Historie

9 nietypowych ras psów Maciej Laskowski

Na świecie można spotkać psy wielu ras. O niektórych z nich słyszeli najprawdopodobniej jedynie najbardziej dociekliwi miłośnicy czworonogów.

Thai ridgeback podczas wystawy Thai ridgeback podczas wystawy Źródło: fot. Magdalena Rudnicka, www.mrudnicka.webs.com

Västgötaspets

Pies zachodnich Gotów w przeszłości żył na obszarze współczesnej południowo-zachodniej i środkowej Szwecji. Pierwsze wzmianki na temat jego obecności pochodzą z wczesnego średniowiecza. Ten niewielki, ale bardzo energiczny i inteligentny pies brał udział w polowaniach i pomagał miejscowym rolnikom w wyłapywaniu gryzoni oraz strzegł bydło w zagrodach i na pastwiskach. W czasie II Wojny Światowej był bliski wyginięcia, ale udało się go uratować dzięki wprowadzeniu specjalnego programu ochrony.

Bedlington Terier

Ten sympatyczny, nieduży psiak zawdzięcza swoją nazwę miejscowości Bedlington położonej w hrabstwie Northumberland w północno-zachodniej części Anglii na granicy ze Szkocją. Patrząc z daleka na tego czworonoga łatwo pomylić go z barankiem. W istocie psy tej rasy idealnie nadają się do wychowywania wśród dzieci, ale wymagają dużej ilości ruchu oraz regularnej pielęgnacji sierści.

Mastif tybetański

Słowo „mastif” oznacza „dużego psa” i nic dziwnego, że tak właśnie nazwano tego czworonoga, który zalicza się do najbardziej masywnych psów na świecie. W przeszłości był bardzo chętnie hodowany w wielu regionach Azji i pełnił rolę psa stróżującego i pilnującego dobytku oraz inwentarza właścicieli. Przypuszczalnie Tybetańczycy jako pierwsi Azjaci zdołali go udomowić.

Catalburun

Ten dość nietypowo wyglądający pies wywodzi się z Turcji i właśnie w tym kraju spotyka się go najczęściej. Catalburun cechuje się świetnym węchem i dlatego bywa wykorzystywany w czasie polowań. W Polsce ta rasa psów jest praktycznie zupełnie nieznana.

Mudi

Mudi to niewielki, ale bardzo żywiołowy pies wywodzący się z Węgier. Niegdyś pełnił rolę psa pasterskiego, ale obecnie hodowany jest niemal wyłącznie jako zwierzę do towarzystwa. Jego przyjazny charakter i sympatyczny wygląd sprawiają, że posiada niezbyt liczne, ale wierne grono miłośników.

Catahoula Leopard Dog

Mało popularna w Polsce rasa psów ze Stanów Zjednoczonych. To dość wymagający, ale wierny i inteligentny pies, który może pomagać w gospodarstwie, pełnić rolę obronną oraz dotrzymywać towarzystwa.

Schipperke

Ta belgijska rasa psów znana jest od XVI wieku. Wówczas schipperke pełniły najczęściej rolę psów pasterskich. Powszechnie znane są ze swojego dość trudnego charakteru. Dlatego ich opiekunami powinny być silne i zdecydowane osoby.

Chart afrykański

Jedna z najbardziej egzotycznych ras psów, które wywodzą się z Mali. W przeszłości hodowali je afrykańscy nomadzi, którzy doceniali ogromną szybkość tych czworonogów i wykorzystywali je podczas polowań do chwytania zwierzyny łownej.

Thai ridgeback

Pochodzące z Tajlandii psy zostały udomowione i służyły niegdyś mieszkańcom do obrony gospodarstw i dobytku. Ponadto wykorzystywano ich zdolności łowieckie. Obecnie docenia się ich interesujący wygląd oraz charakter i hoduje jako psy do towarzystwa.


Źródło: http://pets.amerikanki.com

Wróć do cyklu