Historie

Dlaczego wiele psów ma zwisające uszy? Maciej Laskowski

Czy ktoś z was zastanawiał się dlaczego niektóre psy mają zwisające uszy? Wybitny naukowiec i przyrodnik Karol Darwin twierdził przecież, że jedynymi dziko żyjącymi zwierzętami posiadającymi zwisające uszy są słonie. Jego zdaniem wiele zwierząt uległo jednak wielu przeobrażeniom odkąd zetknęły się z człowiekiem. Tym tłumaczył między innymi niektóre modyfikacje wyglądu zewnętrznego takich gatunków, jak owce, świnie, koty czy psy. Jego spostrzeżenia w dużej mierze podzielają współcześnie żyjący badacze.

Zwisające uszy to charakterystyczna cecha wielu ras psów Zwisające uszy to charakterystyczna cecha wielu ras psów Źródło: Shutterstock

Obecnie naukowcy z Niemiec, Austrii, Republiki Południowej Afryki i Stanów Zjednoczonych głoszą pogląd, że selektywna hodowla prowadzi do pewnych zmian genetycznych. W rezultacie przychodzą na świat zwierzęta o innych niż typowe dla danego gatunku cechach wyglądu zewnętrznego. W ten sposób uzyskuje się między innymi czworonogi o nietypowym umaszczeniu w kropki, paski, prążki itp. Selektywna hodowla spowodowała także pojawienie się psów posiadających charakterystyczne zwisające uszy, które z racji swojego wyglądu szybko zyskały dużą sympatię i popularność.

Nie zawsze eksperymenty genetyczne czy prowadzenie selektywnej hodowli przynosi zamierzone i korzystne zarówno dla hodowców, jak i samych zwierząt efekty. Niemniej w przypadku większości psów, udomowienie przyniosło im wiele korzyści. Znaczna część czworonogów przebywających na co dzień w wygodnych domach, nie poradziłaby sobie w naturalnym środowisku. Z kolei ludzie zyskali w zwierzętach wspaniałych przyjaciół i wiernych towarzyszy, którzy często potrafią nawet poświęcić swoje życie, aby w dramatycznych okolicznościach uratować ukochanego opiekuna.

 

Źródło: ABC News

Wróć do cyklu