Żywienie suki ciężarnej

Ciężarna suka wymaga szczególnej opieki właściciela. Jego uwaga powinna być skupiona głównie na temacie żywienia. Ma ono wpływ nie tylko na prawidłowy przebieg ciąży, ale także na sam akt porodu oraz odpowiedni rozwój miotu. Należy pamiętać, że przez kilka tygodni wszystkie niezbędne składniki żywieniowe młode pozyskują jedynie od matki.


Źródło: Shutterstock

Ciąża u suk trwa średnio 63 dni. Przez te dwa miesiące rozwija się w niej przeważnie 3-6 płodów, a bywa, że liczba ta przekracza 10. Dla organizmu matki jest to nie lada obciążenie.

Dieta powinna być odpowiednio zbilansowana i jak najwyższej jakości.  Na początku  ilość jedzenia jaką suka przyjmuje nie może się różnić zbytnio od jej dotychczasowych porcji. Częstym błędem popełnianym przez właścicieli i hodowców jest przekarmianie zwierząt w pierwszej połowie ciąży skutkujące otyłością i idącymi za nią problemami podczas porodu. W pierwszym miesiącu płody rozwijają się bardzo powoli. Znaczna część narządów i układów pojawia się u nich dopiero w ostatnich trzech tygodniach przed porodem. Około 20 dni po pokryciu zachodzą w organizmie zmiany hormonalne, które często prowadzą do ogromnego apetytu psa. Ważne, aby nie zwiększać wtedy dziennej racji pokarmowej.

Komercyjne karmy wysokiej jakości zapewniają odpowiednią podaż energii w postaci łatwo przyswajalnych węglowodanów, co zapobiega niebezpiecznemu obniżeniu poziomu cukru we krwi w późnej ciąży. Nie bez znaczenia jest też skład mineralny tych karm, gdyż mineralizacja szkieletu płodów i produkcja mleka wymagają znacznych ilości wapnia. Odpowiednie proporcje tego pierwiastka do fosforu zapobiegają nadmiernym odwapnieniom kości suki i sprzyjają prawidłowemu formowaniu się kośćca u osesków.

Istnieje wiele „przepisów” na przygotowanie jedzenia dla psów w warunkach domowych. Jednak wymaga to zaangażowania, czasu i odpowiedniej wiedzy.  Bez tej ostatniej istnieje ryzyko złego zbilansowania mikro- i makroelementów. Zbyt duża zawartość wapnia może prowadzić m.in. do zaburzeń rozwojowych u płodów. U zwierząt bardzo rzadko spotyka się niedobory kwasu foliowego. Jego uzupełnianie na wzór suplementacji u ciężarnych kobiet nie ma więc uzasadnienia.

Dzienna racja pokarmowa powinna stopniowo wzrastać od około piątego tygodnia po pokryciu tak, aby pod koniec szóstego tygodnia zawierała  ona o połowę więcej kalorii niż przed ciążą. Każdy producent dobrej karmy zamieszcza na opakowaniu zalecenia dotyczące dobowej dawki dla psa o konkretnej masie ciała – należy sukę regularnie ważyć i stosować się do tych poleceń.

Normalnym zjawiskiem jest spadek apetytu u suk na parę dni przed spodziewanym porodem. Pomocne wtedy może okazać się dzielenie dziennej dawki na 3-4 porcje. W tym okresie przewód pokarmowy jest „gnieciony” poprzez powiększającą się macicę, więc przeładowywanie go dużą objętością pokarmu w jednym posiłku nie jest wskazane. Dbanie o prawidłowe żywienie przyczyni się do prawidłowego przebiegu ciąży, a jego efektem już po dwóch miesiącach będzie wielka radość suki i jej właściciela.