Historie

Ciekawostki o psach chihuahua Maciej Laskowski

Chihuahua to jedna z najciekawszych i najpopularniejszych w Stanach Zjednoczonych ras psów. Oprócz interesującej osobowości, te sympatyczne czworonogi mogą także pochwalić się niezwykle oryginalnym rodowodem.

Chihuahua to jedna z najmodniejszych ras psów Chihuahua to jedna z najmodniejszych ras psów Źródło: Shutterstock

Chihuahua uważane są za potomków legendarnych psów techichi, które były ulubionymi czworonogami Azteków, Tolteków oraz Majów i spełniały ważną rolę w ich obrzędach religijnych. Wierzono, że te niewielkie psy towarzyszą swoim opiekunom w życiu pozagrobowym i odprowadzają ich po śmierci w zaświaty. Szczątki techichi znaleziono między innymi na terenie największej na świecie piramidy w miejscowości Cholula. Obecnie można je oglądać w muzeach na całym świecie. W Europie rasa pojawiła się około trzystu lat temu. Pierwszym mieszkańcem Starego Kontynentu, który podczas swoich wypraw zetknął się z tymi czworonogami, był znany hiszpański konkwistador Hernan Cortes. Z kolei słynna organizacja kynologiczna American Kennel Club zarejestrowała psy chihuahua w 1904. Do dnia dzisiejszego pozostają najmniejszą rasą psów uznawaną przez AKC. Co ciekawe, ich wygląd praktycznie nie zmienił się od okresu średniowiecza. Jednocześnie pomimo niewielkich rozmiarów, chihuahua posiadają wyjątkowo duże mózgi. Ze względu na delikatne ciemiączko znajdujące się na czubku głowy, należy zwracać szczególną uwagę na najdrobniejsze nawet urazy czaszki, które mogą skończyć się tragicznie dla tych niezwykle delikatnych zwierząt.

Dodatkowo chihuahua są wyjątkowo narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne. Niektóre z nich posiadają bardzo krótką sierść i w rezultacie łatwo ulegają przegrzaniu i wychłodzeniu. Dlatego ich właściciele muszą szczególnie troszczyć się o bezpieczeństwo i zdrowie swoich pupili. Podobno chihuahua potrafią odwdzięczyć się swoim opiekunom i pomóc im w wyleczeniu astmy. Co prawda nie zostało to potwierdzone naukowo, ale niektórzy chorzy pozbyli się choroby, gdy przygarnęli do domu maleńkiego psa. Niestety opieka nad tymi czworonogami bywa trudna, gdyż chihuahua są na ogół agresywne w stosunku do psów pozostałych ras i najchętniej przebywają w towarzystwie swoich pobratymców. Ponadto wybierają sobie jednego człowieka spośród domowników i z nim tworzą najsilniejsze więzi. Bardzo źle znoszą poważne zmiany, a przede wszystkim rozstania. Jeśli są szczęśliwe i mają dobrą opiekę, potrafią żyć nawet ponad dwadzieścia lat. Spośród celebrytek ich właścicielkami są między innymi: Paris Hilton, Reese Witherspoon, Hilary Duff, Jennifer Love Hewitt, Britney Spears, Jennifer Lopez, Paula Abdul oraz Madonna.

 

Źródło: http://pets.amerikanki.com/

Wróć do cyklu