Pies jako pasażer samochodu – co musisz wiedzieć? I

Czasy maluchów i trabantów zapakowanych po dach, z czteroosobowymi rodzinami i psami na kolanach - minęły bezpowrotnie. Teraz z kolei widujemy w telewizji psiaki, które, o zgrozo, wyskakują z auta przez szyberdach! Ani jedno, ani drugie rozwiązanie nie jest najszczęśliwsze. Jak zatem przewozić psa w aucie, by nie stwarzać niebezpieczeństwa dla nas, dla niego i dla pozostałych uczestników ruchu drogowego?

Źródło: Shutterstock

Kilka faktów o podróżowaniu z psem

  • Nieubłagana fizyka 

To może zabrzmieć drastycznie, ale niezabezpieczony w kabinie auta beagle lub terrier (ok. 9 kg) podczas wypadku przy prędkości 90 km/h, nabiera ciężaru 450 kg i z taką siłą uderza w kierowcę lub pasażera z przodu! Żaden pies nie byłby w stanie przeżyć takiego zderzenia, a życie kierowcy również byłoby zagrożone. Na wszelkie niezabezpieczone w pojeździe obiekty działa przecież siła bezwładu, niezależnie od tego, czy to apteczka, czy Twój pupil.

  • Nieprzewidywalność zachowań psa

Nawet najłagodniejszy i najspokojniejszy pies może zachować się podczas jazdy nieprzewidywalnie, bo np. zainteresuje się pogonią za muchą albo zrobi mu się niedobrze. Kinetoza czyli choroba lokomocyjna dotyka ok. 20 proc. psów. Najczęściej cierpią na nią psy do 2 roku życia. Dlatego lepiej być mądrym przed szkodą i nie pozwolić pupilowi "skakać po głowie". 

  • Bezwzględne przepisy ruchu

A co o przewożeniu psów mówi prawo? W przepisach ruchu drogowego nie znajdziesz regulacji dotyczących przewozu czworonogów. Natomiast policjant, który zatrzyma Cię na drodze i zobaczy biegającego swobodnie po samochodzie psiaka, może odwołać się do przepisów dotyczących używania pojazdu z zagrożeniem bezpieczeństwa osób w nim się znajdujących (art. 97 kw) i wlepić Ci mandat 200 zł. Inny przepis, który może mieć tu zastosowanie, to "niedostateczne zabezpieczenie ładunku".

  • Psie zdrowie

W czasie dłuższej podróży nie zapominaj o przerwach. Co dwie-trzy godziny zorganizuj postój na rozprostowanie kości i napojenie zwierzaka. Psa w aucie również można zawiać i wywołać u niego zapalenie uszu! Nie przesadzaj zatem z wietrzeniem kabiny podczas jazdy.

O tym jak zabezpieczyć psa w samochodzie piszę TU.