot Simona

"Simon's Cat" w Polsce znany jest przede wszystkim z reklam jednej z sieci telefonicznej. Za granicą poza krótkimi filmikami jest też bohaterem krótkich historyjek obrazkowych, które przez wiele lat publikowane były w dzienniku "Daily Mirror". Twórca doskonale uchwycił kocią naturę, czym podbił serca właścicieli kotów z całego świata.

 

 

To tylko niektórzy z dziesiątków kocich bohaterów. Na stronie www.comicsbulletin.com  zamieszczono listę kolejnych kilku kotów, występujących w komiksach. Zachęcamy do dalszych poszukiwań!

 

 

Wróć do cyklu