Żywienie psów w okresie rozrodu

Żywienie psów w różnych momentach życia różni się. Szczególnie wymagające może się okazać żywienie psów w okresie rozrodu.  Jakość żywienia wpływa nie tylko na bieżącą kondycję zwierzęcia, ale również  na płodność samca/ samicy czy też stan płodów, liczebność miotu, stan zdrowia i  śmiertelność szczeniąt.

Źródło: pixabay.com

Co to jest okres rozrodu?

Okres ten należy rozumieć bardzo szeroko, od czasu przygotowania zwierząt do krycia, przez okres krycia, ciąży i karmienia szczeniąt. Żywienie w tym okresie jest ważne zarówno w przypadku samców, jak i samic.

Przygotowanie do rozrodu

Dbanie o kondycję zwierząt jest bardzo ważne przez całe życie. Należy zadbać, aby psy, które przygotowujemy do krycia były zaszczepione i odrobaczone. Zalecam wykonanie badań laboratoryjnych i odrobaczanie ukierunkowane na ewentualnie wykryty pasożyty, zamiast często stosowanej praktyki standardowego odrobaczania. Procesy te należy przeprowadzić przed okresem bezpośrednio przygotowania do krycia.

Również bardzo ważne jest, aby psy miały odpowiednią wagę ciała i nie miały niedowagi lub nadwagi.  Odpowiednie żywienie wpływa na możliwość wyprodukowania odpowiedniej jakości plemników i komórek jajowych, ale również ma wpływ na sam przebieg procesu zapłodnienia, a później na zdolności donoszenia ciąży, porodu i karmienia.

W przypadku suk w okresie poprzedzającym krycie  czasem stosuje się tzw. flushing. Polega on na podawaniu pokarmu o wyższej o 5-10% zawartości energii i białka. Taki pokarm należy podawać przed kryciem, jak również kilka dni po kryciu suki. Sprzyja on plenności i zagnieżdżeniu się zarodków w błonie śluzowej macicy.

U samców niektórych gatunków np. knurów potwierdzono również korzystny wpływ L-karnityny na płodność. Karnityna bierze udział w dojrzewaniu plemników  i chroni plemniki przed uszkodzeniem. Nie dotarłam do badań potwierdzających ostatecznie takie działanie u zwierząt domowych, jednak niektórzy specjaliści mówią o jej możliwym wpływie na plenność również u psów.

Może się zdarzyć, iż suka w okresie rui będzie miała mniejszy apetyt, czy wymioty. Zazwyczaj jest to spowodowane zmianami hormonalnymi czy też stresem związanym z kontaktem z samcem. Można wówczas tymczasowo zmniejszyć ilość pożywienia.

Jeśli planujemy zmianę żywienia czy karmy, należy to zrobić przed okresem krycia. Wówczas zapobiegamy wystąpieniu stresu związanego ze zmianą karmy, jak również np. biegunkom wywoływanym zmianą pożywienia.

 

Okres ciąży

Ciąża u suk trwa średnio 63 dni i dzieli się na 3 trymestry po koło 21 dni. Przez pierwsze kilka tygodni do ok. 5 tygodnia nie zmienia się znacząco zapotrzebowanie energetyczne suki. Od około 6 tygodnia następuje gwałtowny wzrost płodów i powinniśmy zwiększyć ilość podawanego pożywienia. Szczególnie przy sukach ras dużych i olbrzymich już w 5 tygodniu można stosować dietę dostarczającą więcej składników odżywczych i kalorii. Należy się spodziewać, że masa suki będzie również rosła od 5 tygodnia.  Do okresu porodu wagapowinna wzrosnąć o ok 15-25%.

Warto również pamiętać, iż pokarm podawany suce powinien charakteryzować się wysoką strawnością, wyższą zawartością białka, tłuszczu, a także węglowodanów. Niedobór węglowodanów może zwiększyć prawdopodobieństwo poronienia, mniejszej wagi płodów czy też wpłynąć na mniejszą przeżywalność noworodków.

W przypadku suk ciężarnych ważne jest również dostarczenie odpowiedniej ilości witamin, mikro- i makroelementów. W ostatnich tygodniach ciąży wzrasta zapotrzebowanie na żelazo. Uwaga jest ono magazynowane w wątrobach płodów. Zabezpiecza to noworodki przed niedoborami żelaza w okresie, kiedy są karmione wyłącznie mlekiem suki. Wzrasta również zapotrzebowanie na cynk, który wpływa na liczebność miotu, jak również na żywotność szczeniąt. Bardzo ważne są wapń i fosfor i odpowiednia proporcja między tymi pierwiastkami. Uwaga: nie dopuśćmy do nadmiaru wapnia u ciężarnej suki – może wywołać tężyczkę poporodową. 

WIĘCEJ O ODŻYWIANIU PSA SZUKAJ W NASZEJ KOOCHNI >>>

 


Bożena Wróblewska

Hodowca psów, psycholog, udziela porad z różnych obszarów właścicielom zwierząt – specjalizuje się w psychologii zachowań, doborze psa do profilu właściciela  oraz diecie psa.  Właściciel marki karm bezzbożowych super premium My Lovely Dog, prowadzi sklep z akcesoriami i karmą niezbędną dla każdego właściciela www.mylovelydog.pl